Menu rozwijane

31 maja 2017
Otwarcie Alei Józefa Piłsudskiego w Tbilisi (1)
Otwarcie Alei Józefa Piłsudskiego w Tbilisi (2)
Otwarcie Alei Józefa Piłsudskiego w Tbilisi (3)
Otwarcie Alei Józefa Piłsudskiego w Tbilisi (4)
Otwarcie Alei Józefa Piłsudskiego w Tbilisi (5)
Otwarcie Alei Józefa Piłsudskiego w Tbilisi (6)
Spotkanie Prezydenta RP w siedzibie Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM) z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami, oficerami straży granicznej pełniącymi służbę w EUMM (7)
Spotkanie Prezydenta RP w siedzibie Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM) z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami, oficerami straży granicznej pełniącymi służbę w EUMM (8)
Spotkanie Prezydenta RP w siedzibie Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM) z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami, oficerami straży granicznej pełniącymi służbę w EUMM (9)
Spotkanie Prezydenta RP w siedzibie Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM) z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami, oficerami straży granicznej pełniącymi służbę w EUMM (10)
Spotkanie Prezydenta RP w siedzibie Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM) z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami, oficerami straży granicznej pełniącymi służbę w EUMM (11)
Spotkanie Prezydenta RP w siedzibie Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM) z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami, oficerami straży granicznej pełniącymi służbę w EUMM (12)
Spotkanie Prezydenta RP w siedzibie Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM) z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami, oficerami straży granicznej pełniącymi służbę w EUMM (13)
Spotkanie Prezydenta RP w siedzibie Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM) z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami, oficerami straży granicznej pełniącymi służbę w EUMM (14)
Wizyta Prezydenta RP i Małżonki w polskim stanowisku archeologicznym w Fortecy Gonio (15)
Wizyta Prezydenta RP i Małżonki w polskim stanowisku archeologicznym w Fortecy Gonio (16)
Wizyta Prezydenta RP i Małżonki w polskim stanowisku archeologicznym w Fortecy Gonio (17)
Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze (18)
Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze (19)
Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze (20)
Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze (21)
Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze (22)
Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze (23)
Parę Prezydencką pożegnał na lotnisku Prezydent Gruzji z Małżonką (24)
o1677067638.jpg
o1120173897.jpg
o1243092424.jpg
o827180007.jpg
o1590462502.jpg
o1652022260.jpg
o751975195.jpg
o1505581228.jpg
o1462593156.jpg
o20541284.jpg
o1981751784.jpg
o1260312226.jpg
o1742263502.jpg
o1306587527.jpg
o166568491.jpg
o720288295.jpg
o257039800.jpg
o545939956.jpg
o1050180509.jpg
o1155366197.jpg
o1658339120.jpg
o1503065124.jpg
o1292191286.jpg
o41571381.jpg

Może Cię zainteresować Prezydent: Jestem rzecznikiem członkostwa Gruzji w NATO PL/ENG Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął w środę udział w otwarciu Alei Józefa Piłsudskiego w stolicy Gruzji Tbilisi, gdzie od poniedziałku przebywa z oficjalną wizytą. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin marszałka. Wcześniej Prezydent RP spotkał się w Tbilisi z dowództwem unijnej misji obserwacyjnej EUMM oraz polskimi żołnierzami, policjantami i oficerami Straży Granicznej biorącymi udział w tej misji.

  • Otwarcie Alei Józefa Piłsudskiego w Tbilisi

W Alei ustawiono okolicznościową tablicę, na której znalazł się cytat ze świętego Grzegorza Peradze - profesora Uniwersytetu Warszawskiego, który zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

"Józef Piłsudski znał dobrze i kochał nasz kraj, osnuty pięknymi legendami i walkami o wolność i niepodległość naszego ukochanego Kaukazu. On, który sam stał się przez swe bohaterskie wysiłki przedmiotem legendy, wywalczył swą niezłomną wolą i geniuszem wolność i z poszarpanej przez zabory Polski stworzył wielkie i potężne mocarstwo. Powinniśmy kontynuować Jego idee wspólnie z Polakami dla dobra i wielkości naszej wspólnej Ojczyzny. Św. Grzegorz Peradze, 1935 rok" - głosi napis na tablicy.

Może Cię zainteresować Wystąpienie w czasie spotkania z dziennikarzami w Tbilisi Piłsudski sprzyjał polsko-gruzińskiemu sojuszowi w latach 1917-1921, postrzegając Gruzję jako część swojej koncepcji Międzymorza. Kres przymierzu położyła sowiecka interwencja w Gruzji i utworzenie Zakaukaskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w 1922 roku.

Okres polsko-gruzińskiego przymierza zbada komisja historyków powołana pod patronatem prezydentów Polski i Gruzji, Andrzeja Dudy i Giorgiego Margwelaszwilego. Komisja do 2021 roku ma opracować kanon wiedzy na temat przełomowego dla polsko-gruzińskich relacji okresu sprzed 100 lat. Okazją do ustanowienia komisji są zbliżające się obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Gruzję.

Rok 2017 jest w Polsce obchodzony jako Rok Józefa Piłsudskiego; uczczenie marszałka ma związek z przypadającą w tym roku 150. rocznicą jego urodzin.

II dzień wizyty w Gruzji. Otwarcie Alei J. Piłsudskiego w Tbilisi - zdjęcie w treści artykułu

___________________________________________

  • Wizyta w siedzibie EUMM

Prezydent Duda wcześniej spotkał się w Tbilisi z dowództwem unijnej misji obserwacyjnej EUMM oraz polskimi żołnierzami, policjantami i oficerami Straży Granicznej biorącymi udział w tej misji. Obecnie uczestnicy w niej blisko 20 Polaków.

Polscy funkcjonariusze mówili prezydentowi o sytuacji w Osetii Południowej i Abchazji. - Polska jest tutaj obecna w ramach misji. To jest istotna rola Polski, to jest jedna z większych grup narodowych w ramach misji UE. Polacy odgrywają także bardzo ważną rolę w kierownictwie tej misji - przypomniał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Zadaniem Europejskiej Misji Obserwacyjnej (EUMM) jest monitorowanie sytuacji na linii administracyjnej między Gruzją a separatystycznymi prowincjami Abchazją i Osetią Płd. To pokłosie kilkudniowej wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku, która doprowadziła do oderwania się od Gruzji separatystycznych regionów.

II dzień wizyty w Gruzji. Otwarcie Alei J. Piłsudskiego w Tbilisi - zdjęcie w treści artykułu nr 1

II dzień wizyty w Gruzji. Otwarcie Alei J. Piłsudskiego w Tbilisi - zdjęcie w treści artykułu nr 2

___________________________________________

Prezydent w ostatnim dniu swojej wizyty w Gruzji, spotka się też z polskimi archeologami, którzy prowadzą badania na stanowisku w Fortecy Gonio niedaleko Batumi. - Polscy archeologowie starają się o kolejne miejsca do badań. Pan prezydent będzie wspierał te starania - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Pierwsi polscy archeolodzy pracowali w Gruzji już 100 lat temu; od 2012 roku działają tam wyjątkowo intensywnie, badając m.in. pozostałości rzymskiego fortu i cmentarzyska sprzed ponad 2,5 tys. lat. W rzymskiej fortyfikacji znajduje się m.in. mozaika podłogowa, odsłonięta przez polskich archeologów w pomieszczeniu rzymskich term wojskowych. To pierwsze tego typu odkrycie w regionie Adżarii, autonomicznego rejonu w Gruzji ze stolicą w Batumi, i jedno z zaledwie kilku w Gruzji.

Może Cię zainteresować Wystąpienie w czasie spotkania z dziennikarzami w Tbilisi Prezydent odbył równiez rozmowę z przewodniczącym rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Zurabem Pataradze. Adżaria to autonomiczny region Gruzji ze stolicą w Batumi. Zamieszkiwany jest przez Adżarów, określanych mianem muzułmańskich Gruzinów.

II dzień wizyty w Gruzji. Otwarcie Alei J. Piłsudskiego w Tbilisi - zdjęcie w treści artykułu nr 3

II dzień wizyty w Gruzji. Otwarcie Alei J. Piłsudskiego w Tbilisi - zdjęcie w treści artykułu nr 4

___________________________________________

  • "Powrót do intensywnych relacji polsko-gruzińskich"

- Wróciliśmy do intensywnych, dynamicznych relacji polsko-gruzińskich - uważa szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski podsumowując wizytę prezydenta Andrzeja Dudy z Małżonką w Gruzji.

Może Cię zainteresować „Chcemy, żeby Polska dla Gruzinów znowu była ważnym punktem odniesienia” - Mamy dzisiaj znowu ten moment, w którym Gruzja uważa Polskę za jednego ze swoich najważniejszych rzeczników w zbliżaniu Gruzji do świata zachodniego, do tych dwóch wielkich organizacji, w których Polska odgrywa dzisiaj istotną rolę: UE i NATO - podkreślił.

Jak zaznaczył prezydencki minister, "Polska jest tym krajem, który zawsze o miejsce dla Gruzji przy stole organizacji świata zachodniego się upominała i będzie się upominała". - Pan prezydent dał silny, jasny sygnał, że Polska utrzymuje tę linię, która była przez poprzednie lata trochę zapomniana. Wracamy do tej roli - powiedział.

- Pan prezydent także mówił, że ta integracja wymaga także od Gruzji reform wewnętrznych, stabilizacji, wartości demokratycznych, prawczłowieka i praworządności. Tutaj w Gruzji to jest bardzo istotne w związku z sytuacją wewnętrzną tego państwa" - zaznaczył minister Szczerski. (PAP)

Lokalizacja