Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 3 czerwca 2018

XI Święto Dziękczynienia pod hasłem „Dziękujemy za niepodległość”

  |   Złożenie wieńca na grobie śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej Msza Święta z dokonaniem Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej Udział Prezydenta RP w obchodach XI Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej Udział Prezydenta RP w obchodach XI Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej Msza Święta z dokonaniem Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej Msza Święta z dokonaniem Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej Msza Święta z dokonaniem Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej Zapalenie „Świecy Niepodległości” Zapalenie „Świecy Niepodległości” Ornat uszyty specjalnie z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przekazali podczas procesji z darami ministrowie Krzysztof Łapiński i Wojciech Kolarski Ornat uszyty specjalnie z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przekazali podczas procesji z darami ministrowie Krzysztof Łapiński i Wojciech Kolarski Udział Prezydenta RP w obchodach XI Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej Wystąpienie Prezydenta RP Wystąpienie Prezydenta RP Prezydent RP przekazał flagę państwową na ręce ks. kardynała Kazimierza Nycza Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablic upamiętniających diecezje, które swą ofiarnością przyczyniły się do budowy Świątyni Opatrzności Bożej Udział Prezydenta RP w obchodach XI Święta Dziękczynienia

Z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy, członków parlamentu i rządu odbyło się w niedzielę XI Święto Dziękczynienia. Tegoroczne hasło to: „Dziękujemy za niepodległość”. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na obchodach XI Święta Dziękczynienia

 

Gośćmi honorowymi centralnych obchodów Święta Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich byli także kombatanci.

 

Msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej sprawowana była pod przewodnictwem prymasa Polski, arcybiskupa Wojciecha Polaka. Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej dokonał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Homilę wygłosił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

 

Podczas liturgii Prezydent RP zapalił świecę, której historia jest związana z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. To dar papieża Piusa IX przekazany wraz z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Po raz pierwszy zapłonęła w 1920 r. Zapalił ją wtedy marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński. Ogień, który tym razem posłużył do zapalenia świecy, pochodzi od znicza płonącego przed Grobem Nieznanego Żołnierza i został przyniesiony przez harcerzy w procesji wraz z relikwiami świętej siostry Faustyny do Świątyni Opatrzności Bożej.

 

 

Po mszy, w czasie uroczystości z udziałem Prezydenta RP, nastąpiło odsłonięcie tablic wszystkich polskich diecezji, które przyczyniły się do budowy Świątyni Opatrzności Bożej.

 

Andrzej Duda w swoim wystąpieniu dziękował za „niezwykły zaszczyt”, jakim była możliwość zapalenia ponad 150-letniej świecy w Świątyni Opatrzności Bożej, którą - jak mówił - w 1867 r. polscy duchowni, z nieistniejącego wtedy na mapach kraju, otrzymali od ojca świętego Piusa IX, po to, by zapalić ją w wolnej Polsce.

 

- Długo trzeba było czekać na ten moment, ale doczekało się polskie duchowieństwo, doczekali się Polacy odrodzonej, wolnej, znów niepodległej ojczyzny - powiedział Prezydent. - Dziś spotkał mnie ten zaszczyt, że mogłem ją zapalić jako drugi - znów w wolnej, niepodległej, suwerennej Polsce - mówił Prezydent.

 

Wyraził wdzięczność  polskiemu Kościołowi i wszystkim tym, którzy przez tyle lat, od 1939 r., walczyli o wolną, suwerenną, niepodległą Polskę i bardzo często ginęli, cierpieli. - Składam im za to - w tym pięknym, radosnym dniu dziękczynienia - głęboki ukłon. Nie byłoby tej Polski, którą mamy dzisiaj, gdyby nie wasze męstwo, gdyby nie wasza odwaga - podkreślił Prezydent RP.

 

- Chcę na ręce eminencji przekazać w darze biało-czerwoną, naszą wspaniałą flagę narodową w specjalnej prezydenckiej edycji - dodał na zakończenie.

 

 

Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski Święto Dziękczynienia ma charakter ogólnopolski i obchodzone jest we wszystkich diecezjach i parafiach. Uroczystości odbywają się co roku w pierwszą niedzielę czerwca. Termin ten nawiązuje do pielgrzymek św. Jana Pawła II do Polski, które zawsze rozpoczynały się właśnie w pierwszych dniach czerwca.

 

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się do historycznych tradycji - jest kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792), kiedy postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.

 

Prace na rzecz budowy świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie jest budowana jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II. (PAP/MK)

Poleć znajomemu