Menu rozwijane

26 listopada 2018
Wylot Pary Prezydenckiej do Bułgarii
o1067178877.jpg

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek wieczorem przybyli do Sofii. Para Prezydencka składa wizytę oficjalną w Republice Bułgarii z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy obydwoma państwami.

We wtorek Prezydent Duda odbędzie serię spotkań, m.in. z Prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem. Rozmowy będą dotyczyły m.in. polityki budżetowej i energetycznej UE, rozwoju współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego.

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski na poniedziałkowym briefingu poświęconym przede wszystkim sytuacji na Morzu Azowskim mówił, że w tym kontekście wizyta w Bułgarii nabiera szczególnego znaczenia, bo Bułgaria – jako kraj czarnomorski – jest partnerem w dyskusji dotyczącej rozwiązywania problemów i kryzysów wokół Morza Czarnego. - Mamy nadzieję, że region nie wejdzie na ścieżkę efektu domina, czyli eskalacji napięcia i konfliktu – ocenił minister.

Może Cię zainteresować Polityka budżetowa i energetyczna UE wśród tematów wizyty Prezydenta w Bułgarii [PL/ENG] 26-27 listopada Para Prezydencka złoży wizytę oficjalną w Bułgarii

We wtorek o godz. 11.00 czasu lokalnego polska Para Prezydencka zostanie oficjalnie powitana w Sofii przez Prezydenta Republiki Bułgarii Rumena Radewa z Małżonką.

Po rozmowach Par Prezydenckich odbędzie się spotkanie Prezydentów „w cztery oczy”, a następnie rozmowy plenarne delegacji pod ich przewodnictwem.

Na godz. 12.45 zaplanowana jest ceremonia wprowadzenia do obiegu ilustrowanej karty pocztowej wydanej z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Bułgarii.

Później Prezydenci spotkają się z dziennikarzami.

Polski Prezydent ma też w Sofii zaplanowane rozmowy z premierem Bojko Borisowem oraz przewodniczącą bułgarskiego parlamentu Tsvetą Karayanczewą.

Po południu Andrzej Duda i Rumen Radew wezmą udział w finisażu wystawy „Ojcowie Niepodległości” w Instytucie Polskim w Sofii.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką składają oficjalną wizytę w wyjątkowym okresie ważnych dla Polski i Bułgarii rocznic. To ostatnia z zaplanowanych na ten rok wizyt zagranicznych Prezydenta RP związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i jednocześnie pierwsza z wizyt otwierających cykl spotkań wiążących się ze stuleciem nawiązywania stosunków dyplomatycznych przez odrodzone państwo polskie.

– W styczniu będziemy obchodzić setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Warszawą i Sofią, w listopadzie Polska świętowała stulecie odzyskania niepodległości, a Bułgaria 140 lat temu wyzwoliła się spod panowania tureckiego. To zatem ważny i symboliczny czas dla obu naszych zaprzyjaźnionych Narodów – mówił minister Krzysztof Szczerski.

(KG)

Lokalizacja