Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 28 maja 2018

Prezydent: Zgadzamy się co do wszystkich głównych celów NATO na najbliższe lata [PL/ENG]

  |   Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Belwederze Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Belwederze Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Belwederze Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Belwederze Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Belwederze. Spacer w ogrodach Belwederu. Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Belwederze. Spacer w ogrodach Belwederu. Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Belwederze. Spacer w ogrodach Belwederu. Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Belwederze. Lunch roboczy. Spotkanie Prezydenta RP i Sekretarza Generalnego NATO z przedstawicielami mediów Spotkanie Prezydenta RP i Sekretarza Generalnego NATO z przedstawicielami mediów Spotkanie Prezydenta RP i Sekretarza Generalnego NATO z przedstawicielami mediów Spotkanie Prezydenta RP i Sekretarza Generalnego NATO z przedstawicielami mediów Spotkanie Prezydenta RP i Sekretarza Generalnego NATO z przedstawicielami mediów Spotkanie Prezydenta RP i Sekretarza Generalnego NATO z przedstawicielami mediów Spotkanie Prezydenta RP i Sekretarza Generalnego NATO z przedstawicielami mediów Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Belwederze Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Belwederze

- Nie ma między nami żadnych rozbieżności, zgadzamy się co do wszystkich głównych celów, które Sojusz Północnoatlantycki powinien w najbliższych latach realizować - powiedział po poniedziałkowych rozmowach z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Prezydent Andrzej Duda. ENGLISH VERSION>>

 

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem w Belwederze Andrzej Duda pokreślił, że tematem ich rozmowy były sprawy najistotniejsze z punktu widzenia "działań Sojuszu przewidywanych na najbliższe lata", a także nadchodzących spotkań: tzw. bukaresztańskiej dziewiątki  oraz szczytu NATO w Brukseli.

 

 - Nie ma pomiędzy nami żadnych rozbieżności; zgadzamy się właściwie z panem sekretarzem co do wszystkich głównych celów, które Sojusz powinien w najbliższych latach realizować, co do pewnego profilu, który został przyjęty - podkreślił Prezydent, wskazując m.in. na wspólną satysfakcję związaną z dynamiczną realizacją postanowień szczytów NATO w Walii i w Warszawie. Zobacz także: Wypowiedź Prezydenta dla mediów po spotkaniu z Sekretarzem Generalnym NATO

 

- Cieszymy się ogromnie, że w dynamiczny sposób realizowane są postanowienia Szczytu w Walii i Szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. Przede wszystkim patrząc z naszego, polskiego punktu widzenia, cieszymy się z obecności wojsk sojuszniczych - tej tzw. enhanced forward presence. Że te postanowienia Szczytu w Warszawie w tym zakresie zostały zrealizowane.

 

 

Andrzej Duda zaznaczył jednocześnie, że w kontekście zbliżającego się szczytu w Brukseli musimy myśleć "o kolejnych decyzjach, które zostaną tam podjęte, w przedmiocie sprawności funkcjonowania Sojuszu, tzn. reagowania, które będzie następowało po tym momencie, kiedy doszłoby do ewentualnego zaangażowania militarnego sił wysuniętej obecności, po to, żeby te siły zostały wzmocnione kolejnymi".

 

- Potrzebne nam są w tym zakresie odpowiednie działania dostosowawcze w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i w tym przedmiocie decyzje powinny zostać podjęte na najbliższym szczycie - dodał. 

 

 

Andrzej Duda powiedział też, że omówił z Jensem Stoltenbergiem również zagadnienie współdziałania pomiędzy Sojuszem Północnoatlantyckim a Ukrainą i Gruzją. - Mamy nadzieję, że będzie mogło dojść do posiedzenia NATO-Ukraina i NATO-Gruzja – do wspólnych komisji na odpowiednim poziomie ministerialnym. To kwestia decyzji, które zapadną w perspektywie zbliżającego się szczytu NATO – zaznaczył Prezydent.

 

Jens Stoltenberg podkreślił z kolei, że Polska jest bardzo silnym sojusznikiem NATO. - Polska uczestniczy i przyczynia się do naszego wspólnego bezpieczeństwa na wiele sposobów, w tym przeznacza 2 proc. PKB na obronność - mówił.


Wskazał również na to, że Polska jest gospodarzem wielu grup bojowych NATO oraz przyczynia się do grupy bojowej, jaką Sojusz ma na Litwie. Jest również gospodarzem obrony przeciwrakietowej NATO - dodał Jens Stoltenberg.


Sekretarz Generalny stwierdził, że szczyt NATO, który odbywał się w Warszawie w 2016 r. był bardzo ważny, ponieważ zapadły na nim decyzje, które przekształciły i zmieniły NATO. - Głównym wynikiem tego szczytu było przede wszystkim zwiększenie naszej obecności we wschodnich częściach Sojuszu, w postaci czterech grup batalionowych w krajach bałtyckich - Polsce, krajach Morza Czarnego i na Bałkanach - wskazał.

 

 

Sekretarz Generalny zapowiedział też, że o ile szczyt warszawski skupiał się głównie na zwiększeniu obecności, w tym wojskowej, na wschodniej flance NATO z grupami bojowymi i z dostosowaną wysuniętą obecnością, o tyle szczyt lipcowy będzie mówił o działaniach następczych. - Musimy skupić się na umiejętności przemieszczania naszych sił - podkreślił Jens Stoltenberg.

 

Rozmowa w Belwederze trwała ponad godzinę. W roboczym lunchu wydanym przez Prezydenta RP z okazji wizyty Sekretarza Generalnego NATO uczestniczyli także m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz Ambasador RP przy NATO Marek Źółkowski.

 

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego NATO [PL/ENG] W poniedziałek rano w Sejmie RP odbyła się sesja plenarna Zgromadzenia Parlamentarnego NATO z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli oraz marszałków Sejmu i Senatu: Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego. (PAP/MK)

Poleć znajomemu