Menu rozwijane

20 marca 2022

Prezydent Andrzej Duda jest w codziennym kontakcie z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Polska i Ukraina koordynują działania. To wspólna sprawa – komentuje szef BPM Jakub Kumoch.

 • 20.03

– Zdaniem Prezydenta Zełenskiego na Ukrainę przybywają Rosjanie z Syrii, a dodatkowo wspierający RU najemnicy z Bliskiego Wschodu. Najwięcej jest Syryjczyków. W tej sytuacji trzeba więcej pomocy NATO dla UA! Ale to obrazuje też słabość Rosji i jest ciekawym sygnałem dla Turcji – napisał Andrzej Duda.

 • 15.03

– Rosjanie stale atakują na niewielkich odcinkach ale nie są w stanie przełamać naszej obrony. Jesteśmy absolutnie zdeterminowani i nie ulegniemy. Dziękujemy wam za opiekę nad naszymi kobietami i dziećmi – usłyszałem dziś od Prezydenta Zełenskiego. Obrońcy Ukrainy potrzebują wsparcia! – napisał Andrzej Duda.

 • 11.03

– Zdaniem Prezydenta Zełenskiego rosyjskie wojska wciąż nie są gotowe do szturmu na Kijów. Próbują złamać Obrońców wciąż bombardując budynki mieszkalne i szpitale. Jutro ponowna próba ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola. Wszystkie poprzednie próby przerwał ostrzał. Boże, chroń UA! – przekazał Andrzej Duda, tuż po północy, po rozmowie z Prezydentem Ukrainy.

 

 • 8.03

– Zdaniem Prezydenta Zełenskiego Rosjanie nie mają teraz potencjału do kolejnego frontalnego ataku. Zamiast tego terroryzują cywilów bezlitośnie bombardując wsie i miasteczka. Rosyjskie okrucieństwo tylko wzmacnia wolę walki i determinację Obrońców Ukrainy. Kto może niech Ich wspiera! – napisał Andrzej Duda po telefonicznej rozmowie z ukraińskim przywódcą.

 • 7.03

– Każdy zniszczony dom i każda kolejna ofiara zabita rosyjskim pociskiem wzmaga w Obrońcach opór i wolę zwycięstwa – przekazał Andrzej Duda po rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim.

273685900_704025927275026_1912407420226731209_n.png [78.57 KB]

 

 • 6.03

– Prezydent Zełenski powiedział mi, że rosyjskie wojska i pojazdy (czołgi) cały czas gromadzą się w pobliżu Kijowa. Ale nie widać ani zapału, ani gotowości do szturmu. Obrońcy Stolicy przeciwnie, są gotowi do walki i mają ogromną motywację odparcia wroga. Liczy się każde wsparcie! – zaznaczył Andrzej Duda po rozmowie z ukraińskim przywódcą.

 • 5.03

– Dużo dzieje się na Ukrainie i Rosja jest brutalna, ale mogę zapewnić, że determinacja i duch bojowy nie opuszczają Obrońców Ukrainy i Ich Prezydenta – podkreślił Andrzej Duda w sobotę wieczorem po kolejnej rozmowie z ukraińskim przywódcą.

 • 4.03

W nocy z piątku na sobotę Prezydent Duda poinformował o kolejnej rozmowie z Prezydentem Ukrainy. – Powiedz swoim Chłopakom, że mogą spokojnie walczyć. Ich Rodziny są u nas bezpieczne – zapewnił Andrzej Duda Wołodymyra Zełenskiego.

 • 3.03

– Nie złamią nas i odejdą w niesławie, jako zbrodniarze – tak mówił Prezydent Ukrainy podczas nocnej rozmowy z czwartku na piątek z Andrzejem Dudą.

„Racja i sprawiedliwość są po naszej stronie. To oni mordują ludzi. My bronimy naszej Ojczyzny, naszych rodzin i naszych domów!” – powiedział Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z Andrzejem Dudą w nocy ze środy na czwartek.

274655000_1635505110155543_3826412150170932764_n.png [70.01 KB]

 • 1.03

Przed północą Prezydent Duda rozmawiał z Prezydentem Ukrainy. – Sytuacja jest bardzo trudna. Giną ludzie, zwykli cywile w Charkowie, Kijowie, Żytomierzu i dziesiątkach, setkach miast i miejscowości. Ale Ci co żyją walczą i nie tracą ducha! Kto może niech pomaga! Każdy gest się liczy. My działamy – zaznaczył.

Wcześniejsza rozmowa odbyła się w nocy z poniedziałku na wtorek. – Sytuacja jest trudna, ale Ukraina jest odważna! Rosyjskie rakiety i pociski, w tym zakazane międzynarodowo bomby kasetowe, spadają na dzielnice mieszkalne Kijowa, Charkowa i innych miast – napisał Prezydent Duda.

274800729_1090707348432663_2303397373430687431_n.png [58.41 KB]

 • 27.02

Po kolejnej rozmowie Prezydent Andrzej Duda przekazał na Twitterze zapewnienie od Prezydenta Zełenskiego, że „Ukraińcy czują się mocni i są gotowi walczyć”.

Jestem po kolejnej poruszającej rozmowie z @ZelenskyyUa . W obliczu informacji o rosyjskich konwojach idących na Kijów zapewnił mnie, że czują się mocni i są gotowi walczyć, a morale obrońców Ukrainy jest bardzo wysokie. Zapewniłem, że działamy i mają wsparcie Polski i świata.

— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) February 27, 2022

 

 • 26.02

Przedmiotem sobotniej rozmowy Prezydentów Dudy i Zełenskiego było zapewnienie Ukrainie członkostwa w UE. 

WZ_AD.JPG [31.33 KB]

„Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej” – podkreślił Prezydent RP.

Notatka PAD bez justowania 2.png [1.78 MB]

 

 • 25.02

Kolejna rozmowa Prezydentów odbyła się w piątek rano. – Sytuacja w Kijowie jest bardzo trudna. Nad ranem Rosjanie zaczęli bombardowanie miasta. Drony zrzucają bomby na budynki mieszkalne. Giną ludzie – napisał Andrzej Duda.

Właśnie rozmawiałem z @ZelenskyyUa . Sytuacja w Kijowie jest bardzo trudna. Nad ranem Rosjanie zaczęli bombardowanie miasta. Drony zrzucają bomby na budynki mieszkalne. Giną ludzie. To oczywisty akt terroru, żeby złamać morale ale jest ogromna determinacja, żeby obronić stolicę.

— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) February 25, 2022

 

 • 24.02 

W nocy ze środy na czwartek Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny na terenie całego kraju w związku z rozpoczęciem inwazji Rosyjskiej na Ukrainę. Nad ranem Prezydent Duda rozmawiał z Prezydentem Zełenskim. „Rosja wyklucza się z międzynarodowej wspólnoty” – napisał Prezydent RP na Twitterze.

Dziś o 5.48 rozmawiałem z Prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zelenskim @ZelenskyyUa. Doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej skala jest najprawdopodobniej szeroka. To bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego. Rosja wyklucza się z międzynarodowej wspólnoty.

— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) February 24, 2022
Może Cię zainteresować Konsultacje ze światowymi przywódcami ws. Ukrainy Nadzwyczajny Szczyt Dziewiątki Bukaresztańskiej NATO [PL/EN] Spotkanie szefów państw i rządów NATO Prezydent w kontakcie ze światowymi przywódcami ws. bezpieczeństwa [PL/EN]