Menu rozwijane

21 sierpnia 2018

Cieszę się ogromnie z wizyty w Australii nie tylko ze względu na spotkania polityczne - jest to pierwsza oficjalna wizyta polskiego prezydenta w tym kraju - ale przede wszystkim z uwagi na komponent gospodarczy - podkreślił Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z dziennikarzami w Sydney. ENGLISH VERSION>>

Może Cię zainteresować Rozmowa Andrzeja Dudy z Premierem Malcolmem Turnbullem Spotkanie z Gubernatorem Generalnym Australii Briefing prasowy Prezydenta Andrzeja Dudy w Sydney Jak zaznaczył, poza rozmowami z Premierem Malcolmem Turnbullem, minister spraw zagranicznych Julie Bishop i innymi ministrami rządu australijskiego, poza spotkaniami z gubernatorami: Gubernatorem Generalnym Peterem Johnem Cosgrove'em czy Gubernator stanu Wiktoria Lindą Dessau, odbył także spotkania biznesowe, podczas których zachęcał do inwestowania w Polsce, a zarazem pokazywał, że Polska jest otwarta na to, by szukać możliwości inwestowania na rynku australijskim.

Prezydent przypomniał, że z tego właśnie powodu zainaugurował we wtorek w Sydney Polsko-Australijskie Forum Ekonomiczne. Uczestniczył także w otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego PAIH.

Może Cię zainteresować Krzysztof Szczerski: Istnieje szansa na porozumienie z Australią w sprawie współpracy wojskowej - Ogromnie się cieszę, że ten wielki polski biznes jest tu obecny i że jest szansa na realizację dużych kontraktów gospodarczych – podkreślił Andrzej Duda. Jak dodał, chodzi zarówno o inwestycje firm australijskich w Polsce, w tym w zakresie technologii wydobywczych, jak i o polskie inwestycje w Australii.

- Prowadziliśmy rozmowy na ten temat, nadal je prowadzimy. To jest kwestia wewnątrzkrajowych dyskusji, z jednej strony o charakterze wojskowym, ale z drugiej strony także i biznesowym, bo to jest kwestia także i polskiego przemysłu stoczniowego. Zapewniam, że żaden temat nie jest zamknięty– powiedział Prezydent Andrzej Duda polskim dziennikarzom w Sydney pytany o to, czy Polska zrezygnowała z pomysłu zakupu od Australii fregaty typu Adelaid.

______________

Wtorek jest czwartym dniem wizyty Prezydenta w Australii. W poniedziałek w stolicy kraju w Canberrze Andrzej Duda odbył cykl rozmów politycznych. Spotkał się i rozmawiał w cztery oczy z premierem Malcolmem Turnbullem, a także Gubernatorem Generalnym Peterem Cosgrove’em.

Może Cię zainteresować Andrzej Duda otworzył w Sydney Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH [PL/ENG] „Polska chce stać się centrum energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej” [PL/ENG] Odbyły się także rozmowy dwustronne, w których obok Prezydenta uczestniczył m.in. szef MON Mariusz Błaszczak i australijski minister przemysłu obronnego Christopher Pyne oraz szefowa MSZ Julie Bishop.

We wtorek przed południem miejscowego czasu Prezydent zainaugurował w Sydney Polsko-Australijskie Forum Energetyczne. Następnie wziął udział w otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Biuro PAIH w Sydney jest 50 biurem agencji na świecie. (kp/mk/PAP)

Prezydent RP Andrzej Duda z dziennikarzami w Sydney

Prezydent RP Andrzej Duda z dziennikarzami w Sydney

o205073194.jpg
o382565220.jpg