O rozwoju współpracy gospodarczej, militarnej, rolniczej oraz o potencjalnych możliwościach eksportu polskiej żywności rozmawiali w Kairze Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Egiptu Abdelfattah Al Sisi. – Wierzę, że ta wizyta rozpoczyna nową erę w relacjach między Polską a Egiptem – mówił Andrzej Duda. Poniedziałek to drugi dzień wizyty Pary Prezydenckiej w Kairze.
PROGRAM >>
Spotkanie Prezydentów Polski i Egiptu rozpoczęło się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Ittihadija w Kairze.

Prezydenci Polski i Egiptu najpierw rozmawiali w cztery oczy, a następnie, pod ich przewodnictwem, odbyły się rozmowy delegacji.
W obecności obu przywódców odbyła się ceremonia podpisania dokumentów o dwustronnej współpracy.
Podpisano:
- Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Arabskiej Republiki Egiptu o współpracy gospodarczej,
- Umowę o Porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Rolnictwa i Rekultywacji Ziemi Arabskiej Republiki Egiptu w zakresie badań naukowych w dziedzinie rolnictwa,
- Memorandum o Porozumieniu między Ministerstwem Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Młodzieży i Sportu Arabskiej Republiki Egiptu o współpracy w dziedzinie sportu,
- Memorandum o Porozumieniu między Akademią Dyplomatyczną Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej a Instytutem Studiów Dyplomatycznych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Arabskiej Republiki Egiptu.
![008_Andrzej_Duda_Egipt_wizyta_20220530_JSZ_8463.jpg [519.78 KB]](https://www.prezydent.pl/storage/image/core_files/2022/5/30/8c3e868f6173594f3fb9d26395d74a8f/jpg/prezydent/preview/008_Andrzej_Duda_Egipt_wizyta_20220530_JSZ_8463.jpg)
Andrzej Duda i Abdelfattah Al Sisi spotkali się też z dziennikarzami.
Głównym tematem rozmowy przywódców, jak relacjonował Prezydent RP, był kryzys żywnościowy spowodowany zablokowaniem ukraińskich portów przez wojska rosyjskie. – Wierzę, że ta wizyta rozpoczyna nową erę w relacjach między Polską a Egiptem; bardzo dużo się dzieje, by te relacje się intensyfikowały – mówił Andrzej Duda.
Jak podkreślił, Egipt jest jednym z najbliższych Polsce państw arabskich, a jedną z najważniejszych dziedzin współpracy między państwami jest kwestia rolnictwa i produkcji żywności.
– To jest branża, w której Polska dzisiaj radzi sobie znakomicie – jesteśmy absolutnie samowystarczalni żywnościowo. Jesteśmy też dzisiaj poważnym eksporterem żywności. Także o tym rozmawialiśmy dzisiaj z Panem Prezydentem – o potencjalnych możliwościach eksportu polskiej żywności także do Egiptu – dodał Andrzej Duda.
Może Cię zainteresować
Prezydent rozpoczął wizytę w Kairze
Jak powiedział Prezydent RP, rozmawiano też o współpracy w zakresie dostaw egipskiego gazu skroplonego LNG.
– Uważamy Egipt za przyszłościowego partnera – mówił Andrzej Duda, przypominając, że w Świnoujściu trwa rozbudowa gazoportu.
![013_Andrzej_Duda_Egipt_wizyta_20220530_JSZ_8525.jpg [491.13 KB]](https://www.prezydent.pl/storage/image/core_files/2022/5/30/16ec4ce6799023e02a8c235553fae312/jpg/prezydent/preview/013_Andrzej_Duda_Egipt_wizyta_20220530_JSZ_8525.jpg)
Prezydenckie rozmowy dotyczyły też rosyjskiej agresji na Ukrainę i sposobów zakończenia tej wojny.
– Nie wyobrażamy sobie w Polsce i w naszej części Europy, aby do jakiegokolwiek rozwiązania pokojowego doszło bez aprobaty, zgody i udziału Ukrainy przy stole negocjacji. Jest to dla nas coś, co absolutnie nie wchodzi w grę – zastrzegł Andrzej Duda. – Stoimy dzisiaj zdecydowanie po stronie Ukrainy. Ukraina musi być częścią tego rozwiązania pokojowego. I musi być to takie rozwiązanie, które zostanie przez Ukrainę wypracowane i ostatecznie przyjęte. Tylko tą drogą możliwe jest doprowadzenie do pokoju w naszej części Europy.
WYPOWIEDŹ W CAŁOŚCI>>
O pozostałych spotkaniach w Kairze: