przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 27 czerwca 2018

„Nie będziemy odwracali oczekiwanych przez społeczeństwo reform”

Prezydent Andrzej Duda w Rydze.

Formułowane w ramach dialogu z Polską oczekiwania KE zostały w dużym stopniu zrealizowane; nie będziemy odwracali oczekiwanych przez polskie społeczeństwo reform wymiaru sprawiedliwości - powiedział w środę w Rydze Prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do prowadzonej wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu o UE.

 

Zobacz także: Para Prezydencka z wizytą na Łotwie [PL/ENG] Prezydent Duda był pytany podczas wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem Łotwy Raimondsem Vējonisem o to, kiedy spór z Komisją dotyczący rządów prawa w Polsce zostanie rozwiązany.

 

- Moja obserwacja tej sprawy jest taka, że - według mnie KE po prostu nie chce zakończyć swojego działania tutaj; chyba nie chodzi o to, żeby - jak to mówią w Polsce -  „złapać króliczka”, tylko o to, żeby go gonić - odpowiedział Prezydent.

 

Jak przekonywał, formułowane podczas spotkań z przedstawicielami polskich władz oczekiwania Komisji „w dużym stopniu zostały zrealizowane”.

 

- Wprowadzono zmiany w polskich ustawach – mówił Andrzej Duda. - I, jak widać, w momencie, w którym zmiany zostały wprowadzone, Komisja wraca do swojej poprzedniej retoryki i mówi: „to macie teraz wszystkie reformy odwrócić”. Otóż chcę jasno i wyraźnie powiedzieć: nie; nie będziemy odwracali reform, które są oczekiwane przez polskie społeczeństwo, które fatalnie oceniało stan wymiaru sprawiedliwości w Polsce - oświadczył.

 

W tym kontekście Prezydent ocenił, że prowadzone wobec Polski postępowanie jest „w jakimś sensie politycznym narzędziem do uderzania w polskie władze”.

 

Zdaniem Prezydenta reforma wymiaru sprawiedliwości i jego naprawa „jest realizowana zgodnie z regułami demokratycznymi, jest realizowana w sposób otwarty (...) w polskim parlamencie, gdzie odbywają się debaty”, a przyjmowane ustawy dotyczące sądownictwa „mają w swojej treści wzorce, które są realizowane w innych krajach UE”. 

 

- W moim przekonaniu nie ma żadnych podstaw do tego, aby KE kwestionowała to, co zostało do tej pory w Polsce wprowadzone" - dodał.(PAP/KG)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.