Menu rozwijane

21 sierpnia 2018

Rozmowy polityczne na najwyższym szczeblu, dotyczące m.in. szeroko pojętego bezpieczeństwa, wsparcie dla polsko-australijskiego biznesu i bogata agenda gospodarcza oraz spotkania z przedstawicielami blisko dwustutysięcznej australijskiej Polonii, w szczególnym roku 100-lecia odzyskania niepodległości - to główne punkty czterodniowej, pierwszej w historii, oficjalnej wizyty polskiego Prezydenta w Australii.

ENGLISH VERSION >> 

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu

POLITYKA

Prezydent przeprowadził w Australii rozmowy na najwyższym szczeblu. Spotkał się między innymi z:

Rozmowy dotyczyły kompleksowej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, współpracy wojskowej oraz energetycznej. - Polska bardzo poważnie podchodzi do spraw dotyczących polityki bezpieczeństwa i obronności i mamy nadzieję na rozwój współpracy w tym zakresie z Australią – skomentował te spotkania Andrzej Duda. W części wizyty Prezydentowi towarzyszył Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 4

GOSPODARKA

W centrum biznesowym Sydney Prezydent spotkał się z największymi australijskimi przedsiębiorcami i zachęcał ich do inwestycji w naszym kraju.

Może Cię zainteresować Wystąpienie Prezydenta RP na otwarciu Forum Energetycznego w Sydney [PL/ENG] „Polska chce stać się centrum energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej” [PL/ENG] Andrzej Duda otworzył w Sydney Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH [PL/ENG] Briefing prasowy Prezydenta Andrzeja Dudy w Sydney - Polski sektor energetyczny przechodzi okres intensywnych zmian. Polska chce stać się centrum energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział Andrzej Duda inaugurując Polsko-Australijskie Forum Energetyczne. Wzięli w nim udział przedstawiciele spółek PGNiG, Gaz-System, Polskie LNG, Jastrzębska Spółka Węglowa i Węglokoks.

Zawiązaniu bliższej współpracy gospodarczej ma też służyć otwarte przez Andrzeja Dudę w Sydney biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Już dziś Australia jest trzecim, po Chinach i Indiach, rynkiem eksportowym polskich towarów w rejonie Azji i Pacyfiku. Ponieważ Polska notuje nadwyżkę w handlu z Australią, jesteśmy szczególnie zainteresowani szybkim wejściem w życie umowy o wolnym handlu między Australią a Unią Europejską. Polski Prezydent jest pierwszym przywódcą kraju członkowskiego UE, który przybył do Australii po rozpoczęciu negocjacji w tej sprawie.

.

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 5

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 6

– Polskie firmy gotowe są zaoferować Australii konkurencyjne usługi i maszyny górnicze, a z drugiej strony otworzyć się na współpracę w zakresie projektów energetycznych w naszym kraju – zapewniał podczas forum Andrzej Duda.

W jego obecności zostały już podpisane dwa porozumienia: między polskim LNG a Uniwersytetem Zachodniej Australii oraz między Jastrzębską Spółką Węglową a Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO).

Wciąż otwarta jest kwestia ewentualnego zakupu dla polskiej armii fregat typu Adelaid. – Prowadziliśmy rozmowy na ten temat i nadal je prowadzimy – zapewnił dziennikarzy Prezydent Andrzej Duda i dodał: – To jest kwestia wewnątrzkrajowych dyskusji: z jednej strony o charakterze wojskowym, z drugiej strony także i biznesowym, bo sprawa dotyczy też polskiego przemysłu stoczniowego. Zapewniam, że żaden temat nie jest zamknięty.

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 7

POLONIA 

W Melbourne i Sydney Para Prezydencka spotkała się z Polonią mieszkającą na Antypodach. − Jestem tu, aby Was uścisnąć na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też by Wam podziękować – mówił Andrzej Duda podczas tych spotkań, kierując słowa wielkiego uznania do rodziców, którzy wychowują dzieci w duchu polskości, nauczycieli i organizatorów polskich szkół, duchownych oraz działaczy społecznych, którzy inicjują wiele polonijnych projektów.

Może Cię zainteresować Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w Australii [PL/EN] „Jestem tu, aby Was uścisnąć na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” [PL/ENG] Australia. Uhonorowanie weteranów i spotkanie z Polonią [PL/EN] Pierwsza Dama spotkała się z dziećmi i nauczycielami w Domu Polskim SYRENA w Rowville Spotkanie Pierwszej Damy z dziećmi i nauczycielami polonijnymi w Ambasadzie RP w Canberze Prezydent: Dziękuję, że wystawiacie Polsce tak doskonałą opinię Wystąpienie Prezydenta RP podczas spotkania z Polonią w Sydney W Australii żyje ponad 180 tys. osób polskiego pochodzenia, a Prezydent przyznał, że jego marzeniem było spotkać się w tak wyjątkowym roku z rodakami rozsianymi po całym świecie.

– Stąd nasza majowa wizyta w Chicago, gdzie mieszka blisko milion Polaków, a teraz tutaj: w Melbourne, Canberze i Sydney – mówił podczas przyjęcia wydanego przez Gubernator stanu Wiktoria Lindę Dessau z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Prezydent przypomniał, że powszechna opinia Australijczyków o Polakach jest bardzo dobra. – Jesteście lojalnymi obywatelami Australii, życzliwymi ludźmi, dobrymi sąsiadami i uczciwymi pracownikami. Jesteście szanowani. A jeżeli Wy, jako Polacy, jesteście szanowani, to za Waszą sprawą szanowana jest Polska – dziękował rodakom Andrzej Duda.

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 8

Zasłużeni w działalności polonijnej zostali odznaczeni przez Prezydenta podczas uroczystości w siedzibie Gubernator stanu Wiktoria oraz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w MelbourneTakże podczas spotkania z Polonią w Sydney Prezydent uhonorował zasłużonych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkałych w Związku Australijskim, a także obywateli Związku Australijskiego zasłużonych w działalności polonijnej.

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 9

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 10

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 11

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 12

W czasie gdy Prezydent prowadził polityczne rozmowy, Agata Kornhauser-Duda odwiedziła na przedmieściach Melbourne Dom Polski SYRENA. Spotkała się tu z dziećmi i nauczycielami szkół działających pod egidą Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii oraz z podopiecznymi dwóch najmłodszych Polskich Szkół Etnicznych. Od kilku lat nie maleje tu liczba chętnych do nauki języka polskiego. Uczniami są najczęściej dzieci i młodzież urodzone w Australii, pochodzące z rodzin polskich emigrantów lub rodzin polsko-australijskich.

Podobnie jest w Canberze, gdzie w Ambasadzie RP Agata Kornhauser-Duda spotkała się z dziećmi i nauczycielami Szkoły Polskiej oraz z młodzieżą z Polskiej Grupy Tańca „Wielkopolska”. Dzieci przygotowały dla Pierwszej Damy bogaty program artystyczny, m.in. recytację wierszy Antoniego Słonimskiego i Wandy Chotomskiej.

Małżonka Prezydenta spotkała się także z podopiecznymi Domu Opieki w Marayong prowadzonego przez polskie siostry ze Zgromadzenia Nazaretanek.

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 13

 

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 14

 

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 15

 

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 16

 

 

HISTORIA 

 

Polsko-australijskie relacje to także wspólny front w czasie II wojny światowej przeciwko siłom Osi, w tym bohaterska obrona Tobruku w Afryce. Pamięci poległych tam żołnierzy obu armii poświęcono uroczystości na dziedzińcu przed Mauzoleum Pamięci w Melbourne, w których wziął udział Prezydent RP.

 

– Chylę czoło przed wszystkimi towarzyszami broni, którzy w tamtej bitwie polegli. Chylę czoło przed wszystkimi australijskimi i polskimi bohaterami, obrońcami Tobruku – mówił Andrzej Duda. Przypomniał też, że podczas wojny australijscy lotnicy wspierali z powietrza powstańców walczących w 1944 r. w Warszawie, a podczas corocznych obchodów wspominane jest ich bohaterstwo.

 

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 17

 

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 18

 

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 19

 

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 20

Prezydent wyraził wdzięczność za to, że po wojnie, kiedy Polska była w komunistycznej niewoli, na terenie Australii znalazło dom wielu polskich żołnierzy. – Dziękuję, żeście ich tutaj przyjęli, że pozwoliliście im rozpocząć  tu nowe życie, że uczyniliście wszystko, by czuli się w Australii jak w swojej ojczyźnie – mówił Andrzej Duda i zakończył: - Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległych. Niech żyje Polska, niech żyje Australia!

W Canberze Prezydent odwiedził War Memorial.  Australijskie Mauzoleum Pamięci to pomnik-muzeum, którego głównym zadaniem jest upamiętnienie zaangażowania Australijskich Sił Zbrojnych w konfliktach międzynarodowych.

Andrzej Duda złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, zatrzymał się przy ścianie pamięci oraz obejrzał ekspozycję muzeum.

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 21

Kolejnym etapem wizyty Pary Prezydenckiej na Antypodach jest Nowa Zelandia. W środę i czwartek Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda odwiedzą Wellington oraz Auckland, gdzie zaplanowano rozmowy polityczne i biznesowe oraz spotkanie z Polonią, w tym z Dziećmi z Pahiatua. 

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 22

Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie - zdjęcie w treści artykułu nr 23

Lokalizacja