Menu rozwijane

24 czerwca 2020

Będziemy mówili o współpracy militarnej, gospodarczej, energetycznej i w zakresie telekomunikacji; będzie mowa również o wspólnych badaniach nad szczepionką przeciwko koronawirusowi – zapowiedział Prezydent Andrzej Duda przed dzisiejszym spotkaniem z Prezydentem Donaldem Trumpem.

I dodał: – Nie mam żadnych wątpliwości, że to będzie ważne spotkanie dla Polski. 

CAŁA WYPOWIEDŹ>>

ENGLISH VERSION >>

Tuż przed spotkaniem z Donaldem Trumpem, Prezydent RP odbył naradę w gronie najbliższych współpracowników. Wziął w niej udział m.in. szef MON Mariusz Błaszczak.

Prezydent rozpoczął wizytę w USA [PL/EN] - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Przed południem – według miejscowego czasu – Andrzej Duda złożył wieniec przy pomniku Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie. Pomnik ustawiony jest w pobliżu Białego Domu, w Parku Lafayette'a. 

Następnie, podczas uroczystości w ambasadzie polskiej w Waszyngtonie, Prezydent RP wręczył Order Orła Białego, przyznanego pośmiertnie o. Łucjanowi Królikowskiemu.

To polski franciszkanin konwentualny, zesłaniec syberyjski, żołnierz armii gen. Andersa i opiekun polskich sierot wojennych z obozu dla polskich uchodźców w Tengeru (Tanzania). W czerwcu 1949 r. wywiózł je do Kanady, chroniąc przed repatriacją do kraju opanowanego przez reżim komunistyczny. Zmarł 11 października 2019 r. w klasztorze w Chicopee w USA.

Odznaczenie odebrał Ojciec Prowincjał amerykańskiej prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych James McCurry.

Prezydent rozpoczął wizytę w USA [PL/EN] - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Po godz. 14 miejscowego czasu (w Polsce – po godz. 20) Prezydent RP rozpoczął w Białym Domu spotkanie z Prezydentem USA w cztery oczy. Zaplanowano też rozmowy plenarne delegacji obu krajów oraz wypowiedzi Prezydentów dla mediów. Wśród tematów rozmów obu przywódców znaleźć się ma m.in. kwestia współpracy w ramach Trójmorza oraz cyberbezpieczeństwo. WIĘCEJ >>

– Cieszę się, że to spotkanie będzie okazją do wzmocnienia więzi sojuszniczych i budowania dalej relacji ze Stanami Zjednoczonymi, przede wszystkim relacji gospodarczych – powiedział Prezydent dziennikarzom po wylądowaniu w Waszyngtonie.

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z polskimi dziennikarzami (1)
Waszyngton, Lafayette Square | Prezydent składa wieniec przy pomniku Tadeusza Kościuszki (2)
Waszyngton, Lafayette Square | Prezydent składa wieniec przy pomniku Tadeusza Kościuszki (3)
Narada Prezydenta Andrzeja Dudy z najbliższymi współpracownikami przed spotkaniem z Prezydentem Donaldem Trumpem (4)
Narada Prezydenta Andrzeja Dudy z najbliższymi współpracownikami przed spotkaniem z Prezydentem Donaldem Trumpem (5)
Narada Prezydenta Andrzeja Dudy z najbliższymi współpracownikami przed spotkaniem z Prezydentem Donaldem Trumpem (6)
Narada Prezydenta Andrzeja Dudy z najbliższymi współpracownikami przed spotkaniem z Prezydentem Donaldem Trumpem (7)
o621395056.jpg
o58619334.jpg
o1972934356.jpg
o1036911914.jpg
o1378503121.jpg
o260113428.jpg
o16054307.jpg

 

Lokalizacja