Menu rozwijane

25 listopada 2018
Wizyta Prezydenta Republiki Bułgarii Rumena Radewa z Małżonką w Polsce. Październik 2017 r.
o1085877621.jpg

Polityka budżetowa i energetyczna UE, rozwój współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego znajdą się wśród tematów rozmów Prezydenta Andrzeja Dudy podczas rozpoczynającej się w poniedziałek wizyty w Bułgarii. ENGLISH VERSION>>

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się do Sofii w poniedziałek po południu. We wtorek Prezydent Duda ma tam odbyć serię spotkań, m.in. z Prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem.

Może Cię zainteresować 26-27 listopada Para Prezydencka złoży wizytę oficjalną w Bułgarii Jak poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski, w trakcie rozmów politycznych Prezydent "poruszy szereg kwestii związanych ze sferą bezpieczeństwa, współpracą regionalną i europejską oraz relacjami dwustronnymi".

- Prezydenci będą rozmawiać m.in. o sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego oraz o bułgarskich planach modernizacji wojska - zapowiedział Krzysztof Szczerski.

Bardzo ważnym aspektem wizyty - dodał - będzie także "tematyka bałkańska". - W trakcie rozmów z władzami Bułgarii prezydent z pewnością podzieli się swoją oceną aktualnego rozwoju wydarzeń na Bałkanach oraz będzie chciał poznać perspektywę bułgarskich partnerów - doprecyzował prezydencki minister.

Jak mówił, wśród tematów rozmów Prezydentów Polski i Bułgarii znajdą się także stanowiska obu krajów związane z polityką w UE m.in. w zakresie polityki budżetowej i energetycznej Unii.

- Bułgaria zabiega m.in. o dołączenie do strefy Schengen, w czym Polska aktywnie ją wspiera. Ta solidarność musi być jednak uzupełniona również konkretnymi, wspólnymi projektami infrastrukturalnymi, które będą miały przełożenie na jeszcze większą dynamikę wzrostu wzajemnych relacji gospodarczych - zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Kolejnym tematem poruszonym przez Andrzeja Dudę podczas rozmów w Sofii będą - według szefa prezydenckiego gabinetu - plany związane z rozwojem współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz krajów wschodniej flanki NATO. Jak podkreślił, Bułgaria jest "istotnym partnerem Polski" w tych formatach.

Po rozmowach z Prezydentem Bułgarii Duda wystąpi z nim na wspólnej konferencji prasowej. Ponadto polski Prezydent ma też w Sofii zaplanowane rozmowy z premierem Bojko Borisowem oraz przewodniczącą bułgarskiego parlamentu Tsvetą Karayanczewą.

Po południu Andrzej Duda i Rumen Radew wezmą udział w finisażu wystawy "Ojcowie Niepodległości" w Instytucie Polskim w Sofii. Wcześniej Prezydent i Pierwsza Dama złożą kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz wezmą udział w ceremonii wprowadzenia do obiegu ilustrowanej karty pocztowej z okazji setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Bułgarią.

Prezydencki minister zwrócił uwagę, że wizyta Pary Prezydenckiej w Bułgarii będzie ostatnią z zaplanowanych na ten rok wizyt zagranicznych Prezydenta związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i jednocześnie pierwszą z cyklu wizyt "wiążących się ze stuleciem nawiązywania stosunków dyplomatycznych przez odrodzone państwo polskie".

- W styczniu będziemy obchodzić setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Warszawą i Sofią, w listopadzie Polska świętowała stulecie odzyskania niepodległości, a Bułgaria 140 lat temu wyzwoliła się spod panowania tureckiego. To zatem ważny i symboliczny czas dla obu naszych zaprzyjaźnionych narodów - dodał minister Szczerski. (PAP/AW)