Menu rozwijane

23 stycznia 2019
Prezydent spotkał się z przedstawicielami polskich mediów, by podsumować drugi dzień swojej wizyty w Davos
Prezydent spotkał się z przedstawicielami polskich mediów, by podsumować drugi dzień swojej wizyty w Davos
Prezydent spotkał się z przedstawicielami polskich mediów, by podsumować drugi dzień swojej wizyty w Davos
Prezydent spotkał się z przedstawicielami polskich mediów, by podsumować drugi dzień swojej wizyty w Davos
o1364006643.jpg
o1751873580.jpg
o72931366.jpg
o1276812882.jpg

Tematem moich dzisiejszych rozmów w Davos były m.in. relacje polsko-amerykańskie i możliwość wpływu Polski na poprawę relacji między niektórymi partnerami z UE a Stanami Zjednoczonymi - powiedział Prezydent, który w ramach Światowego Forum Ekonomicznego wziął udział w zamkniętych debatach poświęconych m.in. przyszłości relacji transatlantyckich. Wypowiedź dla polskich mediów podsumowująca drugi dzień w Davos >>>

ENGLISH VERSION >>>

RELACJE TRANSATLANTYCKIE

Andrzej Duda podkreślił na briefingu dla polskich dziennikarzy, że NATO pokazało w ostatnich latach swoją żywotność, zwłaszcza w tym rejonie, w którym leży Polska, czyli w Europie Środkowej.

 - Byliśmy w NATO od wielu lat, ale NATO dopiero po 2016 r., po warszawskim szczycie rzeczywiście znalazło się w Polsce - powiedział, nawiązując do rozmieszczenia w Polsce, państwach bałtyckich i Rumunii grup batalionowych Sojuszu.

Może Cię zainteresować Prezydent w Davos: Miarą skuteczności polityków jest poziom innowacyjności ich krajów [PL/ENG] Polski Dom w Davos Prezydent: Polska jest miejscem otwartym dla inwestycji [PL/ENG] Wśród tematów poruszonych podczas panelu wymienił także kwestię podnoszenia wydatków państw NATO na obronność. - Podkreślaliśmy tę wielką wolę współpracy transatlantyckiej. Mówiliśmy także i o relacjach polsko-amerykańskich z punktu widzenia tego, na ile Polska może wpłynąć na poprawę relacji pomiędzy niektórymi przynajmniej partnerami z UE a Stanami Zjednoczonymi - zaznaczył Prezydent.

Dodał, że przekonywał jednocześnie swoich rozmówców, że "trzeba rozumieć bardzo specyficzne podejście, które ma do robienia polityki Donald Trump. - Pan Prezydent całe życie był biznesmenem i również do polityki ma podejście biznesowe. Niektórzy nazywają je podejściem transakcyjnym nawet. Po prostu uważa, że jeżeli coś oferuje, jeżeli Stany Zjednoczone coś z siebie dają, to oczekują też wzajemności, może nie w sensie równego świadczenia, ale proporcjonalnego do tego, ile dane państwo może - wskazał Andrzej Duda.

Prezydent: w Davos usłyszałem gratulacje, że Polska podjęła temat Bliskiego Wschodu [PL/ENG] - zdjęcie w treści artykułu

POLSKA GOSPODARZEM BLISKOWSCHODNIEJ KONFERENCJI POKOJOWEJ

Prezydent poinformował, że podczas Forum Ekonomicznego brał udział w debacie w bardzo szerokim gronie ekspertów, m.in. b. premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira. - Odbyła się bardzo interesująca debata na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, przyszłości Bliskiego Wschodu, gdzie zarysowano wszystkie konteksty niebezpieczeństw, które dzisiaj są w tym regionie świata. Wszystkich potencjalnych i wszystkich istniejących sytuacji konfliktowych, wszystkich konfliktów wojennych, które się tam rozgrywają - mówił.

Może Cię zainteresować Wypowiedź Prezydenta dla polskich mediów podsumowująca drugi dzień w Davos - Ta dyskusja była interesująca, bo jak państwo wiecie, za trzy tygodnie będziemy w Warszawie gościli konferencje pokojową, bliskowschodnią - nazwijmy ją w ten sposób. My jako Polska jesteśmy jej gospodarzem. Cieszę się bardzo, bo zajmujemy w tej kwestii absolutnie neutralną pozycję - podkreślił Prezydent. Jak dodał, jesteśmy dzisiaj niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i w tym aspekcie naszym podstawowym celem jest dążenie do przestrzegania prawa międzynarodowego i tym samym dążenie do pokoju.

- Te debaty, te dyskusje, które będą się w gronie ministrów przede wszystkim toczyły w trakcie tej konferencji bliskowschodniej w Polsce, na pewno będą krążyły według tych samych tematów, które dzisiaj były poruszane na tym spotkaniu - podkreślił.

Prezydent został zapytany przez dziennikarzy, czy podczas spotkań w Davos ze światowymi liderami wyrażali oni jakieś wątpliwości lub zaniepokojenie faktem, że Polska zdecydowała się na bycie gospodarzem konferencji bliskowschodniej, która ma się odbyć w Warszawie w dniach 13-14 lutego.

- Nikt takich wątpliwości nie wyrażał, nie padło ani jedno takie zdanie co do jakichkolwiek wątpliwości - odparł. Jak dodał w kuluarach Forum Ekonomicznego "usłyszał wiele głosów z gratulacjami, że właśnie podjęliśmy ten temat".

- Będąc w RB ONZ właśnie jak najbardziej na miejscu jest to, żebyśmy my byli organizatorem takiej konferencji, jako że nie jesteśmy państwem, które byłoby obecnie bezpośrednio zaangażowane w jakikolwiek konflikt. Nie jesteśmy dzisiaj państwem, które by miało tam na miejscu w tych sytuacjach konfliktowych jakieś swoje wielkie interesy. Zarazem jesteśmy takim państwem, które dawniej było tam obecne i ma wiele więzi wynikających także z więzi międzyludzkich, także wynikające z tego, że wielu ludzi z tych krajów Bliskiego Wschodu studiowało w Polsce (...) mamy tam wiele kontaktów - zauważył Andrzej Duda.

- Jesteśmy dzisiaj postrzegani pozytywnie jako ci, którzy zajmują tutaj stanowisko neutralne, nie mając własnego interesu w tej sprawie i mogą w związku z tym obiektywnie oceniać, także znając specyfikę miejsca - dodał Prezydent.

Prezydent: w Davos usłyszałem gratulacje, że Polska podjęła temat Bliskiego Wschodu [PL/ENG] - zdjęcie w treści artykułu nr 1