Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 23 maja 2016

Prezydent z Premier Norwegii m.in. o energetyce i szczycie NATO

  |   Andrzej Duda rozmawiał z premier Norwegii Erną Solberg (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wspólna konferencja Prezydenta RP i Premier Norwegii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wspólna konferencja Prezydenta RP i Premier Norwegii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wspólna konferencja Prezydenta RP i Premier Norwegii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wspólna konferencja Prezydenta RP i Premier Norwegii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wspólna konferencja Prezydenta RP i Premier Norwegii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

- Współpraca w zakresie energetyki oraz lipcowy szczyt NATO w Warszawie - to główne tematy poniedziałkowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z premier Norwegii Erną Solberg. Prezydent podkreślał konieczność intensyfikacji współpracy energetycznej.

 

- Mieliśmy dzisiaj dwa główne tematy (rozmów), jeden dotyczył współpracy gospodarczej i w zakresie energetyki, a drugi dotyczył zbliżającego się szczytu NATO i kwestii bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Mieliśmy tutaj w zasadzie w jednym i drugim temacie zgodne stanowiska, że tę współpracę energetyczną trzeba intensyfikować - powiedział Duda w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej z premier Norwegii.
 
Zobacz także: Spotkanie Pary Prezydenckiej z norweską Rodziną Królewską Prezydent wyraził nadzieję, że uda się zrealizować dostawy gazu z Norwegii do Polski przez Danię. - W tej chwili, w tym ujęciu trójstronnym, pracujemy nad tym tematem, aby dokonać odpowiedniego połączenia" energetycznego - zaznaczył. Jak ocenił, takie działania pomogą w dywersyfikacji dostaw gazu do Polski oraz zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Europy, zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej.
Dopytywany później o projekt budowy Gazociągu Bałtyckiego (Baltic Pipe) prezydent zaznaczył, że obecnie w Polsce nie ma dywersyfikacji dostaw gazu.
 
- Rozmowa na temat budowy gazociągu, który połączyłby Norwegię z Danią a następnie Danię z Polską i w ten sposób zapewnił (Polsce) dostawy gazu z szelfu norweskiego, jest jak najbardziej realna. Wierzę, że ta inwestycja dla dobra Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, zostanie zrealizowana - powiedział prezydent.
 
Szefowa norweskiego rządu zaznaczyła, że projekt Gazociągu Bałtyckiego to projekt komercyjny, "który musi być opłacalny dla stron". - Oprócz strony komercyjnej mówimy oczywiście o tym, o czym wspomniał prezydent, czyli o niezależność dostaw gazu do Polski (...). Mamy szerokie spojrzenie i widzimy też polityczne zalety tej inwestycji - powiedziała Solberg.
 
Prezydent Duda poinformował, że rozmawiał z premier Norwegii również o szczycie NATO, który odbędzie się w dniach 8-9 lipca w Warszawie. - Chcemy, żeby ten szczyt miał wszechstronną agendę, to znaczy, żeby zajął się wszystkimi ważnymi problemami w kwestiach bezpieczeństwa w przestrzeni europejskiej i światowej, ale chcemy, żeby zwrócił także uwagę na problem Europy Środkowo-Wschodniej i żeby w związku z tym doszło do podjęcia decyzji zwiększających obecność Sojuszu na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski - podkreślił prezydent.
 
Podziękował premier Norwegii za "zrozumienie dla tych postulatów". Jak zaznaczył, zgadza się z Solberg, że potrzebna jest większa aktywność NATO, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na morzach i ocenie.
Prezydent przekonywał, że współpraca wojskowa między Polską a Norwegią układa się bardzo dobrze. - W Polsce sprawdza się system obrony przeciwrakietowej wybrzeża, który został przygotowany we współpracy z firmą norweską. Liczymy na dalszą współpracę partnerską w tym zakresie - powiedział Andrzej Duda.
 

 

Według prezydenta istnieje duże pole do współpracy polsko-norweskiej, jeśli chodzi o przemysł stoczniowy i generalnie o przemysł morski. Duda wyraził również nadzieję na wzmocnienie dwustronnych relacji gospodarczych także w innych dziedzinach, m.in. w przemyśle IT i innowacyjnej gospodarce. - To są cele, które Polska stawia przed sobą. Bylibyśmy bardzo zadowoleni, mogąc je realizować wspólnie z Norwegią, z norweskimi firmami - mówił prezydent.

 
- Bardzo byśmy chcieli, aby relacje pomiędzy Polską a Norwegią i Polską a państwami nordyckimi zostały podniesione na poziom strategiczny. To jest w tej chwili jedno z naszych podstawowych dążeń - budowanie dobrych relacji gospodarczych i w zakresie bezpieczeństwa w tej części Europy - powiedział.
 
Prezydent zwrócił się również do pani premier z prośbą o wsparcie ze strony władz centralnych dla nauczania języka i kultury polskiej, wśród dzieci polskich mieszkających w Norwegii. - Dziękuje za to, że, jak słyszę od przedstawicieli Polonii i Polaków w Norwegii, władze tutejsze dbają o ich interesy. Dziękuję za inicjatywę, z którą wystąpił norweski przedstawiciel ds. ochrony praw pracowników do głównej inspekcji pracy w Polsce, by współpracować w zakresie przestrzegania praw (polskich) pracowników w Norwegii - mówił Andrzej Duda.
 
Premier zaznaczyła, że w Norwegii mieszka obecnie ponad 100 tys. Polaków i jest to największa mniejszość w tym kraju. Jak mówiła, w czasie rozmów z polskim prezydentem podkreśliła duży wkład Polaków w życie Norwegii. Solberg dodała, że Polska jest jednym z dziesięciu największych partnerów handlowych Norwegii; jest największym rynkiem zbytu dla norweskich towarów pochodzenia morskiego.
 
Prezydent był pytany przez norweskich dziennikarzy, w jaki sposób zacieśnienie relacji z Norwegią miałoby pomóc Polsce, jeśli chodzi o zagrożenie ze strony Rosji. Duda podkreślił, że NATO zostało stworzone w celach obronnych. "W ramach tego Sojuszu musimy być solidarni. Bezpieczeństwo państw członkowskich jest niepodzielne - oświadczył. Zaznaczył, że obecnie "mamy trudniejszą sytuację geopolityczną w Europie Środkowo-wschodniej".
 
- Rosja nie przestrzega porozumień, dokonała agresywnych działań na Ukrainie, prowadzi agresywne działania wobec państw bałtyckich - o charakterze prowokacyjnym - przeprowadza bardzo poważne ćwiczenia militarne w okolicach swoich zachodnich granic (...), bardzo zmilitaryzowała na przestrzeni ostatnich lat obwód kaliningradzki - wymieniał.
- Trudno przejść nad tym do porządku dziennego. Jeżeli takie zachowania mają miejsce, to nie mamy wątpliwości, że Sojusz Północnoatlantycki powinien udzielić na to adekwatnej odpowiedzi poprzez wzmocnienie swojego potencjału w tej części Europy, poprzez pokazanie, że żyje i że gdyby doszło do jakichkolwiek aktów agresji wobec któregokolwiek z państw członkowskich, to zostanie udzielona adekwatna odpowiedź - powiedział Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że dziś potrzebne jest podjęcie działań pokazujących "wspólnotowy i nieugięty charakter Sojuszu Północnoatlantyckiego".

(PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu