Menu rozwijane

18 sierpnia 2018
Recepcja wydana przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską (1)
Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator stanu Wiktoria i Małżonkiem (2)
Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator stanu Wiktoria i Małżonkiem. Prezydent z Małżonką wpisali się do księgi pamiątkowej (3)
Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator stanu Wiktoria i Małżonkiem. Prezydent z Małżonką wpisali się do księgi pamiątkowej (4)
Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator stanu Wiktoria i Małżonkiem (5)
Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator stanu Wiktoria i Małżonkiem (6)
Recepcja wydana przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską (7)
Recepcja wydana przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską (8)
Recepcja wydana przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską (9)
Recepcja wydana przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską (10)
Prezydent wręczył odznaczenia państwowe Australijczykom zasłużonym dla Polonii (11)
Prezydent wręczył odznaczenia państwowe Australijczykom zasłużonym dla Polonii (12)
Recepcja wydana przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską (13)
Recepcja wydana przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską (14)
1552673590.jpg
711507581.jpg
286145897.jpg
1537006630.jpg
597385686.jpg
2024685747.jpg
813674592.jpg
389532076.jpg
503140252.jpg
1470255675.jpg
188892046.jpg
1469159084.jpg
206265641.jpg
840469399.jpg

Melbourne to pierwsze miasto, jakie Para Prezydencka odwiedza w ramach wizyty w Australii. W stanie Wiktoria, którego Melbourne jest stolicą, znajduje się największe skupisko Polaków w Australii – ok 56 tys. osób. Wizyta Pary Prezydenckiej w Australii rozpoczęła się od spotkania z Gubernator tego stanu Lindą Dessau i jej Małżonkiem. Andrzejowi Dudzie i Agacie Kornhauser–Dudzie towarzyszą ministrowie KPRP: Krzysztof Szczerski oraz Adam Kwiatkowski.

ENGLISH VERSION>>

  • Spotkanie Pary Prezydenckiej z Gubernator stanu Wiktoria oraz uroczysta recepcja wydana z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.
Może Cię zainteresować Pierwsza w historii wizyta Prezydenta Polski w Australii i Nowej Zelandii [PL/ENG] Pierwsza Dama spotkała się z dziećmi i nauczycielami w Domu Polskim SYRENA w Rowville

– Jestem szalenie wzruszony, że w tak ważnym dla nas, wszystkich Polaków, roku stulecia odzyskania niepodległości w 1918 roku mogę stać tu, w Australii, po drugiej stronie świata, patrząc na moich rodaków, którzy tutaj żyją – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej recepcji wydanej przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

– Jestem wzruszony, że tu w Melbourne, w stanie Wiktoria, mogę usłyszeć z ust Gubernatora stanu tyle dobrych słów o naszym kraju i o Polakach – mówił.

Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w Australii [PL/ENG] - zdjęcie w treści artykułu

Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w Australii [PL/ENG] - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Prezydent przywołał krótko historię Polaków mieszkających  na ziemiach Australii. Zauważył, że pierwsi emigranci przyjechali z Polski, która w tamtym czasie zniknęła z mapy. – Nie szukali bezpieczeństwa ekonomicznego, szukali bezpieczeństwa fizycznego – mówił Andrzej Duda. – W Polsce mogli być wywiezieni na Sybir, katowani przez zaborców – dodał.

Andrzej Duda zaznaczył, że są dwa powody tegorocznej wizyty Pary Prezydenckiej w Australii. – Po pierwsze, moim wielkim marzeniem było spotkać się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości z moimi rodakami tam, gdzie są ich większe skupiska we wszystkich zakątkach świata – wyjaśnił Prezydent i przypomniał, że z tego powodu spotkał się z rodakami w Chicago i również z tej przyczyny jest teraz w Australii: w Melbourne Canberze i w Sydney.

– Drugi powód związany jest z dynamicznym rozwojem Polski – powiedział Prezydent. Wyjaśnił, że Polscy rządzący mają wielkie ambicje, by rozwijać współpracę międzynarodową, przede wszystkim w aspekcie gospodarczym.

– Już jest czas na to, byśmy realizowali ekspansję gospodarczą i polityczną na cały świat. Nie musimy ograniczać się tylko do Europy – dodał.

Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w Australii [PL/ENG] - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w Australii [PL/ENG] - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Prezydent podkreślił, że jest pierwszym prezydentem kraju Unii Europejskiej, który przyjeżdża do Australii tuż po rozpoczęciu negocjacji umowy o wolnym handlu między UE a Australią.

Andrzej Duda wyraził szczególną wdzięczność Gubernator Lindzie Dessau za życzliwe przyjęcie. – Atmosfera naszego pobytu tutaj jest wspaniała. Jesteśmy za to wdzięczni Pani Gubernator i jej Małżonkowi – podkreślił.

Na zakończenie Prezydent podziękował Polakom za to, że, żyjąc w Australii, wystawiają Polsce tak wspaniałą opinię. – Jestem Państwu za to ogromnie wdzięczny – dodał.

Może Cię zainteresować Odznaczenia państwowe dla Australijczyków zasłużonych w działalności polonijnej

– W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości życzę Pani Gubernator, Australii, wszystkim moim rodakom tutaj mieszkającym i wszystkim Australijczykom wszelkiego powodzenia i tak doskonałego rozwoju, jak do tej pory – mówił Prezydent. – Niech Pan Bóg błogosławi Australii, niech Pan Bóg błogosławi Polsce! – zakończył.

Podczas uroczystości Prezydent wręczył odznaczenia państwowe Australijczykom zasłużonym dla Polonii.

Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w Australii [PL/ENG] - zdjęcie w treści artykułu nr 4

Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w Australii [PL/ENG] - zdjęcie w treści artykułu nr 5

Następnie Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wezmą udział w oficjalnym obiedzie wydawanym przez Gubernator stanu Lindę Dessau. (AW)