Menu rozwijane

24 maja 2021

W ambasadzie polskiej w Ankarze Prezydent Andrzej Duda wziął udział w prezentacji Archiwum i Biblioteki Sokolnickiego, ostatniego Ambasadora II Rzeczypospolitej w Turcji.

W zbiorach polskiego dyplomaty Michała Sokolnickiego, bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego, znajdują się m.in. pamiątki rodzinne, liczne dokumenty, rękopisy, zdjęcia i negatywy, a także ponad 3200 książek z XIX i XX wieku, ponad 40 grafik i rycin, ponad 30 starodruków. Zbiór trafi do Muzeum Historii Polski.

W wydarzeniu wzięli także udział m.in. Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński oraz Ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch.

Prezentacja Archiwum i Biblioteki Sokolnickiego - zdjęcie w treści artykułu

Jak wyjaśnił Ambasador Jakub Kumoch, na odzyskany zbiór Sokolnickiego składają się artefakty, książki i archiwalia, które ambasador Sokolnicki w 1945 r. wyniósł z ambasady na polecenie rządu, żeby nie wpadły w ręce komunistów. – Po jego śmierci znalazły się w rękach Otto Hermana Woebera Austriaka, który wychował się w Turcji i był właścicielem mieszkania państwa Sokolnickich. Ten człowiek próbował przez 41 lat w jakikolwiek sposób oddać ten zbiór Polsce w różnej formie. Na początku PRL tym nie była zainteresowana – opowiadał Jakub Kumoch. – My oczywiście byliśmy  zainteresowani, ale długo szukaliśmy formuły, jak je odzyskać. Ponad rok temu Wicepremier Piotr Gliński przekazał mi polecenie działania w tym kierunku. Udało się dzięki Muzeum Historii Polski, które wzięło na siebie składowanie tego zbioru – relacjonował. Ambasador podkreślił, że odzyskanie archiwum było zbiorowym wysiłkiem. – Bardzo się cieszę, że to się udało – dodał.

Ambasador dodał, że „zbiór Michała Sokolnickiego to prawdopodobnie największy zachowany zespół dokumentów po dyplomacji II Rzeczpospolitej”. Został przejęty przez Woebera, a następnie oddany do Polski w pierwotnej, niezmienionej formie. – To są dokumenty najczęściej wyprodukowane w ambasadzie, pochodzące z czasów, kiedy on był ambasadorem – wyjaśnił.

Jakub Kumoch dodał, że zbiór ten to „blisko dziewięć pudeł polskich archiwaliów – w znacznej części z czasów II wojny światowej, ponad 3 tys. książek i prywatne zdjęcia Sokolnickiego”. – To odtworzenie życia dyplomacji przedwojennej taką, jaką była. Zbiór wraca do nas w prawie niezmienionej formie, w jakiej został zabrany z ambasady – podkreślił.

Michał Sokolnicki (1880–1967) był historykiem, politykiem i dyplomatą. Urodzony w rodzinie ziemiańskiej, studiował w Paryżu w elitarnej Szkole Nauk Politycznych (Sciences Po) oraz na Uniwersytecie Lwowskim (u Szymona Askenazego). Był działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej, a przed I wojną światową przystąpił do „Strzelca”. Został prywatnym sekretarzem Józefa Piłsudskiego. W czasie I wojny światowej był m.in. sekretarzem Naczelnego Komitetu Narodowego. W 1919 roku Sokolnicki uczestniczył w delegacji na konferencję pokojową w Paryżu.

Później pracował w dyplomacji, pełniąc m.in. funkcje ambasadora w Danii i w Turcji (od 1936 r.) Na tej ostatniej placówce spędził okres II wojny światowej. We wrześniu 1945 r., po uznaniu przez Turcję kierowanego przez komunistów Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej w Warszawie, Sokolnicki był zmuszony opuścić ambasadę. Pozostał na emigracji w Turcji, gdzie wykładał na Uniwersytecie w Ankarze. Po wojnie współpracował z instytucjami emigracyjnymi, m.in. z Instytutem Piłsudskiego w Nowym Jorku, Polskim Instytutem Naukowym oraz z paryską „Kulturą”.

Ambasada RP w Ankarze | Prezentacja Archiwum i Biblioteki Sokolnickiego (1)
Ambasada RP w Ankarze | Prezentacja Archiwum i Biblioteki Sokolnickiego (2)
Ambasada RP w Ankarze | Prezentacja Archiwum i Biblioteki Sokolnickiego (3)
Ambasada RP w Ankarze | Prezentacja Archiwum i Biblioteki Sokolnickiego (4)
305082083.jpg
1230224179.jpg
932791694.jpg
1855051085.jpg
Może Cię zainteresować Szef Biura Polityki Międzynarodowej o wizycie Pary Prezydenckiej w Turcji

________________________

W ramach dwudniowej wizyty Pary Prezydenckiej w Turcji przewidziane są m.in. rozmowy Prezydentów Dudy i Erdogana, spotkanie z Polonią i z Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I. Szef Biura Polityki Międzynarodowej zapowiadał, że rozmowy polityczne prezydentów Polski i Turcji będą dotyczyły kwestii bezpieczeństwa oraz współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście szczytu NATO, który odbędzie się w połowie czerwca w Brukseli. (Inf. wł., PAP)

Lokalizacja