Menu rozwijane

05 grudnia 2018
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w ceremonii żałobnej po śmierci 41. Prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a H.W.Busha. Fot. East News/AP/Evan Vucci
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w ceremonii żałobnej po śmierci 41. Prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a H.W.Busha. Fot. East News/AP/Andrew Harnik
842351431.jpg
1209319051.jpg

George H.W. Bush w czasie swojej prezydentury kontynuował politykę, która doprowadziła do wielkiego przełomu w Europie i trzeba mu za to podziękować – podkreślił Prezydent Andrzej Duda, który reprezentował Polskę podczas uroczystości pogrzebowych byłego Prezydenta USA George’a H.W. Busha w Waszyngtonie. Andrzej Duda zaznaczył, że jego udział w uroczystościach ma charakter państwowy, ale też wymiar osobisty.

ENGLISH VERSION>>

W Narodowej Katedrze Kościoła Episkopalnego w Waszyngtonie odbyła się główna ceremonia żałobna po śmierci 41. Prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a Herberta Walkera Busha. Uczestniczyli w niej Prezydent USA Donald Trump z małżonką Melanią, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego.

Może Cię zainteresować Prezydent RP wręczył w Waszyngtonie Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi RP

Prezydent Andrzej Duda, który rozmawiał z dziennikarzami w Waszyngtonie, wspomniał wizytę George’a H.W. Busha w Krakowie w 1987 roku.

– Doskonale pamiętam (...) 1987 rok, kiedy chodziłem jeszcze do szkoły podstawowej, do ostatniej, ósmej klasy i pojawiła się wieść w Krakowie, że przyjedzie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Wtedy poszedłem na rynek krakowski i rzeczywiście było tam takie spontaniczne zgromadzenie. Przyjechał Pan Prezydent George H.W. Bush i zatrzymał się na chwilę przed restauracją „U Wierzynka”, wyszedł na próg samochodu i powiedział do nas kilka słów, tak zupełnie spontanicznie. Jakie to były czasy, kto pamięta to wie, więc to był taki powiew wolności, takiej zupełnie wyjątkowej opowiadał Prezydent.

– Wtedy po raz pierwszy poczułem, że w Polsce może być inaczej, że są ludzie z innego świata.  Dla mnie ma to ogromne znaczenie i dlatego mam taki wielki sentyment do Pana Prezydenta – mówił Andrzej Duda.

– Cieszę się, że będę mógł tutaj także reprezentować Polskę –  zaznaczył.

Wspomniał też, że kiedy dotarła wiadomość o śmierci George’a H.W. Busha, od razu powiedział, że musi być na pogrzebie, bo chciałby pożegnać tego Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

– To była administracja także Pana Prezydenta Ronalda Reagana, która doprowadziła do wielkiego przełomu w Europie. Pan Prezydent George  H.W. Bush w czasie swojej prezydentury kontynuował tę politykę i trzeba mu za to podziękować – mówił Andrzej Duda.

 

Urodzony 12 czerwca 1924 r. w Milton (Massachusetts) George Herbert Walker Bush był Republikaninem, przedsiębiorcą naftowym. Funkcję 41. Prezydenta Stanów Zjednoczonych sprawował jedną kadencję – w latach 1989–1993. Przed objęciem prezydentury Bush piastował w latach 1981–1989 stanowisko wiceprezydenta w administracji Ronalda Reagana.  George H. W. Bush odwiedził Polskę jako wiceprezydent, Prezydent i były Prezydent Stanów Zjednoczonych.

(KG)

Lokalizacja