Od spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy w Auckland z Gubernator Generalną Patsy Reddy i Małżonkiem Davidem Gascoignem rozpoczęła się w środę przed południem miejscowego czasu oficjalna wizyta polskiej Pary Prezydenckiej w Nowej Zelandii. ENGLISH VERSION>>
Może Cię zainteresować „Polska chce zacieśniać relacje gospodarcze z Nową Zelandią” [PL/EN] Prezydent Duda rozmawiał w środę także z premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern. W obecności Prezydenta RP i premier Ardern podpisano następujące umowy:
- Umowę o lotnictwie cywilnym pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Nową Zelandią
- Umowę o współpracy partnerskiej między miastami Kazimierz Dolny i Pahiatua
- Memorandum o porozumieniu pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Massey
- Porozumienie o współpracy akademickiej pomiędzy Instytutem Spraw Międzynarodowych przy Uniwersytecie Warszawskim i Centrum Studiów Strategicznych przy Uniwersytecie Wiktorii w Wellingtonie.
- Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z liderem opozycji Simonem Bridgesem
- Ceremonia z udziałem Pary Prezydenckiej w War Memorial Museum
Prezydent RP złożył w środę wieniec przed pomnikiem World War Two Hall of Memories. Para Prezydencka wspólnie z gubernator Reddy obejrzała też wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, która została przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Auckland
Para Prezydencka spotkała się także z Polonią w Domu Polskim. Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom polonijnym. Może Cię zainteresować „Dziękuję, że Polska pozostaje w Waszych sercach” [PL/ENG] Odznaczenia państwowe dla przedstawicieli Polonii w Auckland
- Obiad oficjalny wydawany przez Gubernator Generalną Nowej Zelandii Patsy Reddy i Małżonka na cześć Prezydenta RP i Małżonki
W trakcie wystąpienia Prezydent wyraził wdzięczność za gest życzliwości i solidarności ze strony rządu Nowej Zelandii, który przyjął pod koniec II wojny światowej grupę 733 dzieci i 102 opiekunów, nazywanych póćniej "Dziećmi z Pahiatua".
– Dotknięte w straszliwy sposób wojną dzieci, które straciły rodziców, a przeszły przez Syberię i Persję po to, by dotrzeć tu, do nowej Zelandii, gdzie ich przyjęto i stworzono im nowy dom – opisywał historię rodaków Andrzej Duda.
Prezydent z satysfakcją odnotował, że Dzieci z Pahiatua skorzystały z szansy edukacji, rozwoju i stały się ważną i żywą częścią społeczeństwa Nowej Zelandii. – W ten sposób wspaniale wpisały się w historię i rozwój tego pięknego kraju tak daleko od Polski – dodał.
Andrzej Duda nawiązał w ten sposób do jutrzejszej uroczystości inauguracji Skweru im. Polskich Dzieci Polish Children Square.
Prezydent RP i Pierwsza Dama przylecieli do Auckland we wtorek wieczorem z Sydney, po zakończeniu czterodniowej wizyty w Australii. (MK)