Menu rozwijane

23 lipca 2021
Rozmowa z Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Grudzień 2019.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Tokio z Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowa dotyczyła m.in. amerykańsko-niemieckiego porozumienia w sprawie Nord Stream 2.

Prezydent – jak podało Polskie Radio – powiedział, że stanowiska Polski i Francji w sprawie gazociągu Nord Stream 2 są zbliżone. Podkreślił, że dokończenie gazociągu pogorszy sytuację Unii Europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że musimy w jakiś sposób neutralizować negatywne dla Europy, dla Unii Europejskiej, dla nas, skutki tego nieszczęsnego porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Niemcami, które niestety prawdopodobnie doprowadzi do tego, że Nord Stream 2 zostanie dokończony i że będzie mógł funkcjonować – powiedział Andrzej Duda.

–  To z pewnością pogorszy całą sytuację bezpieczeństwa energetycznego i nie tylko energetycznego Unii Europejskiej i naszej części Europy – stwierdził Prezydent.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Polska i Francja będą razem prowadzić działania prowadzące do neutralizacji skutków budowy gazociągu.

Przebywający z wizytą w Japonii polski Prezydent został przyjęty na audiencji u Jego Cesarskiej Mości Cesarza Naruhito, rozmawiał również z Premierem Japonii Yoshihide Sugą. Wziął także udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Wcześniej Andrzej Duda spotkał się w Tokio z Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem.