przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 14 stycznia 2016

"Wzajemny szacunek i zrozumienie to podstawa budowy wspólnoty"

  |   Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce Spotkanie z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań w Polsce

Abyśmy w możliwie najlepszy sposób umieli w sobie i w innych poszukiwać dobra. I abyśmy się nie bali mówić o tym, co dobre i co potrzebne – życzył prezydent przedstawicielom najważniejszych religii i wyznań w Polsce na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim.

 

W czwartek prezydent Andrzej Duda z Małżonką wzięli udział w noworocznym spotkaniu z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań obecnych w Polsce. Jak podkreślił prezydent, dobre współistnienie w Polsce ludzi różnej wiary, ale w istocie wierzących w jednego Boga, jest naszą wielowiekową tradycją.

 

- Chociaż tworzymy wspólnoty religijne, wspólnoty wyznaniowe, to poprzez ich wartości i elementy wspólne, tworzymy także wielką wspólnotę ludzi wierzących. Ale tworzymy też wielką wspólnotę obywateli Rzeczypospolitej, patriotów – mówił Andrzej Duda. Dodał, że najlepiej jest to widoczne na cmentarzach wojskowych, gdzie nagrobki żołnierzy Rzeczypospolitej różnych wyznań przeplatają się ze sobą. - Wszyscy, niezależnie od wiary czy wyznania, szli zawsze pod hasłem „Bóg, Honor i Ojczyzna”, hasłem wspólnym dla nich wszystkich – wskazywał prezydent.

 

 

Podkreślał, że wiara zawsze buduje człowieka. - Bóg jest zawsze najważniejszy, a jego nakazy, przede wszystkim te moralne, w które głęboko wierzymy, budują dobry świat i dobre społeczeństwa, tworząc te najbardziej wzorcowe i potrzebne więzi - stwierdził prezydent. - Wielkie przesłanie o wzajemnym szacunku i wzajemnym zrozumieniu stanowi absolutną podstawę budowy wspólnoty - dodał.

 

Jak przypomniał, łączy nas to, co nakazuje nam Pan Bóg – miłość bliźniego, wzajemny szacunek i obowiązek ludzi religijnych budowy lepszego świata, poprzez bliźniego, z uwzględnieniem i zrozumieniem jego sposobu myślenia. - Szukaj w sobie dobra i szukaj dobra w innych – mówił prezydent.

 

Andrzej Duda życzył zebranym opieki bożej nad Polską i nad nami wszystkimi. - Abyśmy w możliwie najlepszy sposób umieli i w sobie i w innych poszukiwać dobra i tych najlepszych wartości. I abyśmy się nie bali mówić o tym, co dobre i co potrzebne. Abyśmy w ten sposób tworzyli tę wspólnotę Rzeczypospolitej, w najlepszym tego słowa znaczeniu – zakończył prezydent.

 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego: prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser, a także abp obrządku greckokatolickiego Eugeniusz Popowicz.


W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, m.in. prezes Rady prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz, prawosławny biskup siemiatycki Jerzy Pańkowski. W spotkaniu wziął udział także ks. bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, pastor Mateusz Wichary z Kościoła Chrześcijan Baptystów RP, ks. Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce, ks. bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, ks. bp Wiktor Wysoczański z Kościoła Polskokatolickiego w RP, ks. bp Marek Babi z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.


W uroczystości wzięli udział: ks. bp Marek Kamiński z Kościoła Zielonoświątkowego oraz pastor Jarosław Dzięgielewski z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. Społeczność żydowską reprezentował Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, a wspólnotę muzułmańską mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Obecni byli także ordynariusze polowi WP, m.in. ks. bp Józef Guzdek.

 

W uroczystości wziął udział Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” pod dyrekcją Jarosława Jasiury, który wykonał utwory G.P.da Palestriny „Sicut cervus” oraz „Dona nobis pacem” W. Kilara. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.