Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 9 czerwca 2016

Prezydent upamiętnił bohaterskie polsko-duńskie małżeństwo

  |   Uroczystość odsłonięcia w obecności Prezydenta RP i Małżonki tablicy upamiętniającej Lucjana i Annę „Lone” Masłochów, członków antyhitlerowskiego ruchu oporu w Danii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość odsłonięcia w obecności Prezydenta RP i Małżonki tablicy upamiętniającej Lucjana i Annę „Lone” Masłochów, członków antyhitlerowskiego ruchu oporu w Danii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość odsłonięcia w obecności Prezydenta RP i Małżonki tablicy upamiętniającej Lucjana i Annę „Lone” Masłochów, członków antyhitlerowskiego ruchu oporu w Danii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość odsłonięcia w obecności Prezydenta RP i Małżonki tablicy upamiętniającej Lucjana i Annę „Lone” Masłochów, członków antyhitlerowskiego ruchu oporu w Danii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość odsłonięcia w obecności Prezydenta RP i Małżonki tablicy upamiętniającej Lucjana i Annę „Lone” Masłochów, członków antyhitlerowskiego ruchu oporu w Danii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość odsłonięcia w obecności Prezydenta RP i Małżonki tablicy upamiętniającej Lucjana i Annę „Lone” Masłochów, członków antyhitlerowskiego ruchu oporu w Danii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość odsłonięcia w obecności Prezydenta RP i Małżonki tablicy upamiętniającej Lucjana i Annę „Lone” Masłochów, członków antyhitlerowskiego ruchu oporu w Danii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość odsłonięcia w obecności Prezydenta RP i Małżonki tablicy upamiętniającej Lucjana i Annę „Lone” Masłochów, członków antyhitlerowskiego ruchu oporu w Danii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość odsłonięcia w obecności Prezydenta RP i Małżonki tablicy upamiętniającej Lucjana i Annę „Lone” Masłochów, członków antyhitlerowskiego ruchu oporu w Danii (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

W czwartek w Kopenhadze w Katedrze św. Oskara Para Prezydencka wzięła udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Lucjana i Annę "Lone" Masłochów, członków antyhitlerowskiego ruchu oporu w Danii.

 

Polsko-duńskie małżeństwo zginęło z rąk gestapo trzy dni po swoim ślubie, który miał miejsce w tej katedrze 31 grudnia 1944 roku.

 

Porucznik Lucjan Masłocha działał w organizacji wywiadowczej „Felicja”, która powstała wiosną 1941 roku. Masłocha do Danii trafił po ucieczce z obozu jenieckiego.


Urodzoną w Polsce Dunkę Annę Louise „Lone” Christine Mogensen, aktywną działaczkę duńskiej organizacji ruchu oporu Holger Danske, a później także „Felicji”, poznał w Kopenhadze.


„Lone” jako kurier przewoziła materiały wywiadowcze i broń do Szwecji, przechowywała i przerzucała tam uciekinierów. Brała także aktywny udział w przerzutach ludności żydowskiej do tego kraju.


Tajnego ślubu parze udzielił ksiądz Kjeld Geertz-Hansen, późniejszy biskup. Ten sam duchowny odprawił także mszę pogrzebową za zmarłych.
 

Mężczyzna jest jedynym cudzoziemcem uhonorowanym pochówkiem na cmentarzu bohaterów wojennych Danii, a jego żona jedyną kobietą, która na tym cmentarzu spoczywa.

 

Para Prezydencka została powitana przez przez Biskupa Kopenhagi ks. Czesława Kozonia. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu