przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 12 lipca 2018

„Sąd Najwyższy i sędziowie SN powinni przestrzegać ustaw”

Sąd Najwyższy i sędziowie SN powinni przestrzegać ustaw; bo jeżeli nie, to czegóż mamy oczekiwać od obywateli – powiedział w czwartek Prezydent Andrzej Duda.


Prezydent powtórzył, że z mocy ustawy SN - a nie decyzji I prezesa SN - pracami Sądu Najwyższego kieruje sędzia Józef Iwulski. - W miejsce I prezesa SN, który przeszedł w stan spoczynku, jest dzisiaj najstarszy stażem sędziowski prezes jednej z izb w SN pan sędzia Iwulski – powiedział Prezydent dziennikarzom podczas briefingu prasowego na pokładzie samolotu, wracając z Brukseli ze szczytu NATO.


Dziennikarze rozmawiali z Prezydentem zanim pojawiła się informacja, że Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie zaopiniowała 7 sędziów, którzy mimo ukończenia 65. roku życia wyrazili wolę dalszego orzekania; wśród nich znalazł się sędzia Józef Iwulski.


Zobacz także: Spotkanie nt. przyszłości w zarządzaniu SN i NSA Komunikat Kancelarii Prezydenta RP w sprawie przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego Po ubiegłotygodniowym spotkaniu Prezydenta Andrzeja Dudy z Małgorzatą Gersdorf, prezesem Iwulskim kierującym Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN i prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Markiem Zirk-Sadowskim, wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha informował, że od środy 4 lipca funkcje związane z wykonywaniem obowiązków I prezesa SN będzie sprawował najstarszy stażem sędzia Józef Iwulski.


Przed tygodniem sędzia Iwulski oświadczył, że nie jest "zastępcą, a tym bardziej następcą I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf", a jedynie zastępuje ją "w razie, gdy będzie nieobecna". Zapewnił jednocześnie, że Prezydent nie wyznaczył go ani nie powierzył obowiązków I prezesa, a jedynie zaaprobował jego wybór przez prezes Gersdorf. Jak poinformował zespół prasowy SN, Małgorzata Gersdorf, która uważa, że zgodnie z konstytucją jej kadencja jako I prezes SN trwa do 2020 r., ma na razie urlop do 19 lipca.

 

- Jeżeli pani prezes ma wątpliwości, trzeba było zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Ma takie prawo. Skoro jej nie zaskarżyła, znaczy, że uważa, że jest ona zgodna z konstytucją – powiedział Prezydent, pytany o stanowisko Małgorzaty Gersdorf, że jej kadencja trwa do 2020. (PAP/KPRP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.