Menu rozwijane

Prezydenci Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier spotkali się „w cztery oczy”. Rozmawiano o agresji rosyjskiej na Ukrainę, poruszono też sprawę reparacji wojennych.
Andrzej Duda jest na Malcie, gdzie zorganizowano spotkanie przywódców państw Grupy Arraiolos. Głównymi tematami: bezpieczeństwo i wyzwania stojące przed UE.
Polska nabiera powagi jako silne państwo. Okazaliśmy się państwem poważnym w czasie wojny na Ukrainie. Państwem poważnym, które potrafi podejmować decyzje i realizować ważne cele.
W Belwederze Prezydent Andrzej Duda gościł liderkę białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouską.
Prezydent Andrzej Duda gościł w Belwederze przedstawicieli Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Zasłużeni pracownicy zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi.
Sytuacja bezpieczeństwa w regionie i polsko-łotewskie relacje dwustronne były głównymi tematami spotkania prezydentów Polski i Łotwy.
Uroczystość wręczenia aktów powołania odbyła się w Rezydencji Belweder.
Z okazji 140. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy złożono kwiaty na sarkofagu kompozytora w Krypcie Zasłużonych w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie.
Prezydent Andrzej Duda przyjął Szefa Biura Prezydenta Ukrainy, Andrija Jermaka i jego zastępcę, Andrija Sybihę.
Szybsza diagnostyka pediatryczna i większy dostęp do możliwości nowoczesnego leczenia najmłodszych pacjetnów to główne cele rozstrzygniętego właśnie konkursu w ramach Funduszu Medycznego.
– Jestem przekonana, że wspaniała postawa oraz łączący Panie duch siostrzanej solidarności skłaniają wiele osób do tego, aby, jak to ujął św. Jan Paweł II, przekroczyć próg nadziei. Aby iść przez życie z ufnością i odwagą, aby energicznie pokonywać wszelkie przeciwności losu – napisała Małżonka Prezydenta.
W tym roku Andrzej Duda wraz z licznymi wolontariuszami sadzili las w Leśnictwie Lipnica Wielka, by własnym przykładem zachęcić do tego wszystkich Polaków. – Każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu – akcentował.
Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna. Będziemy dalej wspierać Obrońców Ukrainy i jej naród, aż do wyparcia agresora – podkreślił Prezydent Andrzej Duda.
W Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie–Falenicy Prezydent RP uczestniczył w uroczystości pogrzebowej śp. Franciszka Pieczki, jednego z najznamienitszych i najbardziej lubianych polskich aktorów.
Prezydenci omówili dalsze działania Polski i Ukrainy w obliczu nielegalnych i sfałszowanych rosyjskich „referendów” na wschodzie i południu Ukrainy oraz dalszą współpracę naszych państw.