Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 30 czerwca 2018

„Szanowna Pani Ireno, dziękujemy!”

Irena Kirszenstein-Szewińska odznaczona przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego (3 maja 2016 roku)

W piątek przed północą zmarła Irena Szewińska, Dama Orderu Orła Białego, najwybitniejsza lekkoatletka w historii Polski, niestrudzona krzewicielka idei olimpijskiej, propagatorka sportu i kultury fizycznej. Zobacz także: Sześcioro zasłużonych w służbie państwu i społeczeństwu

 

„Odeszła Pani Irena Szewińska - Pierwsza Dama polskiego sportu i Dama Orderu Orła Białego. Zdobywczyni 7 medali olimpijskich, wielokrotna rekordzistka świata. Wielka strata i wielki żal. Szanowna Pani Ireno, dziękujemy! Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci!”- napisał Prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

 

 

Irena Szewińska uczyniła sport swoim życiowym powołaniem. Odkrywszy w sobie talent lekkoatletyczny, wytężoną i systematyczną pracą osiągnęła szczyty ludzkich możliwości. Zdobywając największe sportowe trofea i liczne prestiżowe nagrody, pozostała zawsze osobą niezwykle skromną, a zarazem dumną z tego, że reprezentuje na największych światowych arenach barwy Polski.

 

Po zakończeniu kariery zawodniczej przedmiotem Jej największej troski i licznych starań była kondycja polskiego sportu i poziom kultury fizycznej wśród młodzieży. Przejawem tej troski była Jej działalność w organizacjach sportowych, na czele z Polskim Komitetem Olimpijskim, którego była długoletnim wiceprezesem. Z Jej niezwykłej postawy i wspaniałych sukcesów czerpały inspirację całe pokolenia polskich sportowców, nie tylko lekkoatletów, ale i przedstawicieli innych dyscyplin. Była wzorem szlachetnej rywalizacji, poświęcenia i wytrwałości.

 

Pani Irenie Szewińskiej nie były też obojętne sprawy naszej Ojczyzny. Z troską i poczuciem odpowiedzialności angażowała się w życie publiczne, mając zawsze na uwadze dobro wspólne, dobro Rzeczypospolitej. Polska żegna dziś osobę wyjątkową, swoją wspaniałą reprezentantkę, Pierwszą Damę polskiego sportu, ambasadorkę Polski w Rodzinie Olimpijskiej. Jej wielka życzliwość, zaangażowanie i pogoda ducha pozostaną na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci.

Poleć znajomemu