przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 24 maja 2018

Trzy lata od wygranej Andrzeja Dudy w wyborach

Prezydent RP Andrzej Duda

Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie. 24 maja 2015 r. − podczas II tury wyborów − uzyskał poparcie 51,55 proc. głosujących.

 

Pięcioletnia kadencja rozpoczęła się 6 sierpnia 2015 r. Od tego czasu Prezydent Andrzej Duda odwiedził 176 miejscowości w całej Polsce i złożył 67 wizyt zagranicznych. Prezydent przyjął 97 szefów państw, rządów i następców tronu. 


Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas Debaty Wysokiego Szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ [PL/ENG] Szczyt Trójmorza z udziałem prezydenta USA PL/ENG Wystąpienia Prezydentów Polski i USA podczas konferencji prasowej "NATO musi dowieść, że jest i będzie żywym, silnym i wiarygodnym sojuszem" Spotkanie Prezydentów Dudy i Obamy Prezydent RP o szczycie: NATO i Polska odniosły sukces Podczas zakończonej kilka dni temu wizyty w USA Andrzej Duda – jako pierwszy w historii Prezydent RP – prowadził w Nowym Jorku debatę wysokiego szczebla  Rady Bezpieczeństwa ONZ. Było to możliwe, gdyż na początku roku Polska objęła niestałe członkostwo w tym gremium. Za naszą kandydaturą – dzięki intensywnej kampanii dyplomatycznej prowadzonej przez polską stronę – głosowało 190 ze 192 państw (dwa pozostałe wstrzymały się od głosu).

 

W ramach realizacji polityki zagranicznej za prezydentury Andrzeja Dudy wznowiono Inicjatywę Trójmorza, która łączy dwanaście państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej głównym celem jest poprawa infrastruktury komunikacyjnej, współpraca energetyczna i gospodarcza. Przed rokiem w warszawskim szczycie Inicjatywy wziął udział amerykański Prezydent Donald Trump. Złożył wówczas zapewnienia, że Amerykanie respektują Artykuł 5. Traktatu Waszyngtońskiego. Wcześniej, w lipcu 2016 roku, Prezydent Andrzej Duda gościł poprzedniego Prezydenta USA Baracka Obamę, który wraz 17 prezydentami i 21 premierami wziął udział w warszawskim szczycie NATO.

 

Prezydent RP Andrzej Duda zainicjował ogólnopolską debatę w sprawach ustroju prowadzoną w ramach kampanii Wspólnie o Konstytucji, poprzedzającą referendum ogólnokrajowe w materii konstytucyjnej planowane na 10-11 listopada br. CZYTAJ WIĘCEJ >>>
 

Zobacz także: Orędzie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Prezydent dla PAP: Potrzebna reforma wymiaru sprawiedliwości i zmiany w konstytucji Od początku kadencji Prezydent zgłosił dwadzieścia dwie inicjatywy ustawodawcze. W życie weszły przepisy przywracające niższy wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), podwyższone zostały kary za przestępstwa, w wyniku których ucierpieli małoletni, a podróżujące po Polsce dzieci o polskich korzeniach uzyskały ulgi komunikacyjne, tak jak ich rówieśnicy na stałe mieszkający w kraju. By zwiększyć dostęp do telefonicznych numerów alarmowych, wprowadzone zostały kary za umyślne ich blokowanie, a osoby, które przez pomyłkę przelały pieniądze na niewłaściwe konto bankowe mogą teraz domagać się zwrotu tej sumy przed sądem. By zmniejszyć obciążenia mikro, małych i średnich przedsiębiorców – dzięki przepisom zaproponowanym przez Prezydenta RP – ograniczono nakładanie na nich kolejnych obowiązków majątkowych. Do Sejmu trafił też prezydencki projekt noweli Kodeksu pracy, który ma ułatwić pracownikom realizację uprawnień pracowniczych.


Również z inicjatywy Prezydenta obowiązują kompromisowe przepisy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego, a obywatele zyskali możliwość składania za pośrednictwem uprawnionych podmiotów tzw. skargi nadzwyczajnej na prawomocne orzeczenia sądowe. Do orzekania w Sądzie Najwyższym w sprawach dyscyplinarnych oraz przy rozpoznawaniu skargi nadzwyczajnej oprócz sędziów zawodowych włączeni zostali ławnicy. Jedna z ostatnich inicjatyw prezydenckich to ustanowienie dnia 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów.

 

Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (70 proc.) zaufaniem – wynika z sondażu CBOS. W kwietniowym sondażu ośrodek zwrócił uwagę, że niekwestionowanym liderem rankingu społecznego zaufania pozostaje Prezydent Duda. Od sierpnia ubiegłego roku notowania prezydenta niezmiennie kształtują się na wysokim poziomie, wyższym niż we wcześniejszym okresie jego prezydentury i ulegają jedynie niewielkim wahaniom – podkreślono. (LZ)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.