Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 7 czerwca 2018

Prezydent Rumunii z wizytą w Polsce [PL/ENG]

  |   Wizyta Prezydenta Rumunii jest ściśle związana ze spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbędzie się 8 czerwca Wizyta Prezydenta Rumunii jest ściśle związana ze spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbędzie się 8 czerwca Wizyta Prezydenta Rumunii jest ściśle związana ze spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbędzie się 8 czerwca Wizyta Prezydenta Rumunii jest ściśle związana ze spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbędzie się 8 czerwca Wizyta Prezydenta Rumunii jest ściśle związana ze spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbędzie się 8 czerwca Wizyta Prezydenta Rumunii jest ściśle związana ze spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbędzie się 8 czerwca Wizyta Prezydenta Rumunii jest ściśle związana ze spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki. Wizyta Prezydenta Rumunii jest ściśle związana ze spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbędzie się 8 czerwca Wizyta Prezydenta Rumunii jest ściśle związana ze spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbędzie się 8 czerwca Wizyta Prezydenta Rumunii jest ściśle związana ze spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbędzie się 8 czerwca Wizyta Prezydenta Rumunii jest ściśle związana ze spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbędzie się 8 czerwca Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii z mediami Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii z mediami Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii z mediami Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii z mediami Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii z mediami Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii z mediami Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii z mediami Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii z mediami Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii z mediami Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii z mediami Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii z mediami Otwarcie przez Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii wystawy poświęconej 100-leciu polsko-rumuńskich relacji Otwarcie przez Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii wystawy poświęconej 100-leciu polsko-rumuńskich relacji Otwarcie przez Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii wystawy poświęconej 100-leciu polsko-rumuńskich relacji Otwarcie przez Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii wystawy poświęconej 100-leciu polsko-rumuńskich relacji Otwarcie przez Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii wystawy poświęconej 100-leciu polsko-rumuńskich relacji Otwarcie przez Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii wystawy poświęconej 100-leciu polsko-rumuńskich relacji Otwarcie przez Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii wystawy poświęconej 100-leciu polsko-rumuńskich relacji Oficjalny obiad wydany przez Prezydenta RP w Belwederze Oficjalny obiad wydany przez Prezydenta RP w Belwederze

Zobacz także: "Rumunia jest dla Polski strategicznym partnerem w regionie" Prezydent w Bukareszcie: Pokazaliśmy jedność i decyzyjność Spotkanie Prezydentów Polski i Rumunii Czwartkowe rozmowy Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Rumunii Klausa Iohannisa dotyczyły przede wszystkim polityki bezpieczeństwa w naszym regionie, koordynacji działań przed lipcowym szczytem NATO w Brukseli. Omówiono także sytuację ekonomiczną w Europie, w tym negocjacje nowego unijnego budżetu, a także współpracę w ramach krajów Inicjatywy Trójmorza, której szczyt odbędzie się jesienią w Bukareszcie. Wizyta Prezydenta Rumunii w Warszawie jest ściśle związana z piątkowym spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki, którego Polska i Rumunia są współgospodarzami.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Wizyta Prezydenta Rumunii rozpoczęła się od powitania Klausa Iohannisa przez Prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Belwederu. Po ceremonii powitania Prezydenci Polski i Rumunii przeszli do Sali Kominkowej w Belwederze, gdzie rozmawiali „w cztery oczy”. Następnie odbyły się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obu polityków.

 

 

 

 

  • „Mam nadzieję, że zarówno spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki, jak i szczyt NATO w Brukseli będzie miał charakter decyzyjny”

Zobacz także: Wypowiedź Prezydenta RP dla mediów po spotkaniu z Prezydentem Rumunii - Rozmawialiśmy o sytuacji bezpieczeństwa w naszej części Europy, o perspektywie jutrzejszego spotkania w formacie B9, które poprzedza szczyt NATO w Brukseli - mówił Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej  po spotkaniu z  Klausem Iohannisem.

 

- Mamy nadzieję, że jutrzejsze spotkanie, ale przede wszystkim szczyt NATO w Brukseli będzie miał charakter decyzyjny i rozwinie perspektywę budowania środowiska bezpieczeństwa i współpracy w naszej części Europy - podreślał. 
 

Andrzej Duda tłumaczył, że Bukaresztańska Dziewiątka to budowanie sfery bezpieczeństwa. - Chcemy, aby nasze narody mogły żyć w pokoju w spokoju; żeby ludzie czuli się bezpieczni, mogli spokojnie pracować, żeby nie musieli się martwić o byt swojej rodziny od strony bezpieczeństwa (...) - mówił polski Prezydent.

 

 

Andrzej Duda poinformował, że rozmowy z Prezydentem Rumunii dotyczyły także m.in. bilateralnej współpracy gospodarczej. Jak podkreślił, wzajemne obroty handlowe wyniosły powyżej 5,5 mld euro w ubiegłym roku a w Rumunii działa obecnie ponad 1000 polskich firm. Dodał, że rozmowa dotyczyła także sytuacji w UE oraz prac nad kolejną perspektywą finansową i przyszłym budżetem UE.

 

- Tutaj nasze stanowiska - i Polski, i stanowisko władz Rumunii - są zbieżne, jeżeli chodzi o to, że powinny być zachowane na odpowiedniej wysokości fundusze spójności i że powinny być również na odpowiedniej wysokości zachowane fundusze związane ze Wspólną Polityką Rolną - podkreślił polski Prezydent. 

 

 

Andrzej Duda odniósł się również do zbliżającego się Szczytu Trójmorza, który odbędzie się we wrześniu w Bukareszcie. -  Mamy nadzieję, że będzie to nie tylko okazja do dyskusji politycznej, ale że przede wszystkim będzie to forum do konkretnej dyskusji już o inwestycjach, wspólnych projektach, które mogą być realizowane w ramach rozwoju infrastruktury - zarówno drogowej, jak i kolejowej oraz energetycznej - w naszej części Europy - zaznaczył Prezydent. 

  • Wspólne otwarcie wystawy poświęconej 100-leciu polsko-rumuńskich relacji 

- W przededniu szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki pamiętamy o uniwersalności strategicznych celów polsko-rumuńskiego partnerstwa - mówił Prezydent Duda, otwierając wraz z Prezydentem Iohannisem wystawę poświęconą relacjom Polski i Rumunii po 1918 r.

 

 

Prezydent Duda podkreślił, że wystawa bardzo dobrze oddaje naturę i bogactwo relacji Polski i Rumunii. Jak mówił, sto lat temu stosunki między naszymi krajami, obok ważnych kwestii politycznych, militarnych i gospodarczych, miały też bardzo personalny wymiar wzajemnej sympatii łączącej marszałka Józefa Piłsudskiego z królem Karolem II.

 

 

Prezydenci Duda i Iohannis otworzyli wspólnie wystawę zatytułowaną "Stulecie sojuszu 1918-2018" poświęconą 100-leciu polsko-rumuńskich relacji. Wystawa, którą patronatem objęli obaj Prezydenci, została przygotowana przez ambasadę Rumunii w Polsce we współpracy z polskim i rumuńskim MSZ, Instytutem Kultury Rumuńskiej w Warszawie oraz Krajową Izbą Gospodarczą, w siedzibie której można ją oglądać.

_____________

  • Minister Krzysztof Szczerski o wizycie Prezydenta Rumunii

- Tradycją jest, że przed spotkaniem B9, którego współgospodarzami są Prezydenci Polski i Rumunii, głowy tych państw odbywają najpierw dwustronne rozmowy. Tak było poprzednio w Bukareszcie, tak jest teraz w Warszawie - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Zobacz także: Min. Szczerski o wizycie Prezydenta Rumunii: Rozmowy przede wszystkim o bezpieczeństwie Jak dodał, rozmowy Prezydentów Dudy i Iohannisa będą więc dotyczyły przede wszystkim polityki bezpieczeństwa w naszym regionie, koordynacji działań przed lipcowym szczytem NATO w Brukseli. - Chcemy, żeby głos całego regionu był na tym szczycie bardzo silny. Do tego potrzebna jest intensywna wymiana opinii, współpraca i omówienie planów krajów tego regionu - powiedział Sekretarz Stanu w KPRP. CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

Zaznaczył, że Prezydenci omówią także sytuację ekonomiczną w Europie oraz współpracę w ramach krajów Inicjatywy Trójmorza, której szczyt odbędzie się jesienią w Bukareszcie. - Prezydent Iohannis będzie gospodarzem tego szczytu, a więc w rozmowach na pewno pojawi się kwestia przygotowań do niego. Chcemy, by dał on silny sygnał współpracy regionalnej w sferze ekonomicznej, szczególnie w kontekście obecnej dyskusji w UE na temat przyszłego budżetu - powiedział Krzysztof Szczerski. 

 

_____________

  • Spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki

WIĘCEJ >>> W piątek w Warszawie odbędzie się spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki, w którym udział wezmą przedstawiciele państw wschodniej flanki NATO: Polski, Rumunii, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Węgier, Bułgarii oraz Czech. PROGRAM  SPOTKANIA >>>

 

W listopadzie 2015 roku w Bukareszcie państwa te podpisały wspólną deklarację, w której oświadczyły, że połączą wysiłki na rzecz zapewnienia, tam, gdzie to konieczne, "silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej" NATO w regionie. (PAP/KG/ KP/WP)

Poleć znajomemu