Menu rozwijane

17 sierpnia 2018

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udali się w czwartek z oficjalną wizytą do Australii i Nowej Zelandii. Prezydent weźmie udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym oraz spotka się z najważniejszymi władzami obu krajów, a także z Polonią. W czasie czterodniowej wizyty w Australii Para Prezydencka odwiedzi Melbourne, Canberrę oraz Sydney. Podczas dwudniowego pobytu w Nowej Zelandii Prezydent i Pierwsza Dama gościć będą w Wellington i Auckland. ENGLISH VERSION>>

PROGRAM PRASOWY>>>

  • Cele wizyty 

- Pierwsza w historii wizyta Prezydenta Polski w Australii i Nowej Zelandii ma dotyczyć kwestii politycznych, gospodarczych, obronnych i polonijnych. Zaplanowano rozmowy Andrzeja Dudy z najważniejszymi politykami obu krajów oraz podpisanie licznych umów bilateralnych - poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Może Cię zainteresować Min. Szczerski: Prezydent w Australii i Nowej Zelandii poruszy m.in. kwestie gospodarcze i obronne

  • Program wizyty – Australia

W stolicy Australii Para Prezydencka zostanie oficjalnie powitana przez Gubernatora Generalnego Australii Petera Cosgrove. Prezydent będzie tu  rozmawiał „w cztery oczy” z Premierem Malcolmem Turnbullem; po tym spotkaniu zaplanowano rozmowy bilateralne pod przewodnictwem Prezydenta Polski i Premiera Australii. W Canberrze  Andrzej Duda spotka się też z liderem opozycji Billem Shortenem, a także weźmie udział w ceremonii w The Australian War Memorial.

W Melbourne Para Prezydencka spotka się z Gubernator Stanu Wiktoria Lindą Dessau, a w Sydney z Gubernatorem Stanu Nowa Południowa Walia Davidem Hurleyem.

W Sydney Prezydent zainauguruje Polsko-Australijskie Forum Energetyczne. Forum będzie poświęcone współpracy biznesowej w obszarze nowoczesnych technologii i innowacji w sektorze zasobów naturalnych i energii.

W organizowanym z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele takich spółek jak: PGNiG, Gaz-System, Polskie LNG, Jastrzębska Spółka Węglowa czy Węglokoks. W rozmowach wezmą udział także przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego, Ministerstwa Energii i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Podczas forum przewidziane jest podpisanie porozumień o współpracy pomiędzy polskimi podmiotami i ich australijskimi partnerami.

W czasie wizyty Prezydenta w Sydney zostanie otwarte Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Andrzej Duda spotka się też z inwestorami oraz z młodymi polskimi przedsiębiorcami i start-upowcami działającymi w Australii.  Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wezmą również udział w przyjęciu wydanym przez Gubernator Stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Podczas pobytu w Australii Para Prezydencka spotka się również z australijską Polonią. W Melbourne i Sydney Prezydent wręczy odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom polonijnym. W Melbourne Prezydent będzie też uczestniczył w uroczystości w Mauzoleum Pamięci, poświęconym wspólnym walkom polskich i australijskich żołnierzy pod Tobrukiem.

  • Program wizyty – Nowa Zelandia

W Auckland Polską Parę Prezydencką powita Gubernator Generalna Nowej Zelandii Patsy Reddy. Prezydent Andrzej Duda spotka się też z Premier tego kraju Jacindą Ardern. Ponadto, Para Prezydencka weźmie udział w ceremonii w Auckland War Memorial Museum. Prezydent złoży wieniec przed pomnikiem World War Two Hall of Memories.

W Auckland Prezydent spotka się również z przedstawicielami biznesu w Nowej Zelandii i  z Polonią. W stolicy Nowej Zelandii Prezydent będzie uczestniczył w uroczystym otwarcie Skweru Polskich Dzieci w Wellington. Andrzej Duda złoży też kwiaty przy tablicy upamiętniającej Polskie Dzieci z Pahiatua. Para Prezydencka spotka się także z przedstawicielami tego środowiska.

31 października 1944 roku do portu Wellington przypłynął statek, na którego pokładzie znajdowało się 733 polskich dzieci oraz ponad stu opiekunów. Wszyscy trafili do przygotowanego przez stronę nowozelandzką Obozu Polskich Dzieci zlokalizowanego pod miasteczkiem. Polacy przybyli do Nowej Zelandii na zaproszenie tamtejszego rządu. Większość dzieci była sierotami pochodzącymi z polskich rodzin zesłanych przez Sowietów na Wschód. (PAP/WP)