Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Trzeci rok prezydentury Andrzeja Dudy

 

6 sierpnia 2018 r. minął trzeci rok prezydentury Andrzeja Dudy. Rok szczególny, bo przypadający w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

 

Ogromnie zależy mi na tym, aby ten jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia – apelował Prezydent, inaugurując  jubileuszowe uroczystości.

 

 

 

SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

 

– Stulecie niepodległości to być może najlepsza w ostatnich latach szansa na odbudowanie poczucia wspólnoty narodowej – mówił Prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym przed Zgromadzeniem Narodowym 5 grudnia 2017 r.

 

Od tamtej pory na terenie całego kraju organizowanych są tysiące spotkań i uroczystości z okazji tej wyjątkowej rocznicy. Wiele z nich Prezydent objął Patronatem Narodowym, a część osobiście zainaugurował, począwszy od wybicia Pulsu Niepodległości na bębnie o ponad dwumetrowej średnicy.

 

Przy Prezydencie RP został powołany specjalny Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Z inicjatywy Andrzeja Dudy w życie weszła ustawa dotycząca tej szczególnej rocznicy. 

 

 

– Chciałbym, aby obchody 100-lecia odzyskania niepodległości odbywały się nie tylko w wielkich miastach, nie tylko w Warszawie, nie tylko w parlamencie,  na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, ale we wszystkich polskich miastach, miasteczkach, wioskach, wszędzie tam, gdzie mieszkamy – apelował Prezydent Andrzej Duda w Stróży koło Limanowej. To tu w 1913 r. powstała pierwsza na ziemiach polskich Oficerska Szkoła Strzelecka, która stała się zapleczem kadrowym dla przyszłych Legionów Polskich. Ukończyło ją wielu późniejszych oficerów Wojska Polskiego, a jednym z wykładowców był Józef Piłsudski. 

 

Aby opowiadać m.in. tę historię, z inicjatywy Kancelarii Prezydenta w trasę po Polsce wyruszyło Mobilne Muzeum Multimedialne, prezentujące światowe osiągnięcia wybitnych Polaków, niezwykłe wynalazki i dokonania naszych rodaków, w tym Ojców Niepodległości. MMM przemierza Polskę przez całe wakacje. Listę miejsc, do których zawita, znajdą Państwo TUTAJ.

 

Z jubileuszem związana jest jeszcze jedna z inicjatyw legislacyjnych Prezydenta – ustawa o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, który stanowi wyróżnienie dla osób związanych z odzyskaniem i umacnianiem niepodległości przez Polskę. Andrzej Duda dziś w Krakowie podpisał ustawę w tej sprawie. 

 

 

W mijającym roku w Pałacu Prezydenckim zaprezentowano cyfrową wersję czcionki Brygada 1918, upamiętniającej Legiony Marszałka Józefa Piłsudskiego i II Rzeczpospolitą. Font powstał niedługo po scaleniu ziem polskich z trzech zaborów, gdzie posługiwano się dotąd cyrylicą, gotykiem i innymi pismami bez polskich znaków diakrytycznych. Dziś, zdigitalizowana czcionka jest wykorzystywana m.in. w pismach Kancelarii Prezydenta RP. Każdy może ją również bezpłatnie pobrać TUTAJ.

 

W styczniu w Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku otwarta została wystawa „Niepodległa. Ojcowie Niepodległości”.  To fotograficzna opowieść o wybitnych Polakach – mężach stanu, przywódcach politycznych, społecznych i wojskowych, którzy doprowadzili swoją działalnością do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

 

 

 

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości niecodzienną formułę przybrała tegoroczna akcja Narodowe Czytanie, zainaugurowana przez Parę Prezydencką. Poza główną lekturą – „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego  – w tym roku czytamy także specjalnie przygotowaną na tę okoliczność „Antologię Niepodległości”. To 44 utwory polskich twórców, składające się na kanon literatury patriotycznej.

 

 Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

 

 

 

Do tegorocznego jubileuszu nawiązuje lista Pomników Historii – miejsc, które mają szczególną wartość dla polskiej kultury. W ostatnich miesiącach na mocy prezydenckich rozporządzeń znalazło się tam 21 wyjątkowych obiektów.

 

Ogromnie się cieszę, że z tym większym zainteresowaniem nasi rodacy i turyści z zagranicy będą przybywali, żeby podziwiać te perełki w naszej historii − mówił Prezydent. Na prestiżowej liście w 100-lecie odzyskania niepodległości znajdzie się łącznie 100 wyjątkowych miejsc z całej Polski.

 

 

Dotychczas w Belwederze odbyło się łącznie osiem debat historyków zorganizowanych przez KPRP we współpracy z IPN. Dyskutowano m.in. o polskim czynie zbrojnym z lat 1914-1918, ze szczególnym uwzględnieniem roli Legionów Polskich, budowie struktur administracyjno-państwowych niepodległego państwa polskiego, wkładzie Kościoła katolickiego w odbudowę Niepodległej czy akcie 5 listopada 1916 roku, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy był on prologiem niepodległości.

 

W siedzibie Prezydenta RP na ścianach zawisły w tym roku obrazy z najpiękniejszymi pejzażami w sztuce polskiej oraz ekspozycja fotografii „W drodze do Niepodległości”.

 

 

Fasadę Pałacu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w weekendy rozświetla okolicznościowa iluminacja. Pałac jest również podświetlony z okazji rocznic związanych z Ojcami Niepodległości. Tak było m.in. w 144. rocznicę urodzin Wincentego Witosa, 145. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego czy 77. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego.

 

 

 

 

W obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej włączyły się także głowy innych państw. Przywódcy Bukareszteńskiej Dziewiątki przekazali na ręce Prezydenta Andrzeja Dudy prezenty z okazji 100. rocznicy. Podarunki trafią jako eksponaty do "Sali Niepodległości", która po zakończeniu tegorocznych obchodów zostanie przygotowana w Belwederze.

 

Również w tym roku w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich odbył się wyjątkowy koncert, na którym gościły głowy państw Europy Środkowo-Wschodniej. Nasz kraj z okazji Jubileuszu odwiedził m.in. Prezydent Niemiec z Małżonką.

 

 

 

 

Z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP, we współpracy z Archiwum Akt Nowych, wydana została specjalna edycja ,,Kalendarza Niepodległości” - reprint publikacji z 1939 r. Unikatowy dziś kalendarz, wydany drukiem w 1939 roku, zawiera 3900 wydarzeń historycznych z lat 1914-1938. Ukazując Polską drogę do Niepodległości, jest cennym świadectwem troski o pamięć i  budowanie narodowej  tożsamości.

 

Aby jak najskuteczniej informować Państwa o wszystkich aktywnościach Kancelarii Prezydenta RP związanych z obchodami, założyliśmy specjalny profil w mediach społecznościowych, dedykowany tym wyjątkowym obchodom. Zachęcamy do obserwowania @PL1918 na Facebooku i Twitterze.

 

 

 

 

 

 

TAK DLA SILNEJ POLSKI NA ŚWIECIE 

 

Rocznica odzyskania niepodległości zbiegła się z historycznym wydarzeniem w polskiej polityce zagranicznej – Andrzej Duda, jako pierwszy w historii Prezydent RP, prowadził w Nowym Jorku debatę wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

 Z całą pewnością jest to jeden z najważniejszych momentów mojego urzędowania – przyznał później w wywiadzie dla RMF Prezydent RP.

 

 

 

W styczniu tego roku Polska objęła dwuletnie, niestałe członkostwo w tym gremium, w maju zaś przejęła rotacyjne przewodnictwo w RB. Na priorytety naszej prezydencji obraliśmy m.in. umocnienie znaczenia prawa międzynarodowego, skuteczne rozwiązywanie konfliktów, zapewnienie ochrony ludności cywilnej oraz podkreślenie znaczenia prawa humanitarnego w konfliktach.

 

Polską kandydaturę poparła rekordowa liczba 190 państw. Głosowanie poprzedził szereg wizyt i rozmów, które Prezydent RP odbył ze światowymi przywódcami, w celu uzyskania poparcia. 

 

 To pokazuje silną pozycję Polski, pokazuje autorytet naszego kraju w dziedzinie odpowiedzialności właśnie także za światowe bezpieczeństwo podkreślał Andrzej Duda. 

 

W Nowym Jorku, podczas 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Prezydent mówił: 
 Dziękuję wspólnocie narodów zjednoczonych za udzielenie nam tak szerokiego mandatu zaufania. Nasze członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa traktujemy jako zobowiązanie do reprezentowania wszystkich państw członkowskich ONZ, bez względu na przynależność do grup regionalnych.

 

 

 

Niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to nie tylko prestiż, ale i ważny instrument dla naszej polityki zagranicznej, pozwala bowiem Polsce na forum RB być głosem całego regionu. Współpraca państw regionu jest jednym z priorytetów prezydentury Andrzeja Dudy, który aktywnie wspiera m.in. inicjatywę Trójmorza. 

 

– Trójmorze jest szansą dla krajów regionu do pokonania barier infrastrukturalnych i dostrzeżenia wzajemnej atrakcyjności rynków. Dotąd Europa rozwijała się, inwestując przede wszystkim w oś Wschód-Zachód, dlatego dziś kluczowym filarem rozwoju  jest budowanie spójności regionu od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne, czyli oś Północ-Południe – mówił Andrzej Duda.

 

W 2017 r., wraz z Prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, był gospodarzem Szczytu Trójmorza w Warszawie. W tym roku uczestniczył w otwarciu Forum Regionów Trójmorza. – Otwieramy nowy rozdział Inicjatywy, inaugurujemy jej lokalny i transgraniczny wymiar – powiedział na wstępie Andrzej Duda.

 

 

 
Miniony rok zaowocował także spotkaniami Andrzeja Dudy z Prezydentem USA Donaldem Trumpem: podczas Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos, a także dwukrotnych rozmów podczas brukselskiego Szczytu NATO, gdzie Prezydenci dyskutowali m.in. o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce.
 
 
 

Przez minione 12 miesięcy Prezydent Duda przyjął w Polsce m.in.: Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, Rumunii Klausa Iohannisa, Gruzji Giorgi Margwelaszwilego, Czech Miloša Zemana, Etiopii Mulatu Teshome Wirtu, Iraku Mohammeda Fuada Masuma Khadera, Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, Słowenii Boruta Pahora, Izraela Reuvena Rivlina.

 

Prezydent gościł też przywódców państw Bukaresztańskiej DziewiątkiPrezydentów Bułgarii Rumena Radewa, Estonii Kersti Kaljulaid, Litwy Dalię Grybauskaitė, Łotwy Raimondsa Vējonisa, Słowacji Andreja Kiska, Węgier Jánosa Ádera i Rumunii Klausa Wernera Iohannisa. W Belwederze przyjął m.in. Sekretarza Generalnego NATO Jensa StoltenbergaPremiera Węgier Viktora Orbana czy Kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

 

 

 

 

 

  

 

Złożył szereg wizyt zagranicznych, podczas których spotkał się m.in. z Prezydentem Gruzji Giorgim MargwelaszwilimTadżykistanu Emomalim RachmonemWęgier Jánosem ÁderemLitwy Dalią Grybauskaitė, Republiki Korei Moon Jae-inem, Ukrainy Petrem Poroszenką, Wietnamu Tran Dai Quangiem, Grecji Prokopisem Pawlopulosem, Republiki Finlandii Sauli Väinämö,  Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, Kazachstanu Nursułtanem NazarbajewemWziął również udział w nieformalnym spotkaniu na Malcie przywódców 12 państw europejskich współpracujących w ramach Grupy Arraiolos. 

 

 

 

 

 

 

  

 

 Otwarcie Igrzysk Olimpijskich to okazja do nieformalnych rozmów przywódców  przyznał Prezydent RP, który wraz z Małżonką przebywał z wizytą w Republice Korei. W Pjongczangu Andrzej Duda spotkał się  m.in. z Prezydentem Niemiec.

 

 

Prezydent odwiedził także strefę zdemilitaryzowaną w Korei Południowej. Zapewnił, że Polska chce na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ angażować się w proces deeskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim. 

 

 

 

Podczas wizyt zagranicznych Prezydent konsekwentnie prowadzi także dyplomację gospodarczą, pomagając krajowym inwestorom znaleźć rynki zbytu dla ich towarów i usług. Dlatego uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie oprócz rozmów z szefami rządów i państw, odbył szereg spotkań z przedstawicielami biznesu. O potencjalnych inwestycjach w Polsce rozmawiał z szefami globalnych firm m.in. prezesem Google'a Sundarem Pichai czy Orange Stephanem Richardem. O zainteresowaniu Polski ekspansją na wschodzące  rynki afrykańskie zapewnił Prezydenta Gwinei Alpha Condego.
 
 W Davos słyszymy głosy o świetnej kondycji polskiej gospodarki przekonywał Andrzej Duda, podsumowując spotkania z liderami światowego biznesu.
 

 
Podczas wizyty w Wietnamie Prezydent wziął udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi MinhWraz z Prezydentem Tran Dai Quangiem otworzył także Polsko-Wietnamskie Forum Gospodarcze, w którym uczestniczyło przeszło 60 przedsiębiorców z Polski i 120 z Wietnamu. W listopadzie w Atenach, z udziałem Andrzeja Dudy, odbyło się Grecko-Polskie Forum Innowacji i Zielonych Technologii, podczas którego polski Prezydent zachęcał przedsiębiorców z obu krajów do zacieśniania więzi gospodarczych.
 
Innowacyjna gospodarka była tematem rozmów podczas Forum Gospodarczego w stolicy Finlandii. W Helsinkach na Uniwersytecie Aalto Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami polskich i fińskich start-upów. Do Finlandii razem z Prezydentem przyjechali młodzi polscy przedsiębiorcy w dziedzinie nowoczesnych technologii, w ramach organizowanego przez Pałac Prezydencki projektu ,,Startupy w Pałacu". Pobudzenie współpracy gospodarczej było także celem wrześniowej wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Kazachstanie.
 
 
 
 
Prezydent, który uroczyście wręcza i przyjmuje listy uwierzytelniające od Ambasadorów, wspólnie z Małżonką zorganizował noworoczne spotkanie z Korpusem Dyplomatycznym.
 
– Wstępując w nowy 2018 rok, wszyscy mamy świadomość wielu wyzwań stojących przed społecznością międzynarodową. Wierzę jednak, że dzięki współpracy opartej na zaufaniu i dobrej woli dla wielu z tych wyzwań znajdziemy konstruktywne rozwiązania – zwrócił się do ambasadorów Prezydent RP Andrzej Duda.
 

 
 
 

 

TAK DLA BEZPIECZEŃSTWA

 

Prezydent, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, w minionym roku dużo uwagi poświęcił kwestiom związanym z bezpieczeństwem Polski i sojuszniczymi zobowiązaniami naszego kraju, jako członka NATO.

 

 Zgodnie z wytycznymi, które wspólnie przyjęliśmy w NATO, Polska podnosi też swoje wydatki na obronność. Jako Prezydent Rzeczypospolitej podpisałem w ubiegłym roku ustawę gwarantującą stopniowy wzrost tych wydatków z obecnych 2 proc. PKB do 2,5 proc. w roku 2030. – przypominał Andrzej Duda w maju tego roku podczas posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

 

 

Z inicjatywy Prezydenta RP powołany został wspólny zespół ekspertów BBN oraz MON, którego celem było wypracowanie zmian w systemie kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Reforma była wspólnym postulatem rządu oraz Prezydenta jeszcze z okresu kampanii wyborczych. Projekt ustawy został skierowany do parlamentu w połowie lipca 2018 r.  Jednocześnie w BBN i w MON kontynuowane są prace nad dalszymi zmianami, które są rozłożone w czasie, aby zachować ciągłość w Siłach Zbrojnych do reagowania na zagrożenia.

 

 

Na zaproszenie Prezydenta Andrzeja Dudy, w Warszawie odbyło się spotkanie prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki (Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier). Przywódcy spotkali się w przededniu Szczytu NATO w Brukseli w celu wypracowania wspólnego głosu regionu, który najbardziej odczuwa skutki agresywnych działań Rosji.

 

Spotkanie w Warszawie, zwieńczone podpisaniem wspólnej deklaracji, było kolejnym krokiem zacieśniającym więzi między państwami, a także było potwierdzeniem wspólnoty interesów bezpieczeństwa państw „dziewiątki” wyrażającej się w poparciu dla dalszej strategicznej adaptacji NATO i wzmocnienia jego wschodniej flanki.

 

Wspólnie udowadniamy naszym partnerom, że państwa Europy Środkowej i Wschodniej są zdolne wziąć odpowiedzialność nie tylko za swój region, ale również aktywnie przyczyniać się do zapewniania bezpieczeństwa zachodnich Sojuszników – mówił Prezydent RP, podsumowując spotkanie B9.

 

 

 

W lipcu Andrzej Duda przewodniczył polskiej delegacji podczas Szczytu NATO w Brukseli. Dla Prezydenta było to już trzecie spotkanie z przywódcami państw i rządów NATO. Podjęto kolejne decyzje wzmacniające bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, w tym Polski oraz wytyczono dalsze kierunki adaptacji Sojuszu.

 

Prezydent dziękował sojusznikom za praktyczne i skuteczne wdrożenie wszystkich decyzji podjętych na szczycie w Warszawie w 2016 r., podkreślił znaczenie relacji USA-Europa, apelował, by wobec Rosji utrzymać obecną politykę dialogu z pozycji siły. Andrzej Duda wyraził także solidarność z partnerami z Południa oraz gotowość odpowiedzi na zagrożenia ze wszystkich kierunków. Mówił również o poparciu dla aspiracji członkowskich Ukrainy i Gruzji w NATO.

 

(Official White House Photo by Shealah Craighead)

 

W ciągu ostatniego roku Zwierzchnik Sił Zbrojnych złożył wizyty we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Czterokrotnie odwiedził Wojska Lądowe; brał udział w ćwiczeniach Dragon-17 w Drawsku Pomorskim oraz ćwiczeniach w Nowej Dębie, a także spotkał się z żołnierzami  trzech Polskich Kontyngentów Wojskowych: PKW Afganistan, PKW Kuwejt oraz PKW Łotwa. 

 

 Chylę przed Państwem czoło i dziękuję za Waszą służbę – zwrócił się do polskich żołnierzy w Bagram Prezydent RP i podkreślił:  Pokazujecie naszym sojusznikom, że jesteśmy odpowiedzialnym członkiem NATO. Bierzemy na siebie trud sojuszniczej służby; nie pilnujemy tylko granic RP.

 

 

 

 

Wizyty w aż trzech kontyngentach świadczą o roli, jaką Prezydent przykłada do budowania pozycji Polski, jako silnego i wiarygodnego sojusznika. Według Prezydenta Polska powinna angażować się we wzmacnianie i budowanie bezpieczeństwa zarówno na wschodniej flance NATO, jak i na Południu. Intensywne wizyty to także wyraz docenienia polskich żołnierzy, którzy służą w niebezpiecznych rejonach świata.

 
 Jesteśmy przygotowani do obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas największych zeszłorocznych ćwiczeń Sił Zbrojnych RP Dragon-17.
 
 
 

 

 

 

W czerwcu Prezydent złożył wizytę w Marynarce Wojennej RP w 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. 

 

– Od stu lat Polska Marynarka Wojenna walczy w obronie ojczyzny i strzeże pokoju – mówił Andrzej Duda podczas święta MW, która obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia istnienia. Z tej okazji na wodach Zatoki Gdańskiej odbyła się parada morsko-lotnicza z udziałem ponad 20 okrętów z Polski, USA, Niemiec, Finlandii, Chin, Francji, Łotwy, Litwy i Danii. 

 

 

 

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP dwukrotnie spotkał się z żołnierzami Wojsk Specjalnych – odwiedził jednostkę GROM oraz wizytował Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Z pilotami Sił Powietrznych z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku spotkał się w Kuwejcie, natomiast z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej – w Nowej Dębie.

 

Prezydent mianował 29 oficerów na stopnie generalskie, a także nowego Szefa Sztabu Generalnego gen. broni Rajmunda Andrzejczaka, co miało związek z wdrażaniem reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi RP. 

 

 

 

 

 

TAK DLA SPOTKAŃ Z MIESZKAŃCAMI I WIZYT W KRAJU

 

– Jestem tu z Państwem w Waszym mieście dlatego, że jest to dla mnie ważne. Tak samo, jak Państwo jesteście dla mnie ważni, jako moi rodacy. Chciałbym takie miasta jak wasze odwiedzać i czynię to. Staram się odwiedzić wszystkie powiaty w naszym kraju po to, żeby powiedzieć: dziękuję. Dziękuję za Wasz trud, dziękuję za Waszą pracę dla Polski, dziękuję, że nie wyjechaliście, że tu jesteście i chcecie pracować. Mam nadzieję, że tej pracy będzie jak najwięcej – mówił Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Choszczna.

 

Prezydent w ciągu minionego roku odbył ponad 100 wizyt krajowych. Spotkał się m.in z mieszkańcami MalborkaStrzelinaŚremuSztumuPeplina HalinowaŻor, SzamotułChoszcznaKamiennej GóryŚrody WielkopolskiejNowego SączaBochniŻarZłotoryiKrapkowic czy Wodzisławia Śląskiego.

 

 –  Tu jest Polska, w której Państwo żyjecie i którą budujecie. Dziękuję za to tym pokoleniom, które tu gospodarowały, wychowały się i dzięki którym to miasto dziś jest takie, jakie jest. Ono jest takie dzięki Państwa trudowi – mówił Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Krosna Odrzańskiego.

 

 

 

Prezydent, jak co roku, uczestniczył w najważniejszych uroczystościach i wydarzeniach na terenie kraju, m.in. obchodach rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego, II wojny światowejwydarzeń Marca ’68 czy wydarzeń ZielonogórskichAndrzej Duda wziął także udział w Barbórce oraz Prezydenckich Dożynkach w Spale – wydarzeniu wieńczącym ogromny trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw.

 

– Praca rolnika to także obrona Rzeczpospolitej przez zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego; nigdy w historii polski rolnik nie odmawiał trudu i poświęcenia dla ojczyzny  mówił Andrzej Duda w Spale.

 

Para Prezydencka rokrocznie zaprasza też do Ogrodów Pałacu Prezydenckiego najlepszych w kraju rolników i przedstawicieli najprężniej rozwijających się firm agrobiznesowych na uroczystą galę AgroLigi. – Dziękuję za budowania marki polskiej żywności na świecie – mówił w czerwcu Andrzej Duda, zwracając się do laureatów konkursu.

 

 

 

 

W trakcie wizyt krajowych Andrzej Duda odwiedza również rodzime zakłady pracy. W minionym roku czterokrotnie spotkał się z laureatami Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Wizytował fabrykę pojazdów elektrycznych MELEX w Mielcu, rozmawiał z pracownikami przedsiębiorstwa Plastica sp. w Kowalewie PomorskimZwiedził także fabrykę oraz nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe największego w Polsce i jednego z czołowych w Europie producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych – firmy Wielton S.A.

 

– Wielton, jedna z najlepszych polskich firm, jest dowodem pięknego rozwoju Wielunia, miasta zburzonego w 75 proc. i odbudowanego siłą ducha mieszkańców – mówił podczas wizyty.

 

Andrzej Duda wspiera też inicjatywy lokalne. Wziął udział m.in. w  XX Światowym Zjeździe Kaszubów w Luzinie czy XVIII Kongresie Gmin Wiejskich w Poznaniu.

 

 

 

Prezydent Andrzej Duda w tym roku spotkał się z wolontariuszami, strażakami i innymi osobami zaangażowanymi w akcję ratowniczą po nawałnicy, która w sierpniu 2017 r. przeszła nad województwami pomorskim i kujawsko-pomorskim. Pojechał też do lasu w Suszku pod Chojnicami w miejsce, gdzie w sierpniu ub. roku zginęły dwie przygniecione drzewami nastoletnie harcerki. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń Prezydent w Podgrodziu odwiedził harcerzy, którzy w 2017 roku przebywali na obozie w Suszku. 

 

Andrzej Duda udał się również do kopalni Zofiówka, gdzie w maju br. doszło do silnego wstrząsu, w wyniku którego zginęło pięciu górników. Tych, którzy przeżyli, odwiedził w szpitalu. Udał się także do Poznania, gdzie na skutek wybuchu gazu zawaliła się kamienica, na skutek czego 5 osób zmarło, a 21 zostało rannych.

 

 

 

 

TAK DLA SPOTKAŃ Z POLONIĄ

 

Tradycją podczas prezydenckich wyjazdów stały się spotkania z Polonią i Polakami za granicą. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda owiedzili w mijającym roku Rodaków w GrecjiFinlandii oraz na Litwie. Spotkania są okazją do wręczenia odznaczeń państwowych.

 

– Chociaż jesteście w obcym kraju, to żyjecie na ziemi, która jest wam życzliwa, bo to jest ziemia życzliwych ludzi – mówił Prezydent podczas rozmów z Polakami mieszkającymi w Kazachstanie. Zapewnił, że polskie władze starają się stworzyć warunki do repatriacji.

 

 

 

W tym roku do największego wydarzenia polonijnego na świecie doszło w maju, kiedy w Millennium Park w Chicago Para Prezydencka spotkała się z tysiącami rodaków, by świętować 100-lecie odzyskania niepodległości.

 

W związku z wizytą Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Chicago oraz „ze względu na bogate tradycje kulturowe i osiągnięcia polskiej społeczności" Gubernator stanu Bruce Rauner ustanowił 19 maja 2018 r. dniem polskiego dziedzictwa w stanie Illinois.

 

 Proszę Was, żebyście byli razem i byście tworzyli siłę wspierającą Polskę i polskość tu, w Stanach Zjednoczonych  apelował Prezydent RP podczas spotkania z Polonią w Millennium Park w Chicago.

 

 

 

 

Prezydent z Małżonką po raz kolejny włączyli się również w ,,Akcję Pomocy Polakom na Wschodzie”. – Jest to wyraz naszej wdzięczności dla wszystkich tych, którzy dbają o rozwój oświaty polskiej mniejszości narodowej za granicą. Wdzięczności za upowszechnianie języka polskiego, wiedzy o naszym wspólnym dorobku kulturowym, o tradycji i kulturze – podkreśliła Pierwsza Dama.

 

 Chciałbym, żeby Polacy na całym świecie przeżywali stulecie niepodległości – podkreślał Prezydent, dziękując rodakom za podtrzymywanie polskości i kultury.

 

 

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda regularnie przyjmują także w Pałacu Prezydenckim Rodaków mieszkających poza ojczyzną. W mijającym roku zaprosili m.in. uczestników akcji „Wielkanoc w Polsce”, którą objęli swoim honorowym  patronatem. Polacy ze Wschodu wzięli również udział w Dożynkach Prezydenckich, które odbywały się w Spale. 

 

Uroczyście obchodzony był Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Ordery Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej osobom zasłużonym w działalności na rzecz środowisk polonijnych.

 

W tym roku w Belwederze dzieci z warszawskich szkół oraz dziennikarze Telewizji Polskiej i Radia Dla Ciebie przygotowali życzenia wielkanocne adresowane do polskich Kombatantów mieszkających w Paryżu. W poprzednich edycjach projektu życzenia świąteczne powędrowały do Weteranów mieszkających w KanadzieAustralii oraz Wielkiej Brytanii. Andrzej Duda spotkał się również ze stażystami z USA w ramach 2. edycji Programu „Staż Prezydencki”, a podczas wizyty w USA odwiedził siedzibę Fundacji Kościuszkowskiej.  W Pałacu Prezydenckim gościli również uczestnicy II Światowego Kongresu Młodzieży Polonijnej

 

 

 

 

 

 

TAK DLA PAMIĘCI 

 

 Mamy wielkie zobowiązanie wobec walczących o wolną Polskę – każdego dnia budować taką Polskę, o jakiej oni marzyli  powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmów.

 

W lutym w Pałacu Prezydenckim, dzięki poszukiwaniom IPN, ogłoszono kolejne nazwiska osób, których szczątki zostały odnalezione zarówno w Polsce, jak i za granicą. Chodzi o ofiary zbrodni niemieckich, komunistycznych i sowieckich.

 

 

 

 

Pielęgnując pamięć o trudnych kartach naszej historii, Andrzej Duda uczestniczył w tym roku w wielu uroczystościach upamiętniających ofiary PRL. W Gdyni wziął udział w państwowym pogrzebie „Trzech Komandorów”: kontradmirałów Stanisława Mieszkowskiego i Jerzego Staniewicza oraz komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. Oficerowie jeszcze przed II wojną światową służyli w polskiej marynarce, w kampanii wrześniowej brali udział w obronie Helu, a w 1952 r. zostali straceni w mokotowskim  więzieniu po sfingowanym przez komunistyczne władze procesie. 

 

Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Prezydent m.in. wziął  udział w uroczystościach w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Wraz z kombatantami odwiedził także ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego: Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945-1954.

 

Tego samego dnia w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz w pielęgnowaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych

 

 Nie zgadzali się na żadną Polskę, która nie będzie prawdziwie wolna mówił o Bohaterach Niezłomnych Andrzej Duda.

 

 

 

 

70. rocznicę zamordowania Witolda Pileckiego Prezydent razem z córką rotmistrza Zofią Pilecką-Optułowicz złożył wieniec przed ścianą straceń dawnego aresztu śledczego na warszawskim Mokotowie. Najprawdopodobniej to w tym miejscu zastrzelono − na mocy wyroku komunistycznego sądu po sfingowanym procesie − jedną z najbardziej bohaterskich postaci w historii Polski.

 

35. rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka Andrzej Duda złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą brutalnie pobitego przez milicjantów maturzystę. 

 

 

W ciągu minionego roku Prezydent wielokrotnie spotykał się z bohaterami naszej wolności. Podczas wizyty w byłej siedzibie NKWD/WUBP przy ul. Strzeleckiej spotkał się zaś z żołnierzem Armii Krajowej Witalisem Skorupką, ps. Orzeł.

 

Tuż przed świętami Wielkiejnocy odwiedził  w Węgrzcach pod Krakowem Tadeusza Bieńkowicza ps. Rączy, niezłomnego żołnierza okręgu nowogródzkiego Armii Krajowej. 

 

 Panie Generale, dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za tamte niezwykłe lata służby, za wszystko, co dla Polski czyni Pan do dzisiaj  mówił Prezydent dwa miesiące później podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskiej płk. Bieńkowiczowi.

 

 

 

Rokrocznie Prezydent czci także pamięć o Powstaniu Warszawskim. W ramach obchodów 74. rocznicy zrywu spotkał się z bohaterami walki o wolność. 

 

 Walczyliście za wartości, nie walczyliście z zemsty; przesłaniem Powstania Warszawskiego było pragnienie wolnej ojczyzny i wolności jako takiej  mówił podczas uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Andrzej Duda nadał także odznaczenia państwowe uczestnikom tamtych wydarzeń – w tym m.in. pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia  Polski  Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu –pseudonim „Krzyś”, żołnierzowi oddziału ppor. Lesława Kossowskiego „Leszka”,  wybitnemu poecie pokolenia „Kolumbów”.  Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski  została odznaczona również Jadwiga Chruściel pseudonim „Kozaczek”, łączniczka w I Obwodzie "Radwan” w Śródmieściu, córka gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK.

 

 

 

75. rocznicę rzezi wołyńskiej Prezydent Andrzej Duda udał się na Ukrainę, by na miejscu dokonanego tam ludobójstwa oddać hołd wszystkim ofiarom tej zbrodni. 

 

Chciałbym, żeby każdy z Polaków, którzy zostali zamordowani i leżą w tej ziemi, odzyskał swoje imię i nazwisko – zaapelował.

 

 To nie była żadna wojna między Polską a Ukrainą, to była zwykła czystka etniczna, tak byśmy to dziś nazwali. Po prostu chodziło o to, żeby Polaków z tych terenów usunąć. Takie decyzje zostały wówczas podjęte na szczeblu politycznym przez ukraińską organizację OUN-B, zlecone do wykonania UPA, która niestety wywiązała się ze swojego zadania mówił Prezydent RP, podkreślając, że relacje polsko-ukraińskie muszą się opierać na prawdzie.

 

 

Rónież w tym roku, wspólnie z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej, Prezydent wziął udział w odsłonięciu Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. – Wierzę, że będzie nas jednoczył niezależnie od poglądów, barw politycznych – mówił Andrzej Duda.

 

Każdego 10 dnia miesiąca, przed tablicą poświęconą pamięci Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz pracowników Kancelarii Prezydenta RP, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku, Prezydent RP lub jeden z Ministrów w KPRP składa kwiaty.

 

>> Wspomnienie śp. Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Pracowników KPRP, którzy zginęli w Smoleńsku

 

 

 

 

 

 

TAK DLA TRADYCJI, RELIGII I WARTOŚCI

 

Na początku tego roku Para Prezydencka przeszła ulicami Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim w Orszaku Trzech Króli Bóg jest dla wszystkich – mówił Andrzej Duda, przywołując hasło tegorocznego pochodu. – Każdy może przyjść i być między nami: Polakami i chrześcijanami,  jeżeli szanuje naszą tradycję, wiarę, przekonania i jeżeli nie chce ich naruszać.

 

 Wiele pokoleń, niezależnie od języka i wiary, wspólnie walczyło o Rzeczpospolitą, o to by Polska była wolna i niepodległa  podkreślał Prezydent RP podczas spotkania noworocznego z przedstawicielami religii oraz mniejszości narodowych i etnicznych. 

 

 

 

Niedługo przed świętami Bożego Narodzenia Para Prezydencka wzięła udział w żołnierskiej Wigilii w Warszawie. Duszpasterze wojskowi trzech wyznań odmówili modlitwy i poświęcili opłatki, a Prezydent razem z Małżonką przełamali się nimi z dowódcami i żołnierzami wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

 

W grudniu w kościele św. Brygidy w Gdańsku z udziałem Andrzeja Dudy odprawiona została msza święta, podczas której poświęcono Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. Prezydent nazwał go „wotum dziękczynnym dla Boga Ojca, dla Matki Najświętszej za opiekę nad naszą Ojczyzną, nad nami, za odzyskanie wolności”. 

 

 

W czerwcu na Polach Lednickich Prezydent spotkał się z uczestnikami XXII Spotkania Młodych. Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przekazał uczestnikom polskie flagi.

 

 Zabierzcie je ze sobą do domu. Miejcie je, szanujcie. Ale proszę też, byście ich używali. Byście te nasze biało-czerwone barwy eksponowali w momentach ważnych dla Was, dla naszej ojczyzny, dla naszej historii i tożsamości. Także w tych chwilach, kiedy się modlimy – podkreślił Andrzej Duda. Przez chwilę wspólnie z młodzieżą tańczył pod Bramą-Rybą. Odwiedził też sektor osób niepełnosprawnych oraz harcerzy.

 

 

 

 

Także w czerwcu z udziałem Andrzeja Dudy, członków parlamentu i rządu odbyło się XI Święto Dziękczynienia. Tegoroczne hasło to: „Dziękujemy za niepodległość”. Podczas liturgii w Świątyni Opatrzności Bożej Prezydent RP zapalił świecę, której historia jest związana z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. To dar papieża Piusa IX przekazany wraz z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Po raz pierwszy zapłonęła w 1920 r. Zapalił ją wtedy marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński. 

 

 

 

To dla mnie wielki zaszczyt i wielka radość – mówił Prezydent podczas uroczystości podpisania Ustawy o zmianie ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Nowe prawo umożliwi utworzenie studiów medycznych na UKSW. Prezydent wyraził radość, że to właśnie ta uczelnia będzie kształciła lekarzy – ludzi, którzy będą dbali o ludzkie życie, kierując się zasadami etyki chrześcijańskiej.

 

 

 

 

TAK DLA RELACJI POLSKO-ŻYDOWSKICH 

 

 Mój kraj przez tysiąc lat był dla narodu żydowskiego ziemią Polin – gościnnym, bezpiecznym domem. Byliśmy razem współobywatelami jednego suwerennego państwa  powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince.

 

24 marca z inicjatywy Prezydenta po raz pierwszy obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. To symboliczna data – 24 marca 1944 r. w podkarpackiej wsi Markowa Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów, szóstkę ich dzieci i ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. 

 

 

 Sprawiedliwi wśród Narodów Świata to herosi. Trzeba było wielkiej determinacji i wielkiej odwagi, żeby wobec zagrożenia wyrokiem śmierci; nie tylko swoim, ale i swojej rodziny, zdobyć się na tę pomoc. Trzeba było aktu niezwykłego człowieczeństwa mówił Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim poświęconym pamięci Polaków ratujących Żydów, na które przybyli także Ocaleni z Holocaustu. 

 

75. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” przy Delegaturze Rządu RP na Kraj Prezydent uhonorował kilkudziesięciu Polaków niosących pomoc żydowskim współobywatelom podczas niemieckiej okupacji Orderami Odrodzenia Polski.

 

  

 

 

W kwietniu Andrzej Duda wraz z Prezydentem Izraela Reuvenem Rivlinem wziął udział w Marszu Żywych na terenie byłego obozu KL Auschwitz-Birkenau. Przywódcy, wraz z Ocalonymi i młodzieżą żydowską, przeszli trzykilometrową drogę spod bramy „Arbeit macht frei” w Auschwitz I  do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

 

 Nasza wspólna obecność w tym miejscu jest znakiem i dowodem zwycięstwa życia nad śmiercią, zwycięstwa pamięci nad kłamstwem i zapomnieniem – podkreślał  Andrzej Duda. 

 

 

 

Kilka dni później w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów Getta Prezydent oddał hołd wszystkim poległym. – Powstańcy getta są bohaterami obydwu naszych narodów: Izraela, ale i Polski. Nigdy nie zapomnimy ich męstwa i odwagi – podkreślił.

 

 

W 50. rocznicę Marca ’68, kiedy ok. 15 tys. Polaków pochodzenia żydowskiego zmuszonych było przez władze komunistyczne do wyjazdu z kraju, Prezydent wziął udział w obchodach tej rocznicy na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego. Tego samego dnia w Belwederze w ramach Lekcji RP Prezydent spotkał się z młodzieżą oraz uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed pół wieku.

 

 

 

TAK DLA INNOWACYJNEJ GOSPODARKI

 

W zeszłym roku Prezydent podpisał ustawę o innowacyjności: dzięki ulgom podatkowym, ustabilizowaniu finansowania czy komercjalizacji badań naukowych, innowacyjnym przedsiębiorstwom łatwiej jest prowadzić biznes.
 
Poprzez organizowanie w Pałacu Prezydenckim konferencji w ramach cyklu ,,Technologie Przyszłości" Andrzej Duda inicjuje dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed polskimi przedsiębiorcami w zakresie innowacji w perspektywie 5 - 10 - 20 lat. W tym roku odbyły się związane z tym dwie konferencje: „Technologie przyszłości. Elektromobilność“ oraz „Technologie przyszłości. Biotechnologia". 
 
Kancelaria Prezydenta RP zakupiła samochód elektryczny, przyczyniając się symbolicznie do realizacji założeń planu rozwoju elektromobilności w Polsce. 
 

 

 

W tym roku, po raz kolejny, przyznana została Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP. Uroczystość odbyła się na gali, będącej zwieńczeniem pierwszego dnia ,,Kongresu 590", podczas którego spotykają się przedstawiciele środowisk, które mają wpływ na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości. 

 

 To forma promowania polskiej przedsiębiorczości, polskiej myśli, także i technologicznej. Takie kategorie jak Start-up czy Badania i Rozwój to promocja także polskich technologii – mówił Andrzej Duda podczas uroczystej gali w Jesionce koło Rzeszowa.

 

 

 

Głównym założeniem zainicjowanego przez Prezydenta Andrzeja Dudę projektu ,,Startupy w Pałacu" jest wsparcie innowacyjnych polskich firm w poszukiwaniu możliwości rozwoju, w tym ewentualnych inwestorów, partnerów biznesowych i nowych rynków zbytu.

 

W ramach akcji organizowane są publiczne prezentacje najciekawszych inicjatyw biznesowych przed potencjalnymi inwestorami, szefami spółek skarbu państwa, przedstawicielami instytucji grantowych i organizacji typu venture capital, tzw. aniołami biznesu oraz ambasadorami zagranicznych państw.

 

 

 

W minionym roku odbyły się dwie z łącznie czterech edycji: „Startupy w Pałacu_KOOPERACJA” i „Startupy w Pałacu_GLOBAL”.  W trakcie tej ostatniej swoje pomysły prezentowali przedstawiciele startupów gotowych do ekspansji globalnej. Wśród zaproszonych gości byli aniołowie biznesu,  fundusze venture capital z kraju i zagranicy oraz przedstawiciele największych przedsiębiorstw innowacyjnych z kraju i zagranicy. 

 

Podczas spotkania ,,KOOPERACJA'' odwrócone zostały role obowiązujące podczas tradycyjnego pitchu. Przedstawiciele pięciu polskich firm (prezesi i dyrektorzy odpowiedzialni za obszar B+R) zaprezentowali na scenie swoje dotychczasowe doświadczenia we współpracy ze startupami i wskazali perspektywy rozwoju przyszłych relacji biznesowych.  Po części oficjalnej odbył się mentoring pomiędzy grupą ponad 70 startupów i blisko 40 firm.

 

 

Ponadto w Pałacu Prezydenckim organizowane są Śniadania startupowe – wspólny projekt z Fundacją Startup Poland, w ramach którego przedstawiciele środowiska start-upowego mają możliwość spotkać się z przedstawicielami administracji publicznej oraz spółek skarbu państwa, by w mniej formalny sposób porozmawiać o możliwościach współpracy, a także wspólnie zidentyfikować wątpliwości, bariery i problemy, które stoją na drodze do wspólnych działań.

 

 

 

TAK DLA LEPSZEGO PRAWA 

 

Przez miniony rok Prezydent zgłosił siedem inicjatyw ustawodawczych, wśród nich m.in. projekt ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, projekt ustawy o zmianie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej, projekt ustawy zmieniającej ustawę o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

 

By odbudować zaufanie obywateli do organów wymiaru sprawiedliwości, Prezydent RP zaproponował nową ustawę o Sądzie Najwyższym. Wprowadza ona m.in.  możliwość składania tzw. skargi nadzwyczajnej na prawomocne orzeczenie sądu, a w SN powołano dwie nowe izby z udziałem ławników, w tym Izbę Dyscyplinarną do postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Obniżono też górną granicę wieku sędziów SN do 65 lat (z możliwością przedłużenia pracy w SN przez Prezydenta RP).

 

 

 

Podobna idea przyświeca prezydenckiej ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Umożliwiła ona wybór 15 członków KRS przez Sejm z propozycji zgłoszonych przez wszystkie kluby poselskie. Wcześniej to uprawnienia należały do środowiska sędziowskiego.

 

Obywatele potrzebujący profesjonalnego prawnego wsparcia stali się adresatami kolejnej inicjatywy ustawodawczej Andrzeja Dudy. To projekt noweli ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw. W znaczący sposób poszerza ona dostęp do państwowej sieci punktów nieodpłatnej pomocy prawnej stworzonej w 2015 r. 

 

Najważniejsze zmiany, jakie przewiduje, to zwiększenie beneficjentów nieodpłatnej pomocy prawnej, usprawnienie funkcjonowania punktów, w których jest ona udzielana, oraz uruchomienie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

 

– Główna myśl tej nowelizacji to przede wszystkim dostępność. Pomoc będzie udzielona każdemu, kto jej potrzebuje  i złoży oświadczenie, że nie stać go na to, by otrzymać normalną pomoc prawną na zasadach rynkowych – zaznaczył Andrzej Duda.

 

 

Prezydent w mijającym roku swojej kadencji uroczyście podpisał nowelizację ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Nowe przepisy zakładają usprawnienie prowadzenia dialogu społecznego na szczeblu krajowym i regionalnym. Nowelizacja została zgłoszona jako prezydencka inicjatywa ustawodawcza.

 

 Ta ustawa jest wewnętrznym konsensusem RDS zaakceptowanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej, przez posłów i senatorów. I jest to rzecz niezwykle ważna. Wierzę, że te zmiany usprawnią społeczno-polityczny dialog w Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda. 

 

 

W trzecim roku swojej kadencji Prezydent Andrzej Duda podpisał ponad 250 ustaw, skierował trzy wnioski do Trybunału Konstytucyjnego, dwukrotnie zwrócił się do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy. Tegoroczne statystyki to również 66 ratyfikowanych i ogłoszonych umów międzynarodowych, 27 rozporządzeń, 1 zarządzenie, 15 postanowień w sprawach obronności i porządku publicznego oraz projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego.

 

 

 

 

WSPÓLNIE O KONSTYTUCJI

 

„Wspólnie o Konstytucji” – pod taką nazwą od sierpnia 2017 roku prowadzona była kampania społeczno-informacyjna przed referendum konsultacyjnym w sprawie zmian w Konstytucji RP.

 

Prezydent Andrzej Duda 3 maja 2017 roku, podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji, zapowiedział bezprecedensowe przedsięwzięcie – wspólne z Narodem stworzenie nowej ustawy zasadniczej. Miało temu służyć referendum ogólnonarodowe, rozumiane jako otwarcie poważnej debaty i wskazanie, jakich zmian oczekuje społeczeństwo i na czym powinni skupić swoją uwagę parlamentarzyści oraz eksperci, pracując nad projektem Konstytucji.

 

 Czas na poważną debatę konstytucyjną. Z udziałem dojrzałego polskiego społeczeństwa, nie tylko z udziałem elit i polityków. Moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca od 20 lat ich zadowala – powiedział Prezydent 3 maja 2017 r.

 

 

 

 Dobra Konstytucja usprawniająca państwo i zapewniająca pomyślność obywatelom musi służyć przyszłości; referendum ma na celu włączenie społeczeństwa w tworzenie Konstytucji od początku prac podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas Kongresu „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym”. Wskazał, że cykl debat dotyczący kierunków zmian w Konstytucji przyniósł bardzo obfity i wartościowy materiał.

 

Ogólnie w ramach kampanii „Wspólnie o Konstytucji” odbyło się kilkadziesiąt konferencji i spotkań, w tym 20 otwartych debat m.in. we Wrocławiu, Olsztynie, Bydgoszczy, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Toruniu, Szczecinie oraz Kielcach.

 

 

 

 

Efektem tych szerokich konsultacji było skierowanie do Senatu RP 20 lipca 2018 roku projektu postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ogólnokrajowego referendum, w którym zaproponowano 10 pytań, m.in. czy Polacy są za uchwaleniem nowej konstytucji, czy są za systemem prezydenckim, gabinetowym czy pozostawieniem obecnego modelu, i dwudniowy termin głosowania: 10-11 listopada. ZOBACZ WSZYSTKIE PYTANIA ZAPROPONOWANE PRZEZ PREZYDENTA >> 

 

25 lipca Senat RP nie wyraził zgody na zarządzenie referendum, ale uchwała nie zamyka Prezydentowi drogi dialogu z Narodem w sprawie zmian Konstytucji RP.

 

 

 

 

 

TAK DLA POLITYKI SPOŁECZNEJ 

 

W trzecim roku prezydentury zainicjowane przez Andrzeja Dudę Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej (dawna „Dudapomoc”) podjęło interwencję ponad 8000 razy. 

 

RAPORT Z DZIAŁALNOŚCI BIPP ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

 

Na bazie spraw zgłaszanych do Biura został opracowany projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń. Celem noweli jest przeciwdziałanie blokowaniu numerów alarmowych, takich jak 112, które powinny być dostępne dla potrzebujących rzeczywistej pomocy i będących w trudnej sytuacji, tymczasem często są nadużywane. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP 12 października 2017 r. 

 

W kwietniu Prezydent podpisał  zaś nowelizację ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw dotyczących kwestii tzw. „błędnych przelewów”,  mającą na celu  ułatwienie odzyskania pieniędzy, które wskutek pomyłki w numerze rachunku zostały przelane na niewłaściwy rachunek bankowy. W lipcu  Andrzej Duda złożył  podpis pod nowelizacją ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego

 

Prezydenckie Biuro Dialogu i Korespondencji rozpatrzyło przeszło 40 tys. listów i udzieliło 21 tys. porad i konsultacji telefonicznych. Przekazało też  ponad 700 upominków i gadżetów m.in. na charytatywne akcje, wspierające ratowanie życia lub zdrowia.

 

 

 

Po raz kolejny pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP zorganizowano galę konkursu Lider Dostępności promującą rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne przyjazne osobom niepełnosprawnym.

 

Prezydent wręczył też doroczne nagrody „Dla Dobra Wspólnego” honorujące osoby, organizacje i przedsięwzięcia budujące wspólnotę obywatelską, a także nagrody „Pracodawca Przyjazny Pracownikom".

 

 

 

 

 

 

 

TAK DLA RODZINY 

 

Wiele uwagi podczas minionego roku Prezydent poświęcił polskim rodzinom.  – Rodzina stanowi absolutny fundament społecznego ustroju państwa – podkreślił Andrzej Duda podczas debaty poświęconej rodzinie, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim. 

 

 Wyrażam mój najwyższy szacunek i wdzięczność wobec rodziców otwierających swoje serca i domy dla dzieci doświadczonych brakiem tych dwu niezbędnych im dóbr – napisał Prezydent w maju tego roku do uczestników VI Kongresu Rodzicielstwa Zastępczego i odznaczył Krzyżem Zasługi kilkanaście rodzin zastępczych.

 

 

Rolą państwa jest wspierać rodziny. Od prawnej i konstytucyjnej ochrony po bieżącą pomoc w sytuacjach kryzysowych państwo powinno towarzyszyć rodzinom w codziennej egzystencji, pomagać w rozwoju i realizacji planów, zapobiegać wykluczeniu – podkreśliła Para Prezydencka w życzeniach  z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin

 

 

 

 

Andrzej Duda docenił również zasługi matek rodzin wielodzietnych. – Jesteście Panie naszym największym dobrem narodowym – mówił 14 lutego br. podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, gdzie gościł duże rodziny z całej Polski. Miesiąc później na zaproszenie jednej z takich rodzin pojechał do wsi Przeciszów w Małopolsce na chrzciny 16. dziecka państwa Nelec.

 

 

 

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wzięli udział w festynie rodzinnym „Rodzina z Energią”. Prezydent dziękował wówczas rodzicom  za patriotyczne wychowanie młodego pokolenia. – Ogromnie dziękuję, że pamiętacie o tym, co ważne dla Polski i dla nas wszystkich – akcentował. 

 

Pierwsza Dama zaznaczyła, że dzieci są naszym największym skarbem, spełnieniem, nadzieją na przyszłość. – Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat – mówiła, przywołując słowa Janusza Korczaka. 

 

 

 

 

 

 

TAK DLA POMOCY NAJSŁABSZYM

 

Para Prezydencka bierze udział w licznych akcjach charytatywnych. Tradycją stało się wspieranie przez Prezydenta i Pierwszą Damę między innymi Wielkiej  Orkiestry  Świątecznej Pomocy czy Szlachetnej Paczki.  W tym roku Agata Kornhauser-Duda przekazała na aukcję WOŚP kostium polskiej firmy modowej zaprojektowany specjalnie na wizytę Melanii i Donalda Trumpów w Polsce, Andrzej Duda – jedwabną muchę smokingową.

 

 

 

W ramach „Szlachetnej Paczki” podarunki od Prezydenta i Pierwszej Damy trafiły do rodziny, w której babcia wychowuje wnuki po śmierci ich matki. 

 

– Chłopcy są bardzo wdzięczni babci i szalenie z nią związani. Na tyle, na ile mogą, pomagają jej w codziennych obowiązkach, ale rodzinie jest bardzo trudno, ponieważ jedynym źródłem utrzymania są prace dorywcze babci, która ostatnio podupadła na zdrowiu. Cieszymy się, że możemy, choć w niewielkim stopniu, zapewnić im te podstawowe potrzeby – powiedziała Pierwsza Dama, która wraz z Prezydentem zaprosiła wolontariuszy „Szlachetnej Paczki” na spotkanie w Pałacu Prezydenckim. 

 

 

 

 

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wsparli również akcję Caritas Polska Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. ,,Świeca Caritas zapłonie też przy naszym wigilijnym stole" – zapewniła Para Prezydencka.

 

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Para Prezydencka przygotowywała także paczki dla potrzebujących w ramach 21. Świątecznej Zbiórki Żywności w Ciechanowie. – Dziękuję tym, którzy wyciągają przyjacielską dłoń do potrzebujących – mówił Andrzej Duda.

 

 

Jak co roku Para Prezydencka wsparła także akcję Tornister Pełen Uśmiechów, dzięki której  kilkadziesiąt tysięcy dzieci z mniej zamożnych rodzin otrzymuje wyprawki szkolne. Kancelaria Prezydenta przekazała też kilkaset gadżetów i drobnych upominków z przeznaczeniem na licytacje charytatywne. 

 

 

Po raz kolejny z numerem startowym „1” Andrzej Duda zainaugurował charytatywne zawody narciarskie „12H Slalom Maraton Zakopane”.

 

Jego uczestnicy przez 12 godzin bez przerwy zjeżdżają slalomem po Polanie Szymoszkowej, a za każdy przejechany kilometr sponsor przekazuje fundacji Handicap Zakopane środki na profesjonalne treningi osób niepełnosprawnych. Dzięki temu prawie setka młodych sportowców może ćwiczyć przez wiele miesięcy.

 

 

 

 

 
TAK DLA SPORTU
 

 – „Kamil Stoch! Dziękujemy! Gratulujemy! Duma! Szczęście! Historia skoków narciarskich tworzy się na naszych oczach. Piękna polska historia. Dziękujemy Panu Kamilowi i Ekipie!!! – napisał na Twitterze Andrzej Duda, gdy Kamil Stoch dokonał historycznego zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni. 

 

W sezonie zimowym Prezydent gorąco kibicował wszystkim naszym skoczkom narciarskim m.in. podczas zawodów Pucharu Świata w Zakopanem, w Wiśle oraz na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu, na których Kamil Stoch zdobył 3. w karierze złoty medal.

 

 

 

 Dziękuję za wspaniałych 100 lat sportowych radości i wielkiej dumy  mówił Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania ze środowiskiem sportowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

 

– Jesteście jednym z filarów budowania silnego polskiego państwa na przestrzeni tych 100 lat podkreślał.  Jak co roku, Para Prezydencka wzięła także udział  w Noworocznym Spotkaniu Polskiej Rodziny Olimpijskiej

 

 

 

 W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości żegnamy sportowca stulecia – mówił Andrzej Duda w trakcie nabożeństwa żałobnego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, podczas uroczystości pogrzebowych śp. Ireny Szewińskiej, Damy Orderu Orła Białego, utalentowanej lekkoatletki, krzewicielki idei olimpijskiej, propagatorki sportu i kultury fizycznej.

 

 

Prezydent przebiegł trasę pięciokilometrowego biegu „Urodziny Janosika” w Parku Skaryszewskim w Warszawie. To coroczna akcja organizowana przez bliskich i przyjaciół Pawła Janeczka, oficera Biura Ochrony Rządu, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

 

 

Andrzej Duda wspierał też polską reprezentację w piłce nożnej na mundialu w Rosji. Kibicował naszej drużynie m.in. razem z marynarzami na statku ORP Pułaski czy Polakami mieszkającymi na Łotwie.

 

Na wspólne oglądanie meczu Polska-Senegal Para Prezydencka zaprosiła z kolei dzieci ze szkoły sportowej oraz uczestników Olimpiad Specjalnych

 

 

 

 

W Tomaszowie Mazowieckim Andrzej Duda uroczyście otworzył Arenę Lodową – jedną z najnowocześniejszych w kraju.  

 

 Nasze łyżwiarstwo szybkie, figurowe, hokej na lodzie znajdą w Tomaszowie Mazowieckim centrum, w którym będą mogły się rozwijać  mówił Andrzej Duda. 

 

 

W Łodzi na początku wakacji Para Prezydencka zainaugurowała cykl letnich treningów dla dzieci i młodzieży Marcin Gortat Camp organizowanych przez Fundację koszykarza Mierz Wysoko. 

 

 Dziękujemy za tę wspaniałą akcję, którą Pan od tylu lat prowadzi dla naszych dzieci, wyławiając także młode talenty polskiej koszykówki – podkreślał Prezydent, wręczając koszykarzowi specjalny Medal Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

 

 

 

 

 

ZOBACZ PODSUMOWANIE AKTYWNOŚCI PIERWSZEJ DAMY >> 

 

 

 

ZOBACZ PODSUMOWANIE DWÓCH POPRZEDNICH LAT >>

 

Poleć znajomemu