Menu rozwijane

15 marca 2017
Uroczystość wpisania przez Prezydenta RP nowych obiektów na listę Pomników Historii (1)
Uroczystość wpisania przez Prezydenta RP nowych obiektów na listę Pomników Historii (2)
Uroczystość wpisania przez Prezydenta RP nowych obiektów na listę Pomników Historii (3)
Uroczystość wpisania przez Prezydenta RP nowych obiektów na listę Pomników Historii (4)
Uroczystość wpisania przez Prezydenta RP nowych obiektów na listę Pomników Historii (5)
Uroczystość wpisania przez Prezydenta RP nowych obiektów na listę Pomników Historii (6)
Uroczystość wpisania przez Prezydenta RP nowych obiektów na listę Pomników Historii (7)
Uroczystość wpisania przez Prezydenta RP nowych obiektów na listę Pomników Historii (8)
Uroczystość wpisania przez Prezydenta RP nowych obiektów na listę Pomników Historii (9)
Uroczystość wpisania przez Prezydenta RP nowych obiektów na listę Pomników Historii (10)
Uroczystość wpisania przez Prezydenta RP nowych obiektów na listę Pomników Historii (11)
Uroczystość wpisania przez Prezydenta RP nowych obiektów na listę Pomników Historii (12)
Uroczystość wpisania przez Prezydenta RP nowych obiektów na listę Pomników Historii (13)
o1722758259.jpg
o270231365.jpg
o1013286580.jpg
o576471756.jpg
o619699742.jpg
o506707733.jpg
o1173695996.jpg
o279851188.jpg
o928542377.jpg
o374009963.jpg
o2117881537.jpg
o321675078.jpg
o504213250.jpg

Prezydent RP Andrzej Duda wpisał w środę 10 nowych obiektów na listę Pomników Historii. Znalazły się wśród nich m.in. Radiostacja w Gliwicach, żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu.

Rozporządzenia w sprawie ogłoszenia nowych Pomników Historii zostały ogłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

- Każdy z tych obiektów jest elementem bezcennym, każdy niesie w sobie wielka historię, każdy jest w jakimś sensie perłą i myśli technicznej i architektury, dziełem inżynierskim, a także z całą pewnością można powiedzieć, że przejawem twórczości artystycznej. W każdym z tych obiektów jest artyzm. Są wśród nich obiekty starsze, które liczą tyle lat historii, że widziały całe dzieje Rzeczypospolitej, poczynając od Chrztu Polski. Są też obiekty znacznie młodsze, nie mniej jednak są one świadectwem ważnych dla naszej historii wydarzeń. I nie tylko dla społeczności lokalnych, ale dla całej Polski są one symbolem tego, co w naszych dziejach się wydarzyło, a co istotne - powiedział prezydent Duda.

Może Cię zainteresować Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystości wpisania 10 obiektów na listę Pomników Historii

Pomnikami zostały uznane: Radiostacja w Gliwicach, kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego zwany kościołem Pokoju w Jaworze, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku, żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku, założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie, katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy oraz zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy zwanego kościołem Pokoju, Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu, a także zespół opactwa cystersów w Wąchocku.

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent. Obecnie jest to 60 zabytków szczególnej rangi, w tym Kraków - jako historyczny zespół miasta, Biskupin – jako rezerwat archeologiczny, Częstochowa – z zespołem klasztornym Jasnej Góry, a także Grunwald – jako pole bitwy, Wieliczka – historyczna kopalnia soli oraz Frombork – z zespołem katedralnym. (PAP)

Zobacz listę pomników i poznaj ich historię>>