Menu rozwijane

22 sierpnia 2021

Prezydent Andrzej Duda przybył w niedzielę do Kijowa, gdzie w poniedziałek weźmie udział w szczycie Platformy Krymskiej, a we wtorek – w obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy; tego dnia spotka się także z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Zgodnie z programem wizyty w poniedziałek Andrzej Duda będzie uczestniczył w obradach Inauguracyjnego Szczytu Platformy Krymskiej. Jak zapowiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, szczyt ten jest „ważnym elementem budowy poparcia regionalnego i międzynarodowego dla integralności terytorialnej Ukrainy i podkreślenia niezgody na jakiekolwiek działania rosyjskie na terenie okupowanego Krymu”.

Platforma Krymska to zainicjowany przez Ukrainę projekt poświęcony problematyce okupowanego od 2014 roku Półwyspu Krymskiego. W poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach tego formatu. Do udziału w rozmowach zaproszenie zostali liczni szefowie państw i rządów oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych.

W poniedziałek po południu Prezydent Andrzej Duda spotka się z Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, Prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem i Prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Tego samego dnia polski Prezydent i szefowie innych delegacji odwiedzą też Biuro Platformy Krymskiej.

Późnym popołudniem w Ambasadzie RP w Kijowie Andrzej Duda spotka się z Polakami mieszkającymi na Ukrainie i członkami Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie. Ostatnim punktem w prezydenckim programie na poniedziałek jest udział w uroczystym koncercie w Operze Narodowej Ukrainy, organizowanym z okazji 30–lecia niepodległości Ukrainy.

Wtorek  trzeci dzień wizyty prezydenta  rozpocznie się od udziału Andrzeja Dudy w odbywających się tego dnia w Kijowie uroczystościach z okazji 30–lecia niepodległości Ukrainy.

Tego dnia zaplanowano także spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Według ministra Kumocha będzie to „bardzo istotna rozmowa, ponieważ po niemiecko–amerykańskim porozumieniu o de facto tolerowaniu działania gazociągu Nord Stream 2 wystąpił niestety deficyt bezpieczeństwa w całej części Europy”

Na koniec wizyty Prezydent RP odwiedzi Centrum logistyczne „BIOKON”, gdzie weźmie udział w przekazaniu pomocy solidarnościowej dla Ukrainy. Będzie to m.in. sprzęt medyczny, mający pomóc w walce z pandemią Covid–19.

Prezydent rozpoczyna wizytę na Ukrainie
Prezydent w drodze do Kijowa
Prezydent w drodze do Kijowa
1752721094.jpg
596579042.jpg
1909274394.jpg
Może Cię zainteresować Min. Kumoch o wizycie Prezydenta na Ukrainie: m.in. rozmowy o działaniach Rosji Min. Kumoch o wizytach Prezydenta na Ukrainie i w Mołdawii Prezydent w niedzielę udaje się z wizytą na Ukrainę; później odwiedzi Mołdawię