Menu rozwijane

09 czerwca 2022

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje misję mającą na celu pozyskanie jak najszerszego poparcia dla szybkiej ścieżki akcesji Ukrainy do UE. Odwiedził już Portugalię i Włochy. 

– Apeluję do przywódców wszystkich państw UE, aby zadośćuczynić Ukrainie, pokazać, że jesteśmy na nią otwarci. Ukraińcy są wolnym i suwerennym narodem, który ma prawo do dokonania swojego wyboru – mówił dziennikarzom Prezydent.

W piątek w Bukareszcie Andrzej Duda weźmie udział w Szczycie B9. Przed rozpoczęciem spotkań polski Prezydent odbył blisko półgodzinną rozmowę telefoniczną z Przywódcą USA, Joe Bidenem.
WYPOWIEDŹ PREZYDENTA >>

  • SPOTKANIE Z PREZYDENTEM PORTUGALII

W środę późnym wieczorem Prezydent Andrzej Duda przybył do Portugalii, gdzie w Bradze spotkał się z Prezydentem tego kraju Marcelo Rebelo de Sousą.

Przywódcy rozmawiali o Ukrainie i jej szansach na uzyskanie statusu kandydata do członkostwa w UE. Wśród poruszonych tematów była także wizja światowego kryzysu żywnościowego spowodowanego przez rosyjską agresję i reperkusje migracyjne.

– Rozmowa z Prezydentem Portugalii była długa i ciekawa. Dyskutowaliśmy o sytuacji w Europie i poza nią. Przekonywałem Prezydenta, że status kandydata dla Ukrainy do UE jest potrzebny – mówił dziennikarzom Andrzej Duda.

Podkreślał, że Ukraińcy nie chcą być częścią Rosji, częścią rosyjskiej strefy wpływu. – Chcą być częścią wspólnoty zachodu; chcą należeć do państw, które kierują się regułami prawa międzynarodowego – akcentował. 

01_PAD_Portugalia_20220608_JS__0023.jpg [215.96 KB]

02_PAD_Portugalia_20220608_JSZ_0616.jpg [424.64 KB]

– Zgodziliśmy się z Prezydentem Portugalii, że trzeba zrobić wszystko, aby Ukraina się obroniła – wskazywał Andrzej Duda. – Podkreśliłem, że sytuacją do której powinna dążyć wspólnota międzynarodowa jest odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad uznanymi międzynarodowo granicami – dodał.

Prezydent poinformował, że rozmowy toczą się także z Paryżem i Berlinem. Jak powiedział, został również poproszony przez Prezydenta Ukrainy o rozmowę w władzami duńskimi. Również podczas niedawnej wizyty w Egipcie – na prośbę Wołodymyra Zełenskiego – Andrzej Duda „poruszył kilka ważnych dla Ukrainy tematów”.

 

  • SPOTKANIE Z PREZYDENTEM WŁOCH

W czwartek w Pałacu Kwirynalskim w Rzymie Prezydent RP spotkał się Prezydentem Włoch Sergio Mattarellą.

Andrzej Duda mówił przed spotkaniem, że rozmowa z Prezydentem Mattarellą będzie bardzo ważna. – Jeżdżę nie tylko po to, by przekonać, ale by ci przywódcy przekonywali kolejnych. Chcę, by Włochy zaangażowały się w przekonywanie naszych kolegów z UE, aby zgodzili się przyznać Ukrainie status kandydata – powiedział.

09__Andrzej_Duda_Sergio_Mattarella_Prezydent_Wloch_20220609_JSZ_1102.jpg [607.09 KB]

Z powodu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová nie towarzyszy Prezydentowi Dudzie podczas wizyt w tych krajach – tak jak było to planowane. 

Następnie Andrzej Duda poleci do Bukaresztu, gdzie w piątek zbiera się szczyt przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki, zrzeszającej kraje położone na wschodniej granicy NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry.

– W trakcie B9 będziemy rozmawiali m. in. na temat obecności NATO w naszych państwach przygotowując się zarazem do szczytu w Madrycie – zaznaczył Andrzej Duda.

Podczas wtorkowego spotkania z mieszkańcami Olesna na Opolszczyźnie Prezydent powiedział, że udaje się do Portugalii i do Włoch, by rozmawiać między innymi o możliwościach eksportu zboża z Ukrainy.

– Będziemy rozmawiać o tym, jaką stworzyć presję międzynarodową, żeby się to udało, w jaki sposób zaradzić temu ogromnemu problemowi. Będziemy także rozmawiali o statusie kandydata dla Ukrainy do UE.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch zaznacza, że wizyta jest częścią kampanii na rzecz Ukrainy, którą Prezydenci Polski i Słowacji zapowiedzieli w czasie niedawnego spotkania w Bratysławie. – Nasze państwa, wspierane przez Estonię, Litwę i Łotwę będą przekonywać do przyznania Ukrainie statusu kandydata.

– Podczas tych rozmów Prezydent RP będzie także omawiał konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, w tym groźbę światowego kryzysu żywnościowego i migracyjnego – podkreśla szef BPM.

– Ukraina jest UE potrzebna, Unia jest potrzebna Ukrainie, to będzie związek, który dla obu stron będzie korzystny – dodaje szef prezydenckiego gabinetu Paweł Szrot. – Prezydent RP skupił wokół siebie i wokół Polski grupę przywódców regionu, którzy dobrze rozumieją zagrożenia, które stwarza Rosja – mówi minister. Działania te dotyczą – jak kontynuuje – „naszych partnerów w UE i NATO, przekonując ich do stanowiska nie tylko Polski, ale całego regionu”.

Może Cię zainteresować Polska i Słowacja wspierają integrację Ukrainy z UE
Prezydent Andrzej Duda przybył w środę późnym wieczorem do Portugalii, gdzie w Bradze spotkał się z Prezydentem tego kraju Marcelo Rebelo de Sousą (1)
Prezydent Andrzej Duda przybył w środę późnym wieczorem do Portugalii, gdzie w Bradze spotkał się z Prezydentem tego kraju Marcelo Rebelo de Sousą (2)
Prezydent Andrzej Duda przybył w środę późnym wieczorem do Portugalii, gdzie w Bradze spotkał się z Prezydentem tego kraju Marcelo Rebelo de Sousą (3)
Prezydent Andrzej Duda przybył w środę późnym wieczorem do Portugalii, gdzie w Bradze spotkał się z Prezydentem tego kraju Marcelo Rebelo de Sousą (4)
Prezydent Andrzej Duda przybył w środę późnym wieczorem do Portugalii, gdzie w Bradze spotkał się z Prezydentem tego kraju Marcelo Rebelo de Sousą (5)
Wylot Prezydenta z Lizbony do Rzymu (6)
Rozmowa z dziennikarzami w samolocie lecącym z Lizbony do Rzymu (7)
Rozmowa z dziennikarzami w samolocie lecącym z Lizbony do Rzymu (8)
Prezydent rozpoczyna wizytę w Rzymie (9)
Rzym | Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Włoch Sergio Mattarellą (10)
Rzym | Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Włoch Sergio Mattarellą (11)
Rzym | Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Włoch Sergio Mattarellą (12)
Rzym | Spotkanie Prezydenta RP z Prezydentem Włoch Sergio Mattarellą (13)
01_PAD_Portugalia_20220608_JS__0023.jpg
02_PAD_Portugalia_20220608_JSZ_0616.jpg
02_PAD_Portugalia_20220608_JSZ_0660.jpg
03_PAD_Portugalia_20220608_JSZ_0698.jpg
04_PAD_Portugalia_20220608_JSZ_0772.jpg
01__Andrzej)Duda_wylot_Rzym_20220609_JS__0090.jpg
03__Andrzej_Duda_wypowiedz_20220609_JSZ_0898.jpg
05__Andrzej_Duda_wypowiedz_20220609_JSZ_0985.jpg
06__Andrzej_Duda_przylot_20220609_JSZ_1019.jpg
07__Andrzej_Duda_Sergio_Mattarella_Prezydent_Wloch_20220609_JSZ_1040.jpg
08__Andrzej_Duda_Sergio_Mattarella_Prezydent_Wloch_20220609_JSZ_1070.jpg
09__Andrzej_Duda_Sergio_Mattarella_Prezydent_Wloch_20220609_JSZ_1102.jpg
11__Andrzej_Duda_Sergio_Mattarella_Prezydent_Wloch_20220609_JS__0143.jpg