przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 12 lipca 2018

Iluminacja z okazji Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Iluminacja z okazji Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Z okazji obchodzonego 12 lipca Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - nowego święta państwowego - na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja upamiętniająca ofiary pacyfikacji wsi polskich w okresie II wojny światowej.

 

Zobacz także: Prezydent: Walka i męczeństwo polskiej wsi to historia, którą musimy pamiętać Prezydent Andrzej Duda skierował list do organizatorów i uczestników czwartkowych obchodów 75. rocznicy pacyfikacji wsi Michniów połączonych z obchodami  Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. List odczytał minister Wojciech Kolarski. - Zbrodnia w Michniowie stanowiła bowiem jeden z wielu aktów okupacyjnego terroru. Obchodzimy dzisiaj po raz pierwszy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To święto państwowe zostało ustanowione, aby w szczególny sposób zaznaczyć, jak ważne w zbiorowej pamięci narodu są zasługi i poświęcenie polskich chłopów wiernie służących Ojczyźnie. Jest to ciągle jeszcze nie do końca opisany i ciągle za mało upowszechniony wątek naszej historii – karta ogromnie chlubna, ale także niezwykle tragiczna - napisał Prezydent.

 

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ustanowiono na mocy ustawy przyjętej przez parlament i podpisanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę 12 października 2017 roku.


Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.

 

12 lipca 1943 roku niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów w woj. świętokrzyskim. Mieszkańcy za pomoc niesioną partyzantom zostali w ciągu dwóch dni w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość została niemal doszczętnie spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi - ofiary pacyfikacji wsi polskich w okresie II wojny światowej.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.