Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 14 maja 2018

Spotkanie Prezydenta RP z Premierem Węgier [PL/ENG]

  |   Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Premiera Węgier Viktora Orbána Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Premiera Węgier Viktora Orbána Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Premiera Węgier Viktora Orbána Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Premiera Węgier Viktora Orbána

Integracja infrastrukturalna regionu, kwestie geopolityczne oraz to, jak może wyglądać nowy układ polityczny w Europie po wyborach do PE w 2019 r. - m.in. o tych kwestiach rozmawiali Prezydent Andrzej Duda z Premierem Węgier Viktorem Orbanem

 

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczył, że rozmowa obu polityków trwała około godziny. Dotyczyła głównie współpracy regionalnej, a w szczególności kwestii infrastrukturalnych, połączeń transportowych i energetycznych. ENGLISH VERSION >>>

 

- To była bardzo żywa rozmowa, wielowątkowa i dużo dłuższa, niż planowano. Mam wrażenie, że obaj panowie nie wyczerpali wszystkich tematów, które chcieli omówić - ocenił Krzysztof Szczerski.

 

Powiedział, że rozmawiano o tym, jak uczynić naszą część Europy bardziej spójną i silniejszą ekonomicznie. - To bardzo współgra z koncepcją inicjatywy Trójmorza. Premier Orban powiedział, że widzi w takim dziele, łączenia infrastrukturalnego naszej części Europy, bardzo ważna rolę dla Węgier, ale także dla Polski - zaznaczył prezydencki minister.

 

Dodał, że jest „pełna zgoda, co do tego kierunku rozwoju polityki środkowoeuropejskiej", czyli większej spójności regionu, budowy połączeń infrastrukturalnych i „patrzenia na rolę regionu przez jego siłę ekonomiczną, nie tylko przez politykę".

 

- Oczywiście, gdy mówimy o geopolityce w regionie, to nie można nie mówić o Rosji, ale nie był to osobny temat, raczej omówiono, w jaki sposób każdy z krajów postrzega swoje sąsiedztwo - zaznaczył prezydencki minister. Dodał, że poruszono wątek relacji węgiersko-ukraińskich.

 

- Rozmawiano też o przyszłości Europy, o tym, jak może wyglądać nowy układ polityczny po przyszłorocznych wyborach europejskich i zmianie KE - poinformował Krzysztof Szczerski.

 

Prezydent pogratulował też Premierowi Orbanowi zwycięstwa wyborczego i objęcia po raz kolejny teki premiera. Jak dodał, była to pierwsza rozmowa obu polityków od czasy wyborów parlamentarnych na Węgrzech.

 

(KP/PAP)

 

Poleć znajomemu