przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 17 maja 2016

Prezydent Duda spotkał się z prezydentem Mattarellą

  |   Złożenie wiązanki kwiatów przez Prezydenta RP i Małżonkę na grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Złożenie wiązanki kwiatów przez Prezydenta RP i Małżonkę na grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka w Bazylice św. Piotra (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Ministrowie KPRP w Bazylice św. Piotra (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Bazylika św. Piotra (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka w Bazylice św. Piotra (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka w Bazylice św. Piotra (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka w Bazylice św. Piotra (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Prezydentem Republiki Włoskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Prezydentem Republiki Włoskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP i Małżonki z Prezydentem Republiki Włoskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Rozmowa prezydentów w "cztery oczy" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Rozmowy plenarne pod przewodnictwem Prezydentów Polski i Włoch (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka w Pałacu Prezydenta Republiki Włoskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka w Pałacu Prezydenta Republiki Włoskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka w Pałacu Prezydenta Republiki Włoskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Para Prezydencka w Pałacu Prezydenta Republiki Włoskiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda w NATO Defense College, Włochy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda w NATO Defense College, Włochy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda w NATO Defense College, Włochy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda w NATO Defense College, Włochy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda w NATO Defense College, Włochy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda w NATO Defense College, Włochy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda w NATO Defense College, Włochy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda w NATO Defense College, Włochy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda w NATO Defense College, Włochy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli we wtorek kwiaty na grobie świętego Jana Pawła II w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Para Prezydencka przez dłuższą chwilę modliła się przy grobie, a później prezydent Duda złożył wiązankę białych i czerwonych róż. Uroczystość obserwowała grupa pielgrzymów z Polski, obecni byli również harcerze. W środę 18 maja przypada 96. rocznica urodzin św. Jana Pawła II.

 

Następnie Prezydent RP z małżonką udał się do Kwirynału na spotkanie z Prezydentem Republiki Włoskiej Sergio Mattarellą. Po rozmowie prezydentów "w cztery oczy" odbyły się rozmowy plenarne pod przewodnictwem obu przywódców.

 

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski mówił polskim dziennikarzom, że prezydenci Duda i Mattarella rozmawiali o tym, co robić, by powstrzymać podział UE. Jak podkreślił, zarówno Włochy, jak i Polska są zwolennikami jedności europejskiej, która jest w interesie obu naszych krajów. 
 
- Panowie prezydenci rozmawiali o zagrożeniach dla jedności europejskiej, które wynikają i z narastającego w krajach Europy Zachodniej eurosceptycyzmu, rozczarowania Europą, a także z tych wszystkich ruchów, które dzisiaj kwestionują europejską jedność, czego efektem było referendum w Holandii czy pierwsza tura wyborów w Austrii" - mówił Szczerski.
Jak dodał, "dzisiaj Europa potrzebuje głosu na rzecz jedności przeciwko podziałowi i ten głos może zabrzmieć wspólnie z Warszawy i Rzymu". Minister Szczerski poinformował, że prezydenci Polski i Włoch rozmawiali także na temat kryzysu imigracyjnego i tego, w jaki sposób UE powinna na niego odpowiedzieć, jak należy walczyć ze źródłami tego kryzysu.
 - Dzisiaj Europa potrzebuje mądrego zarządzania tym kryzysem, to znaczy nie szukania prostych odpowiedzi, szybkich środków, które byłyby nieakceptowalne przez wszystkie kraje UE - podkreślił Krzysztof Szczerski.
 
Trzecim tematem rozmowy prezydentów była sytuacja na Ukrainie i relacje z Rosją. - Wspólnym punktem było przekonanie, że podjęcie dialogu z Rosją nie oznacza zgody na naruszanie prawa międzynarodowego, nie oznacza przechodzenia do porządku dziennego nad tym, co wydarzyło się na Ukrainie - powiedział Szczerski.
Jak dodał, odprężenie w relacjach z Rosją, którego chcieliby wszyscy, nie może odbywać się za cenę obniżenia standardu relacji międzynarodowych, czyli przestrzegania prawa międzynarodowego.

 

Po południu Prezydent wygłosił wykład w NATO Defense College. NDC jest najważniejszą instytucją akademicką NATO, przygotowującą na poziomie strategicznym wyższych oficerów państw NATO do pełnienia funkcji liderów wojskowych oraz obejmowania stanowisk w strukturach Sojuszu. Drugim głównym zadaniem jest prowadzenie studiów akademickich i prac naukowych na rzecz strategicznych celów Sojuszu.

 

>> Treść wystąpienia Prezydenta w NATO Defense College: "Jesteśmy silni i skuteczni tylko jeśli działamy wspólnie"

 

>> President's speech at the NATO Defense College: "We are strong and effective only when we act together and stand at each other’s side"

 

Szczyt NATO w Warszawie musi przynieść odpowiedzi na wyzwania dla bezpieczeństwa, napływające ze Wschodu i Południa - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wykładu. Apelował o wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. W wystąpieniu "Szczyt NATO w Warszawie - polska perspektywa" prezydent podkreślił, że "Europa stoi w obliczu radykalnej zmiany w dziedzinie międzynarodowego bezpieczeństwa, zarówno w sąsiedztwie na Wschodzie, jak i na Południu". Następnie oświadczył: "Aneksja Krymu i agresja na wschodzie Ukrainy podważyły fundamenty europejskiego bezpieczeństwa, to jest: poszanowanie prawa międzynarodowego, wewnętrznej suwerenności i terytorialnej integralności". Prezydent dodał, że jednocześnie niestabilność w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie prowadzi do rosnącego zagrożenia terrorystycznego i stałego napływu migrantów do Europy.
 
Zobacz także: "Jesteśmy silni i skuteczni tylko jeśli działamy wspólnie" Następnie wskazał trzy najważniejsze aspekty agendy szczytu. Po pierwsze, mówił, konieczne jest zapewnienie absolutnej wiarygodności obrony i odstraszania. To - jego zdaniem - jest „sednem NATO i niezbędnym fundamentem wszystkich podejmowanych działań”. Jako drugie zadanie prezydent wymienił potrzebę „pozostania otwartymi na dialog z tymi, którzy nie podzielają naszych wartości”. Chociaż jego zdaniem takie konstruktywne zaangażowanie może być celem trudnym do osiągnięcia, należy stale podejmować wysiłki na rzecz „bardziej przewidywalnej koegzystencji ze wszystkimi krajami europejskimi”. Za trzeci kluczowy aspekt uznał rozwój polityki otwartych drzwi i partnerstwa, przypominając, że rozszerzanie NATO od czasów zakończenia zimnej wojny to "historia prawdziwego sukcesu".
 
Od 2014 roku komendantem NATO Defence College jest generał Janusz Bojarski, pierwszy Polak zajmujący to stanowisko.

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.