Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 7 czerwca 2018

Spotkanie Prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki [PL/ENG]

W piątek spotkanie Prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki

W piątek w Warszawie Prezydent RP Andrzej Duda będzie gospodarzem spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki, w którym udział wezmą przedstawiciele państw wschodniej flanki NATO: Polski, Rumunii, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Węgier, Bułgarii oraz Czech. Przywódcy państw „B9” mają przyjąć wspólne stanowisko krajów wschodniej flanki NATO wobec celów Sojuszu na najbliższe lata.

 

PROGRAM PRASOWY  „B9” >>>

 

Planowane transmisje online na stronie internetowej i portalach społecznościowych.

 

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski podkreślił w programie „Gość Wiadomości” w TVP wagę piątkowego spotkania.  - To nasz silny głos w kierunku lipcowego szczytu NATO w Brukseli. Chcemy, aby ze wschodniej flanki poszedł bardzo wyraźny sygnał, że zależy nam na dalszym, równomiernym rozwoju sił NATO i chcemy w tym procesie partycypować – powiedział minister. Jak dodał, „Prezydenci przyjmą wspólną, niezwykle ważną deklarację polityczną, mówiącą o stanowisku całej wschodniej flanki wobec celów Sojuszu na najbliższe lata”.

 

ENGLISH VERSION>>

 

- Chcemy, by warszawskie spotkanie było wkładem wschodniej flanki do bezpieczeństwa regionalnego. Chcemy podkreślenia, że nawet gdy każdy z naszych krajów ma inne szczegółowe strategie bezpieczeństwa, to wspieramy się nawzajem – mówił też minister. Jak dodał, to jest ta złota formuła Bukaresztańskiej Dziewiątki, że wszystkie kraje wschodniej flanki wspierają siebie nawzajem w swych indywidualnych wyborach w zakresie strategii bezpieczeństwa.

 

Zobacz także: Prezydent Rumunii z wizytą w Polsce [PL/ENG] Współgospodarzem spotkania „B9” jest Rumunia, dlatego Prezydent Klaus Iohannis już w czwartek po południu rozmawiał z Prezydentem Dudą na temat bezpieczeństwa w naszym regionie i koordynacji działań przed lipcowym szczytem NATO w Brukseli.  

 
 
Spotkanie „B9” rozpocznie się o godz. 9.50 od oficjalnego powitania Prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz Prezydenta Rumunii Klausa Wernera Iohannisa. Później, w Pałacu Prezydenckim odbędzie się pierwsza sesja „Warsaw Plus: bringing the security of NATO’s Eastern flank to the next level”. 
 
Na Zamku Królewskim odbędzie się później sesja wojskowa „Military challenges, common responses”. Minister Szczerski zaznaczył, że wezmą w niej udział również byli dowódcy NATO w Europie, „by Prezydenci mogli także z wojskowymi strategami przedyskutować sytuację bezpieczeństwa regionalnego”.

 

O godz. 15.00 Prezydenci wspólnie uczczą 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Minister Szczerski zwrócił uwagę,  że po wtorkowej wizycie Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Polsce, będzie to kolejny etap międzynarodowych obchodów tej rocznicy. Zobacz także: Wizyta Prezydenta Niemiec w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości [PL/ENG]

 

- Każdy z Prezydentów przywiezie do Polski eksponat, symbolizujący niepodległość danego państwa i symbolizujący relacje naszego państwa z tym krajem – powiedział szef prezydenckiego gabinetu. Eksponaty mają zostać wystawione później w „Sali Niepodległości”, która po zakończeniu tegorocznych obchodów zostanie przygotowana w Belwederze.

 

Wieczorem, o godz. 20.00, w Łazienkach Królewskich odbędzie się wyjątkowy koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP.

 

Zobacz także: Prezydent w Bukareszcie: Pokazaliśmy jedność i decyzyjność W listopadzie 2015 roku w Bukareszcie rozmowy przywódców państw B9 zakończyły się przyjęciem wspólnej deklaracji przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie w 2016 roku.  W deklaracji przywódcy krajów wschodniej flanki NATO wyrazili głębokie zaniepokojenie trwającą agresywną postawą Rosji, podkreślając, że kraj musi wrócić na drogę przestrzegania międzynarodowego prawa. Sygnatariusze deklaracji przypomnieli "agresywne działania Rosji na Ukrainie, w tym nielegalną i nieuprawnioną aneksję Krymu, poparcie dla separatystów na Ukrainie, a także rosyjską aktywność militarną w naszym sąsiedztwie, co podkopuje architekturę europejskiego bezpieczeństwa". 

 

Przywódcy zadeklarowali połączenie wysiłków na rzecz zapewnienia tam, gdzie to konieczne, "silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej" NATO w regionie. Podkreślili, że będą opowiadać się za pogłębieniem współpracy między NATO a UE.

(KG/KP)

 

Poleć znajomemu