przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 3 lipca 2018

Spotkanie nt. przyszłości w zarządzaniu SN i NSA

Z mocy art. 14. § 2 ustawy o SN Sądem Najwyższym pokieruje najstarszy stażem sędzia Prezes Józef Iwulski

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf, Prezesem Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN Józefem Iwulskim i Prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Markiem Zirk-Sadowskim. Rozmowa dotyczyła przyszłości w zarządzaniu SN i NSA w związku ze zmianami wynikającymi z przepisów ustawy o SN.

 

Prezydent poinformował, że ustawa z dn. 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym jest obowiązującym aktem prawnym, co do którego przysługuje domniemanie zgodności z konstytucją, co więcej, żaden uprawniony podmiot nie zwrócił się z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jej konstytucyjności.

 

- Sędziowie SN, którzy nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania, z dniem jutrzejszym tracą status sędziego w stanie czynnym. Taką osobą jest też I Prezes SN Małgorzata Gersdorf, przechodzi więc ona z mocy prawa w stan spoczynku - powiedział podczas późniejszej konferencji minister Paweł Mucha. 

 

Poinformował też, że Prezydent na spotkaniu przypomniał, że zgodnie z przepisem art. 14 par. 2 ustawy o SN "w czasie nieobecności I prezesa SN zastępuje go wyznaczony przez niego Prezes SN, a w przypadku niemożności wyznaczenia – prezes SN najstarszy służbą na stanowisku sędziego".

 

W związku z tym - jak kontynuował - "wolą Prezydenta było, żeby najstarszy stażem sędzia prezes Józef Iwulski był osobą, która od jutra - zgodnie z przepisem art. 14 par. 2 wykonywała funkcje związane z zastępowaniem i wykonywaniem tych obowiązków, które ustawa przypisuje w takiej sytuacji".

 

Minister Mucha podkreślił, jest to "sędzia o wielkim stażu zawodowym - najstarszy służbą na stanowisku sędziego z sędziów Sądu Najwyższego, osoba do której Prezydent ma zaufanie i do której - co nie ulega też wątpliwości - ma zaufanie środowisko sędziowskie".

 

Prezydent Andrzej Duda otrzymał oświadczenie sędziego Iwulskiego o woli dalszego orzekania w Sądzie Najwyższym - poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta, który wieczorem gościł w programie Fakty po Faktach w TVN24.

 

Dodał, że oświadczenie będzie opiniowała Krajowa Rada Sądownictwa, a następnie decyzję podejmie Prezydent. Zaznaczył, że takiego oświadczenia nie złożyła dotychczasowa I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf.  (PAP/KP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.