przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 25 maja 2016

"NATO powinno rozwijać i wzmacniać swoją obecność"

  |   Powitanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy przez JKM Króla Norwegii Haralda V (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Powitanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy przez JKM Króla Norwegii Haralda V (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Powitanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy przez JKM Króla Norwegii Haralda V (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy dla przedstawicieli polskich mediów (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy dla przedstawicieli polskich mediów (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy dla przedstawicieli polskich mediów (fot. Andrzej Hrechorowicz/ KPRP) Kwatera Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych w Reitan (fot. NJHQ) Kwatera Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych w Reitan (fot. NJHQ) Kwatera Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych w Reitan (fot. NJHQ) Wylot do Narwiku (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Przylot do Portu Lotniczego Harstad/Narwik w Evenes (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Przylot do Portu Lotniczego Harstad/Narwik w Evenes (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

- Nasze stanowisko w sprawie bezpieczeństwa europejskiego i tego w jaki sposób powinno postępować NATO jest absolutnie zgodne: NATO powinno rozwijać i wzmacniać swoją obecność, zwłaszcza wobec sytuacji, w której Rosja w ewidentny sposób zwiększa swoje tzw. zdolności antydostępowe, czyli blokujące możliwość przyjścia z pomocą w przypadku agresji konieczne jest to, aby siły NATO i infrastruktura NATO były obecne w tych krajach, które stanowią flankę NATO – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.


- Tak jak Polska i kraje bałtyckie stanowią wschodnią flankę NATO, tak samo Norwegia stanowi tę północną flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego – dodał.


W ostatnim dniu wizyty w Norwegii Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i JKM Król Norwegii Harald V udali się do Kwatery Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych w Reitan. Tam odbyło się spotkanie z Minister Obrony Narodowej Królestwa Norwegii Ine Eriksen Søreide oraz Dowódcą Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Pułkownikiem Rune Jakobsenem. Prezydent RP i Król Norwegii odwiedzili następnie Centrum Operacyjne.


– Dyskutowaliśmy o aktualnej sytuacji, o tym, jaka jest teraz sytuacja bezpieczeństwa w naszej części Europy i na świecie. Nasi norwescy przyjaciele pokazywali nam, że w przypadku jakichkolwiek zagrożeń w Europie Środkowowschodniej, stanowi to również zagrożenie dla Norwegii, więc tych dwóch elementów nie można rozdzielać – relacjonował dziennikarzom Andrzej Duda.


Prezydent podkreślił, że rozmowa dotyczyła tego, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo, i o tym, „jakie są w związku z tym nasze zadania jako krajów flankowych, a tym samym, jakie są zadania Sojuszu również wobec nas”. - Mamy tu zgodne stanowisko, że konieczne jest wzmocnienie obecności Sojuszu tak, aby te działania antydostępowe rosyjskie były w razie czego nieskuteczne – dodał.


- Ta baza sama w sobie stanowi swoiste memento, została zbudowana w czasach zimnej wojny, i to po niej widać. Kiedy patrzymy na te ściany skalne, to chyba wszyscy mamy świadomość tego, że nie chcemy, żeby te czasy wróciły – powiedział prezydent.
 

W ostatnim dniu wizyty Pary Prezydenckiej w Królestwie Norwegii zaplanowano jeszcze:

 

Håkvik
 
Godz. 18.35  Ceremonia złożenia wieńca przez Prezydenta RP na grobach polskich żołnierzy, jeńców wojennych i cywilnych ofiar wojny w Håkvik
(Cmentarz Wojenny w Håkvik)
Planowane wystąpienie Prezydenta RP.

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.