Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 4 czerwca 2018

We wtorek wizyta Prezydenta Niemiec w Polsce

Obie Pary Prezydenckie spotkały się m.in. w maju ubiegłego roku

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier z Małżonką rozpoczną we wtorek wizytę w Polsce od spotkania z Prezydentem Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą. Obaj politycy wezmą udział w konferencji „Polska i Niemcy w Europie” z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił, że wizyta Prezydenta Steinmeiera wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Zobacz także: Rozmowa Prezydentów Polski i Niemiec Wizyta oficjalna Prezydenta Niemiec z Małżonką w Polsce Wypowiedź Prezydenta RP na wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem RFN Podczas konferencji "Polska i Niemcy w Europie", która odbędzie się na Zamku Królewskim, Prezydent Andrzej Duda będzie mówił o tym, jak głęboko trzeba sięgać w historię, aby zrozumieć współczesne wyzwania stojące przed Europą oraz przedstawi stanowisko Polski wobec aktualnych zagadnień polityki międzynarodowej, m.in. relacji z Berlinem, Moskwą, czy relacji transatlantyckich.

 

Prezydent będzie też mówił jak ważna w polityce europejskiej jest niepodległa Polska i wolne, niepodległe państwa Europy Środkowej, który to region na przestrzeni ostatnich 100 lat wielokrotnie padał ofiarą sytuacji, "gdy próbowano porządkować Europę bez Polski, na gruzach Polski".

 

Szef Gabinetu Prezydenta podkreślił, że "Berlin i Warszawa powinny ze sobą rozmawiać, powinny traktować się jako partnerzy, respektować swoje interesy, słuchać się nawzajem, próbować zrozumieć i wziąć pod uwagę swe opinie, także wtedy, gdy niemiecki interes ekonomiczny sugerowałby, że trzeba coś zrobić przeciwko Polsce, jak na przykład w wypadku Nord Stream 2".

 

- To będzie zatem dyskusja głęboko zakorzeniona w historii, ale wyciągająca wnioski dla bieżącej i przyszłej polityki europejskiej, także w kontekście relacji transatlantyckich - zaznaczył Krzysztof Szczerski. 

 

Prezydencki minister podkreślił, że obserwowane dziś "wyraźne napięcie w relacjach pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi" jest z punktu widzenia Polski bardzo niekorzystne".

 

- Prezydent będzie mówił o tym, że różnice polityczne i ekonomiczne, które dziś istnieją między Waszyngtonem a Brukselą, Berlinem powinny być tak zarządzane, by zachować transatlantycką jedność. Nie da się bowiem budować bezpiecznej Europy bez więzi atlantyckiej i nigdy nie wolno naruszać tego fundamentu europejskiego bezpieczeństwa, jakim jest ta więź - powiedział. 

 

Szef Gabinetu Prezydenta zaznaczył, że podczas rozmów dwustronnych z Prezydentem Steinmeierem Prezydent Duda przedstawi wnioski z zakończonej w ubiegłym tygodniu miesięcznej prezydencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przypomniał, że z inicjatywy naszego kraju odbyło się w tym czasie kilka ważnych debat, m.in. dotyczących Ukrainy, sytuacji na Bliskim Wschodzie, roli prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie, sytuacji cywilów w konfliktach zbrojnych czy uchodźców.

 

Prezydenci poruszą też sprawę dzisiejszej, zmieniającej się dynamicznie, mapy politycznej Europy. Krzysztof Szczerski przypomniał, że w ciągu ostatniego tygodnia zmieniły się rządy w dwóch krajach: we Włoszech i w Hiszpanii. - Obserwujemy dużą dynamikę w polityce europejskiej i jak się wydaje kieruje ona politykę europejską w stronę mniej przewidywalną, niż wydawałoby się to jeszcze niedawno - powiedział.

 

Jak zaznaczył, głosy protestu, które pojawiają się w różnych krajach, w tym także w krajach "ustabilizowanej, jak się wydawało, części strefy euro", powodują, że o aktualnej sytuacji politycznej w Europie warto rozmawiać w kontekście strategicznym.

 

Wizyta Prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera rozpocznie się we wtorek popołudniu od ceremonii powitania niemieckiej Pary Prezydenckiej przez Prezydenta Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę. Następnie w Pałacu Prezydenckim dojdzie do rozmowy „w cztery oczy” prezydentów, po której odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod ich przewodnictwem. Później obaj politycy wystąpią wspólnie na konferencji prasowej.

 

Następnie na Zamku Królewskim obie Pary Prezydenckie wezmą udział w konferencji „Polska i Niemcy w Europie” z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.  (PAP)

Poleć znajomemu