Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 stycznia 2016

"Wzajemny szacunek i zrozumienie to podstawa budowy wspólnoty"

  |   Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce

Abyśmy w możliwie najlepszy sposób umieli w sobie i w innych poszukiwać dobra. I abyśmy się nie bali mówić o tym, co dobre i co potrzebne – życzył prezydent przedstawicielom najważniejszych religii i wyznań w Polsce na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim.

 

W czwartek prezydent Andrzej Duda z Małżonką wzięli udział w noworocznym spotkaniu z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań obecnych w Polsce. Jak podkreślił prezydent, dobre współistnienie w Polsce ludzi różnej wiary, ale w istocie wierzących w jednego Boga, jest naszą wielowiekową tradycją.

 

- Chociaż tworzymy wspólnoty religijne, wspólnoty wyznaniowe, to poprzez ich wartości i elementy wspólne, tworzymy także wielką wspólnotę ludzi wierzących. Ale tworzymy też wielką wspólnotę obywateli Rzeczypospolitej, patriotów – mówił Andrzej Duda. Dodał, że najlepiej jest to widoczne na cmentarzach wojskowych, gdzie nagrobki żołnierzy Rzeczypospolitej różnych wyznań przeplatają się ze sobą. - Wszyscy, niezależnie od wiary czy wyznania, szli zawsze pod hasłem „Bóg, Honor i Ojczyzna”, hasłem wspólnym dla nich wszystkich – wskazywał prezydent.

 

 

Podkreślał, że wiara zawsze buduje człowieka. - Bóg jest zawsze najważniejszy, a jego nakazy, przede wszystkim te moralne, w które głęboko wierzymy, budują dobry świat i dobre społeczeństwa, tworząc te najbardziej wzorcowe i potrzebne więzi - stwierdził prezydent. - Wielkie przesłanie o wzajemnym szacunku i wzajemnym zrozumieniu stanowi absolutną podstawę budowy wspólnoty - dodał.

 

Jak przypomniał, łączy nas to, co nakazuje nam Pan Bóg – miłość bliźniego, wzajemny szacunek i obowiązek ludzi religijnych budowy lepszego świata, poprzez bliźniego, z uwzględnieniem i zrozumieniem jego sposobu myślenia. - Szukaj w sobie dobra i szukaj dobra w innych – mówił prezydent.

 

Andrzej Duda życzył zebranym opieki bożej nad Polską i nad nami wszystkimi. - Abyśmy w możliwie najlepszy sposób umieli i w sobie i w innych poszukiwać dobra i tych najlepszych wartości. I abyśmy się nie bali mówić o tym, co dobre i co potrzebne. Abyśmy w ten sposób tworzyli tę wspólnotę Rzeczypospolitej, w najlepszym tego słowa znaczeniu – zakończył prezydent.

 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego: prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser, a także abp obrządku greckokatolickiego Eugeniusz Popowicz.


W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, m.in. prezes Rady prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz, prawosławny biskup siemiatycki Jerzy Pańkowski. W spotkaniu wziął udział także ks. bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, pastor Mateusz Wichary z Kościoła Chrześcijan Baptystów RP, ks. Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce, ks. bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, ks. bp Wiktor Wysoczański z Kościoła Polskokatolickiego w RP, ks. bp Marek Babi z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.


W uroczystości wzięli udział: ks. bp Marek Kamiński z Kościoła Zielonoświątkowego oraz pastor Jarosław Dzięgielewski z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. Społeczność żydowską reprezentował Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, a wspólnotę muzułmańską mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Obecni byli także ordynariusze polowi WP, m.in. ks. bp Józef Guzdek.

 

W uroczystości wziął udział Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” pod dyrekcją Jarosława Jasiury, który wykonał utwory G.P.da Palestriny „Sicut cervus” oraz „Dona nobis pacem” W. Kilara. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu