Menu rozwijane

09 grudnia 2021

Prezydenci Andrzej Duda i Joe Biden prowadzą konsultacje z pozostałymi przywódcami B9 w sprawie obecnego kryzysu przy granicach NATO i UE oraz Ukrainy. Andrzej Duda podkreślał, że najlepszą odpowiedzią na agresywne zachowania Rosji jest zwiększenie obecności na wschodniej flance NATO.

W czwartek wieczorem Prezydent Andrzej Duda w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki rozmawiał telefonicznie z Prezydentem USA Joe Bidenem.Tematem była rozmowa Biden–Putin i jej konsekwencje oraz sytuacja wokół Ukrainy. Prezydent przedstawił stanowisko Polski przyjęte wspólnie z rządem i uzgodnione wcześniej z partnerami z regionu.

Może Cię zainteresować Szczyt dla Demokracji z udziałem Prezydenta RP

Podczas rozmowy z Prezydentem USA i partnerami z B9 Prezydent Andrzej Duda pokreślił, że nasza część Europy jako odpowiedzi na rosyjską politykę agresji oczekuje bardzo jasnego stanowiska wzmacniania, a nie osłabiania NATO – komentował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. – Prezydent RP powiedział, że najlepszą odpowiedzią na agresywne zachowania Rosji była decyzja warszawskiego szczytu NATO w 2016 w czasach prezydentury Baracka Obamy i wiceprezydentury Joe Bidena: zwiększenie obecności na wschodniej flance.

Może Cię zainteresować Prezydent Andrzej Duda na Szczycie B9

Bukaresztańska Dziewiątka to zrzeszenie dziewięciu państw Europy Środkowo–Wschodniej – Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier, którego celem jest pogłębianie współpracy militarnej między krajami wschodniej flanki NATO, a także omówienie kluczowych zagadnień polityki bezpieczeństwa. Format B9 wyszedł z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii: Andrzeja Dudy oraz Klausa Iohannisa.