Menu rozwijane

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. – Na polskiej granicy trwa atak hybrydowy ze strony białoruskiej, bez wątpienia wspierany przez władze rosyjskie – mówił Prezydent.
Mamy nadzieję, że wkrótce dzięki wsparciu politycznemu społeczności europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego hybrydowy atak na polską granicę zostanie zakończony – mówił Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim. Para Prezydencka przebywa z wizytą w Skopje.
Omówienie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz wyrażenie wsparcia dla unijnych aspiracji Czarnogóry to główne cele spotkania Prezydentów Polski i Czarnogóry Andrzeja Dudy i Milo Djukanovića.
Prezydent Andrzej Duda z Małżonką przybyli we wtorek wieczorem do Czarnogóry, gdzie polski przywódca spotka się z m.in. z Prezydentem tego kraju Milo Djukanoviciem. W czwartek Para Prezydencka uda się do Macedonii Północnej.
Spotkania i rozmowy polityczne z Prezydent Słowacji Zuzaną Čaputovą, Przewodniczącym Rady Narodowej Borisem Kollarem i Premierem Eduardem Hegerem to główne punkty wizyty w Republice Słowackiej.
W Pałacu Elizejskim odbyło się spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Emmanuelem Macronem. Prezydent RP złożył roboczą wizytę w Paryżu.
Podczas wizyty roboczej w Paryżu Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Rafałem Brzoską, szefem spółki InPost.
Prezydent RP uda się jutro z roboczą wizytą do Paryża. Z Prezydentem Francji będzie rozmawiał m.in. o współpracy polsko-francuskiej w kwestiach gospodarczych i energetycznych oraz ochronie granic UE.
Drugiego dnia wizyty na Litwie Prezydent Andrzej Duda zabrał głos podczas Litewskiej Narodowej Konferencji Bezpieczeństwa, a wcześniej rozmawiał z Premier Litwy Ingridą Šimonytė.
Przebywający z wizytą w Wilnie Prezydent Andrzej Duda na Cmentarzu na Rossie złożył kwiaty przy Mauzoleum Matka i Serce Syna oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych.
W Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława Pary Prezydenckie Polski i Litwy wzięły udział w mszy świętej. To ostatni punkt dwudniowej wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy z Małżonką w Republice Litewskiej.
– Z całą odpowiedzialnością chronimy granic UE. Współpracujemy ze sobą w tym zakresie. Oczekujemy, że Rada Europejska podejmie decyzje ws. dalszych sankcji wobec reżimu białoruskiego – oświadczył Prezydent Andrzej Duda po rozmowach z Gitanasem Nausėdą.
Para Prezydencka spotkała się ze zwierzchnikiem cypryjskiego kościoła prawosławnego Arcybiskupem Chryzostomem II oraz odwiedziła katolicki kościół p.w. Świętego Krzyża.
Pafos odgrywa szczególną rolę w relacjach polsko-cypryjskich z uwagi na nieprzerwaną obecność od 1965 roku na tym terenie polskich misji archeologicznych. Dziś z polskimi archeologami spotkali się Prezydent RP z Małżonką.
Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w Nikozji z Przewodniczącą Izby Reprezentantów Republiki Cypryjskiej Annitą Demetriou.