
Prezydent RP Andrzej Duda składa wizytę oficjalną w Państwie Katar. Dziś Prezydent spotkał się z Emirem Kataru Szejkiem Tamimem Bin Hamadem Al Thanim.
Katar jest jednym z największych producentów i największym eksporterem gazu LNG, w który inwestuje Polska.
Jak podkreślał Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch najważniejszym celem wizyty Prezydenta w Katarze jest ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki.
Może Cię zainteresować Min. Kumoch: w Katarze o współpracy energetycznej Wizyta w bazie Straży Ochrony Wybrzeża Kataru Wizyta w Narodowym Centrum Dowodzenia Doha. Spotkanie z przedstawicielami biznesu– Katar jest jednym z najważniejszych partnerów Polski w dziedzinie LNG – mówił dziennikarzom minister.
Prezydent spotkał się także z Premierem Państwa Katar Szejkiem Khalidem Bin Khalifą Bin Abdulazizem Al Thanim.
Podczas II Polsko–Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego Prezydent wskazywał, stosunki polsko–katarskie w ciągu ostatniej dekady nabrały absolutnie strategicznego znaczenia. Wspomniał, że od 2009 r. łączy nas długoterminowy kontrakt na zakup katarskiego gazu skroplonego, który jest odbierany w terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. – Aktualnie Polska importuje rocznie z Kataru ok. 2,1 mln ton gazu skroplonego. W ubiegłym roku wartość tych dostaw przekroczyła pół miliarda dolarów – mówił.
Prezydent zwrócił uwagę na szanse rozwoju współpracy także w innych obszarach gospodarki.
Chcę podkreślić, że Polska, jako ważny importer katarskiego gazu, ma aspiracje stać się również ważnym dostawcą dla Kataru naszych wysokiej jakości usług i produktów. Z rozmów z polskimi przedsiębiorcami wiem, że mamy dla Kataru ciekawą, unikalną ofertę technologiczną – zaznaczył.
W opinii Andrzeja Dudy, oprócz lotnictwa, energetyki, czy też sektora teleinformatycznego obiecującym obszarem współpracy jest z całą pewnością sektor rolno–spożywczy.
Może Cię zainteresować Doha. Prezydent zachęca do rozwijania współpracy Rozmowa z Premierem KataruZachęcam przedstawicieli katarskich firm do jeszcze większego zaangażowania się w Polsce. Mam nadzieję, że dotychczasowe pozytywne doświadczenia zwrócą uwagę kolejnych inwestorów, którzy zechcą ulokować swoje aktywa w stabilnym i szybko rozwijającym się otoczeniu gospodarczym, jakim jest Polska i nasz region Europy– przekonywał.
Prezydentowi towarzyszyli Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i Sekretarz Stanu w KPRP Małgorzata Paprocka.