Menu rozwijane

21 sierpnia 2018

Inauguracja Polsko-Australijskiego Forum Energetycznego przez Prezydenta RP

Inauguracja Polsko-Australijskiego Forum Energetycznego przez Prezydenta RP

Inauguracja Polsko-Australijskiego Forum Energetycznego przez Prezydenta RP

Inauguracja Polsko-Australijskiego Forum Energetycznego przez Prezydenta RP

Inauguracja Polsko-Australijskiego Forum Energetycznego przez Prezydenta RP

Inauguracja Polsko-Australijskiego Forum Energetycznego przez Prezydenta RP

o1665806745.jpg
o1253788018.jpg
o1382868485.jpg
o2059175926.jpg
o1409006319.jpg
o769161043.jpg

Może Cię zainteresować Andrzej Duda otworzył w Sydney Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH [PL/ENG] Polski sektor energetyczny przechodzi okres intensywnych zmian. Polska chce stać się centrum energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział Andrzej Duda inaugurując we wtorek w Sydney Polsko-Australijskie Forum Energetyczne.

Prezydent zwrócił uwagę, że polski sektor energetyczny koncentruje się wokół węgla. - Sektor wydobywczy jest postrzegany jako kluczowy motor i gwarant polskiego dobrobytu i bezpieczeństwa energetycznego – zaznaczył. ENGLISH VERSION>>

Może Cię zainteresować Wystąpienie Prezydenta RP na otwarciu Forum Energetycznego w Sydney [PL/ENG] Podkreślił, że polski sektor energetyczny przechodzi obecnie jeden z najbardziej intensywnych okresów zmian.

- Dzięki wysiłkom dywersyfikacyjnym Polska importuje obecnie duże ilości LNG za pośrednictwem terminalu w Świnoujściu. Budujemy również gazociąg - Baltic Pipe - który będzie transportował gaz z szelfu norweskiego. Chcemy stać się centrum energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej, w ramach inicjatywy Trójmorza – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że ważnym aspektem tych starań powinno być wykorzystanie nowoczesnych technologii od poszukiwania złóż węgla przez jego wydobycie po przerób. Jak dodał, to samo dotyczy gazu ziemnego. - Polska i polskie firmy są gotowe zaoferować Australii konkurencyjne usługi i maszyny górnicze, a z drugiej strony otworzyć się na współpracę w zakresie projektów energetycznych w naszym kraju – powiedział Prezydent.

Podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne to z jednej strony samowystarczalność energetyczna, a z drugiej dywersyfikacja źródeł dostaw. Zwrócił też uwagę na potrzebę połączenia taniej i wydajnej energii z niską emisją dwutlenku węgla.

- Powinniśmy być w stanie połączyć dwa wymiary: efektywność i odpowiedzialność, czyli uczynić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić środowisko naturalne – mówił Andrzej Duda.

Przypomniał, że w grudniu br. w Polsce odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ (COP24). Zaznaczył, że miasto, w którym spotkanie zostanie zorganizowane - Katowice – „to miejsce, w którym odbywa się większość polskiej produkcji węgla”.

„Polska chce stać się centrum energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej” [PL/ENG] - zdjęcie w treści artykułu

- To również doskonały przykład tego, co można osiągnąć dzięki konsekwentnej i cierpliwej polityce transformacji gospodarczej z jednej strony, a także zrównoważonego rozwoju i inteligentnej polityki energetycznej z drugiej – mówił Prezydent. Może Cię zainteresować Rozmowa Andrzeja Dudy z Premierem Malcolmem Turnbullem Spotkanie z Gubernatorem Generalnym Australii

W organizowanym z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy forum wzięli udział przedstawiciele m.in.: PGNiG, Gaz-System, Polskie LNG, Jastrzębska Spółka Węglowa czy Węglokoks.

Podczas forum w obecności Prezydenta zostały podpisane dwa porozumienia. Pierwsze między Polskim LNG a Uniwersytetem Zachodniej Australii, drugie pomiędzy Jastrzębską Spółką Węglową a Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO). (PAP)

„Polska chce stać się centrum energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej” [PL/ENG] - zdjęcie w treści artykułu nr 1

„Polska chce stać się centrum energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej” [PL/ENG] - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Lokalizacja