Menu rozwijane

29 listopada 2021

Działania białoruskiego reżimu są nieakceptowalne; cynicznie wykorzystuje ludzi oraz narusza ich godność i prawa człowieka; protestujemy przeciwko tym zachowaniom i w pełni solidaryzujemy się z państwami, dotkniętymi atakami hybrydowymi na granicach z Białorusią – ogłosili we wspólnym oświadczeniu prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej, którzy rozmawiali dziś w Budapeszcie.

CAŁE OŚWIADCZENIE [EN]

„My prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej, zebrani dzisiaj w Budapeszcie, wyrażamy naszą pełną solidarność z państwami Unii Europejskiej i NATO, które mierzą się z hybrydowymi atakami na swoich granicach z Białorusią” – piszą w oświadczeniu dotyczącym sytuacji na granicach Polski, Litwy i Łotwy.

„Podkreślamy, że władze Białorusi ponoszą pełną odpowiedzialność za życie i zdrowie ludzi, których sprowadziły do swojego kraju i za rozwiązanie ich sytuacji humanitarnej” – czytamy w oświadczeniu.

Prezydenci Czech, Węgier i Słowacji deklarują gotowość swoich krajów do dostarczenia Polsce, Litwie i Łotwie wszelkiej pomocy potrzebnej w ochronie zewnętrznych granic NATO i UE. 

W poniedziałek w Budapeszcie odbywa się spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej.

Może Cię zainteresować Spotkanie Prezydentów państw V4 w Budapeszcie Apel Prezydentów V4 o szczepienie się przeciw Covid-19 [PL/EN]