Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 11 maja 2016

Spotkanie z Gubernatorem Generalnym Kanady

  |   Śniadanie na cześć polskiej Pary Prezydenckiej wydane przez Gubernatora Generalnego Kanady i jego Małżonkę (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Śniadanie na cześć polskiej Pary Prezydenckiej wydane przez Gubernatora Generalnego Kanady i jego Małżonkę (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Śniadanie na cześć polskiej Pary Prezydenckiej wydane przez Gubernatora Generalnego Kanady i jego Małżonkę (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie w siedzibie Gubernatora Generalnego Kanady (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie w siedzibie Gubernatora Generalnego Kanady (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie w siedzibie Gubernatora Generalnego Kanady (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie w siedzibie Gubernatora Generalnego Kanady (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie w siedzibie Gubernatora Generalnego Kanady (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie w siedzibie Gubernatora Generalnego Kanady (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie w siedzibie Gubernatora Generalnego Kanady (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie w siedzibie Gubernatora Generalnego Kanady (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Rozmowy Prezydenta z przedstawicielami KGHM i Orlen Upstream Canada (fot. Andrzej Hrechorowicz / KGHM) Wizyta Prezydenta i polskiej delegacji w Kanadzie (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Na zakończenie wizyty w Kanadzie Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu stacji CBC News (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Na zakończenie wizyty w Kanadzie Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu stacji CBC News (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Prezydent Andrzej Duda w środę w Ottawie podczas spotkania z Gubernatorem Generalnym Kanady Davidem Lloydem Johnstonem wyraził nadzieję na większą obecność sił kanadyjskich na wschodniej flance. - Zapraszamy kanadyjskich żołnierzy do Polski – powiedział.

 

Uroczysty lunch z udziałem Pary Prezydenckiej i gubernatora (reprezentanta brytyjskiej królowej Elżbiety II) z małżonką kończy czterodniową wizytę Andrzeja Dudy w Kanadzie.

 

Polski prezydent powiedział, że jeśli chodzi o szczyt NATO jego podstawowym celem jest wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo-Wschodniej i na południu. Podkreślił, że kanadyjscy żołnierze przebywają rotacyjnie w Polsce od momentu naruszenia granic Ukrainy przez Rosję.

  Zobacz także: Z premierem Kanady o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO

– Dziękuję za zrozumienie naszych potrzeb, nie tylko czysto polskich, ale w rozumieniu środkowoeuropejskim – mówił Andrzej Duda. Jak podkreślił, to jednoznacznie pokazuje, że Ukraina wymaga pomocy, a Kanada stoi absolutnie na stanowisku, że konieczne jest respektowanie prawa międzynarodowego, suwerenności narodów i nienaruszalności ich granic.

 

- Mamy świadomość tego, że naruszenie granic w Europie, łamanie prawa międzynarodowego jest tym, co najbardziej zagraża dziś pokojowi na całym świecie – oświadczył.

 

- Liczę w związku z tym, że w perspektywie zbliżającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie Kanada wesprze nasze dążenia do wzmocnienia obecności NATO w tej części Europy – powiedział prezydent.

 

- Zapraszamy kanadyjskich żołnierzy do Polski. Mam nadzieję, że w niedługim czasie będzie ich więcej i będziemy razem także z naszymi pozostałymi partnerami w NATO mogli się doskonalić w sztuce obrony, bo taki jest cel Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił. Zaznaczył, że NATO ma charakter obronny, jego celem jest utrzymanie pokoju, nie wojna. Zobacz także: Agata Kornhauser-Duda z wizytą w Kanadzie

 

Obecnie kanadyjscy żołnierze ćwiczą w Polsce w ramach operacji Reassurance, w czerwcu wezmą też udział w tegorocznych ćwiczeniach Anakonda, największych manewrach wojsk w Polsce po 1989 roku.

 

Andrzej Duda uważa, że relacje polsko-kanadyjskie przełożą się już teraz na bardzo dobrze rozwijającą się współpracę gospodarczą. - Tylko dwie, aczkolwiek wielkie, firmy zainwestowały w ostatnich latach w Kanadzie 3,5 mld dolarów – powiedział. Zaznaczył, że wzajemna wymiana gospodarcza tylko w ubiegłym roku to 2,5 mld dolarów, co oznaczało wzrost o 14 proc. w stosunku do lat poprzednich.

 

Polski prezydent dziękował za życzliwość, z którą od ponad stu lat w Kanadzie spotykają się ludzie pochodzenia polskiego czy przyjeżdżający z Polski. - Kanada zawsze była przyjazna Polsce – podkreślił.

 

Gubernator generalny zaznaczył, że z przyjemnością odnotowuje wzrastające zainteresowanie i możliwości rozwojowe w handlu, inwestycjach, szczególnie w takich dziedzinach jak górnictwo, czysta energia i obrona.

 

- To wielka przyjemność powitać państwa przed zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie. Kanadę i Polskę łączą długotrwałe, pozytywne, wspólne relacje – powiedział Johnston. Podkreślił, że są one wynikiem przyjaznych więzów z ok. milionem Kanadyjczyków polskiego pochodzenia.

 

Następnie, w siedzibie Ambasady RP w Ottawie, Prezydent spotkał się z przedstawicielami KGHM i Orlen Upstream Canada.

 

Na zakończenie czterodniowej wizyty w Kanadzie Andrzej Duda udzielił wywiadu telewizyjnego stacji CBC News w programie "Power and Politics".

 

Para Prezydencka wraz z polską delegacją wyleciała w drogę powrotną do Polski ok. godziny 22:00 czasu lokalnego. Planowany powrót do kraju - w czwartek po godzinie 12:00.

(inf. własna/ PAP)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu