Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 31 lipca 2018

Hołd dla powstańców warszawskich [PL/ENG]

  |   Msza święta przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Apel Poległych przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Apel Poległych przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Apel Poległych przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Apel Poległych przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Apel Poległych przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego Uroczystości na pl. Krasińskich w Warszawie, w przeddzień 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas Apelu Poległych – Powstańcy chcieli wolności, bo tak było od pokoleń; bo wolność wywalczyli ich ojcowie, którzy stanęli do walki, zwyciężyli i Polska stała się niepodległa – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas Apelu Poległych, w którym wzięli udział powstańcy warszawscy, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych oraz mieszkańcy stolicy. Uroczystość obyła się na pl. Krasińskich w Warszawie, w przeddzień 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

ENGLISH VERSION >>>

 


Zobacz także: „Walczyliście za wartości, nie walczyliście z zemsty” Prezydent odznaczył Bohaterów Powstania Warszawskiego W swoim wystąpieniu Prezydent zwrócił uwagę na to, jak kolejne pokolenia inspirowały się w walkach o niepodległość Polski. – Powstańcy chcieli wolności, bo tak było od pokoleń; bo wolność wywalczyli ich ojcowie, którzy stanęli do walki, zwyciężyli i Polska stała się niepodległa – mówił. Zauważył, że ci także wzorowali się na poprzednich pokoleniach. – Oni pamiętali o powstańcach styczniowych, o tych, którzy się sprzeciwiali, i których akt odwagi i bohaterstwa był niezwykle ważny dla wzmacniania tożsamości – kontynuował.

 

– To dlatego mamy wolną Polskę, bo zawsze w naszym narodzie w najgorszych sytuacjach byli tacy, którzy wierzyli, że ich wola jest silniejsza, niż wola wroga, silniejsza niż wszelkie zaklęcia losu, niż wszystko wrogie, co ich otacza – podkreślał Andrzej Duda. – Dlatego warto było stanąć do Powstania Warszawskiego – zaznaczył. 

 

 

Zobacz także: Wystąpienie w Muzeum Powstania Warszawskiego Wystąpienie Prezydenta podczas Apelu Poległych Dziękując za heroiczny zryw sierpnia 1944 roku, podkreślał, że to dzięki powstańcom warszawskim Polacy są dziś wolnym i niepodległym narodem.

 

– Jesteśmy w Polsce, którą pomogliście odzyskać dwóm młodszym pokoleniom – mówił. Wyraził hołd i szacunek dla bohaterów za to, że nigdy nie ustępowali w walce, w trwaniu i w dążeniu do wolności i niepodległości.


– Cześć i chwała bohaterom warszawskim, wieczna chwała poległym! Niech żyje Polska wolna, niepodległa, suwerenna! – zakończył Prezydent.

 

Wcześniej na pl. Krasińskich odbyła się polowa msza święta. Przewodniczył jej ks. bp gen. bryg. dr Józef Guzdek. Prezydentowi towarzyszyli ministrowie: Halina Szymańska, Paweł Mucha, Adam Kwiatkowski, Krzysztof Łapiński, Wojciech Kolarski oraz Paweł Soloch. (AW)

 

 

Poleć znajomemu