Menu rozwijane

22 stycznia 2019
Davos. Wizyta w Polish House - wypowiedź Prezydenta dla mediów. (1)
o1432070518.jpg

Może Cię zainteresować Polski Dom w Davos Prezydent w Davos: Miarą skuteczności polityków jest poziom innowacyjności ich krajów [PL/ENG] Wypowiedź Prezydenta RP podczas spotkania z mediami w Polish House w Davos - Jesteśmy aktywni w Davos, staramy się zachęcać do inwestowania w Polsce, a jednocześnie prezentować Polskę jako kraj otwarty, świetnie się rozwijający, który ma doskonałe wyniki gospodarcze – przekonywał Prezydent Andrzej Duda, który uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym (WEF).  ENGLISH VERSION >>>

- Jesteśmy tu aktywni i staramy się odbyć jak najwięcej spotkań, rozmów. Zachęcać do inwestowania w Polsce. A jednocześnie prezentować Polskę jako kraj, który jest otwarty, który świetnie się rozwija, który ma doskonałe wyniki gospodarcze nie tylko w przestrzeni europejskiej, jak i światowej - mówił Andrzej Duda. 

- Możemy stać tutaj śmiało z podniesioną głową i mówić o świetnie rozwijającym się kraju, bardzo dobrych warunkach, o doskonale wykształconych ludziach, o świetnej perspektywie inwestycyjnej jaką daje Polska, mówić o planach, które mamy - akcentował Prezydent podczas spotkania z dziennikarzami.

Prezydent przekonywał, że Polska jest miejscem otwartym dla inwestycji, ze świetnie rozwijającą się gospodarką i jest obecna podczas forum poprzez Polish House. Zapraszał też to odwiedzania pawilonu. W tym roku po raz pierwszy w Davos powstał polski pawilon konferencyjny Polish House. To wspólna inicjatywa Banku Pekao SA oraz PZU.

Prezydent: Polska jest miejscem otwartym dla inwestycji [PL/ENG] - zdjęcie w treści artykułu 

- NATO jest żywe i reaguje na wyzwania, które powstają w otaczającym nas świecie. Nie martwię się o przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił Prezydent.

Andrzej Duda był pytany o planowane na czwartek spotkanie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w kontekście przyszłości Sojuszu, a także czy nie niepokoją go informacje pojawiające się w mediach amerykańskich o tym, że Prezydent Donald Trump chciałby, aby USA opuściły NATO. ENGLISH VERSION >>>

Polski Prezydent ocenił, że NATO ma się znacznie lepiej niż miało się kilka lat temu. - NATO pokazało w 2016 roku, że jest żywe, że jest realnym sojuszem defensywnym, czyli takim, który broni państw członkowskich – mówił, dodając, że ta przyszłość rysuje się w dobrych barwach.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że Prezydent Trump domagał się tego, aby zobowiązania, które państwa członkowskie podjęły wobec Sojuszu, zostały zrealizowane. - Stany Zjednoczone mają największą armię świata, w związku z tym są też najpotężniejszym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i jest też oczekiwanie Stanów Zjednoczonych, Prezydenta USA i - jak podkreślił Prezydent Trump - także amerykańskiego społeczeństwa, podatnika, że wszyscy będziemy wspólnie ponosili ciężary naszego bezpieczeństwa – mówił, dodając też, że dla niego to oczekiwanie amerykańskiego przywódcy jest zrozumiałe.

Prezydent Duda podkreślił, że Polska realizuje swoje zobowiązania w ramach NATO. - Ponosimy odpowiednie wydatki na naszą obronność. Mało tego, przyjęliśmy ustawę, która przewiduje, że te wydatki będą zwiększane do 2,5 proc. PKB do 2030 r., a ja deklarowałem, że mam nadzieję, że ten proces będzie następował szybciej – akcentował.

W ocenie Andrzeja Dudy pogłoski, że Prezydent Trump miałby zamiar zrezygnować z udziału Stanów Zjednoczonych w NATO, są plotkami dziennikarskimi i nie należy im dawać wiary.

(KG)