Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 31 sierpnia 2018

W sobotę obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

79. rocznica wybuchu II wojny światowej

Prezydent Andrzej Duda weźmie w sobotę udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. O godz. 4.25 rozpoczną się uroczystości w Tczewie na skwerze Bohaterów Szymankowa upamiętniającym polskich celników i kolejarzy zabitych przez Niemców 1 września 1939 r.

 

Punktualnie o godzinie 4.34  z głośników puszczony zostanie dźwięk przelatujących samolotów oraz odpalone zostaną materiały pirotechniczne na moście w Tczewie. 

 

Atak III Rzeszy na Rzeczpospolitą nastąpił o świcie 1 września 1939 roku, bez formalnego wypowiedzenia wojny. Datę tę uznaje się oficjalnie za początek II wojny światowej. Niemieckie działania wojenne rozpoczęły się od zbombardowania przyczółków mostowych w Tczewie o godz. 4.34, miasta Wieluń o godz. 4.40 oraz ostrzału polskiej placówki wojskowej w Wolnym Mieście Gdańsku na półwyspie Westerplatte o godz. 4.45.

 

Z Tczewa Andrzej Duda uda się do Lasu Szpęgawskiego, gdzie złoży wieniec przy pomniku upamiętniającym około 7000 ofiar rozstrzelanych pomiędzy wrześniem 1939 r. a styczniem 1940 r.

 

Popołudniu w Warszawie Prezydent weźmie udział w uroczystym Apelu Pamięci z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, który odbędzie się przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

Apel pamięci zakończy się defiladą pododdziałów reprezentujących rodzaje sił zbrojnych, policję, straż graniczną oraz Państwową Straż Pożarną, na placu Marszałka Piłsudskiego. Zaplanowane jest przemówienie Prezydenta RP oraz szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka.

 

Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, został ustanowiony w 1997 r. przez Sejm RP jako święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości na polach bitewnych.

 

W sobotę w stolicy rozpoczyna się także Światowy Zjazd Weteranów Walk o Niepodległość RP, który został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Andrzeja Dudy w 100-lecie odzyskania niepodległości.

(KG)

Poleć znajomemu