Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 27 czerwca 2018

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN

Wypowiedź Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego dla dziennikarzy w Rydze na temat nowelizacji ustawy o IPN

Oświadczenie KPRP

 

1. Prezydent RP Andrzej Duda złożył swój podpis pod uchwaloną dzisiaj nowelizacją ustawy o IPN, po uzyskaniu niezbędnych opinii prawnych.


2. Prezydent zdecydował o podpisaniu ustawy w najkrótszym możliwym terminie na osobisty wniosek premiera złożony w imieniu większości parlamentarnej.


3. Prezydent konsekwentnie podkreśla, że walka i troska o dobre imię i honor Polaków i Polski jest zadaniem, które powinni wypełniać wszyscy polscy politycy i instytucje publiczne.

 

4. Prezydent we wniosku złożonym 14 lutego 2018 roku do Trybunału Konstytucyjnego zwrócił uwagę na problematyczny charakter przepisów karnych znajdujących się w poprzedniej wersji ustawy o IPN. Zobacz także: „Postanowiłem podpisać nowelę ustawy o IPN i skierować ją do TK” Nowelizacja ustawy o IPN skierowana do Trybunału Konstytucyjnego

 

5. Rząd i większość parlamentarna zdecydowała nie oczekiwać na orzeczenie Trybunału w tej sprawie. Prezydent uznał za stosowne, by w tej sytuacji wesprzeć działania rządu.

 

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski

Poleć znajomemu