przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 18 maja 2016

Prezydent: Trybunał Konstytucyjny powinien być pluralistyczny

  |   Prezydent podkreślił, że "ciałem, które uchwala ustawy RP, nie jest Trybunał Konstytucyjny, tylko parlament, czyli Sejm i Senat" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Spotkanie Andrzeja Dudy z przedstawicielami mediów (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Prezydent Andrzej Duda wyraził w środę nadzieję, że w niedługim czasie uda się zakończyć spór o Trybunał Konstytucyjny, "także na drodze koniecznych rozwiązań prawnych", a Trybunał w niedługim czasie w całości będzie pluralistyczny.

 

- Trybunał Konstytucyjny powinien być pluralistyczny. Mam nadzieję, że w niedługim czasie taki właśnie pluralistyczny w całości będzie; że spór polityczny uda się zakończyć także na drodze koniecznych rozwiązań prawnych - powiedział na briefingu prasowym prezydent Duda pytany, czy zamierza się włączyć w rozwiązanie sporu o TK.

 

Podkreślił, że te rozwiązania "muszą być przyjęte tam, gdzie cały ten spór się zaczął, poprzez uchwalenie przez PO ustawy o TK z naruszeniem wszelkich zasad". - Teraz powinno to zostać naprawione w polskim Sejmie - powiedział prezydent, który składa wizytę we Włoszech.

 

Prezydent podkreślił, że "ciałem, które uchwala ustawy Rzeczpospolitej, nie jest Trybunał Konstytucyjny, tylko parlament, czyli Sejm i Senat". - Cały czas ubolewam nad tym, że Platforma zaczęła całą tę awanturę w czerwcu, próbując na siłę zawłaszczyć TK, mieć 14 na 15 sędziów, łamiąc wszystkie zasady i konstytucyjne, i pluralizmu Trybunału - powiedział.

 

Wyraził ubolewanie, że "ci, którzy jeszcze np. w 1997 roku głośno o tym pluralizmie krzyczeli, wzywając, by SLD nie zawłaszczało Trybunału Konstytucyjnego, potem jakoś o tym zapomnieli i nie zauważyli, że PO w jeszcze większym stopniu Trybunał Konstytucyjny zawłaszcza". Prezydent dodał, że "oni bronią dzisiaj stanowiska Platformy". - To przykra sprawa, w jakimś sensie świadczy o uczciwości - ocenił. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.