Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 8 września 2018

Wielki finał Narodowego Czytania

Narodowe Czytanie odbywa się pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej

W blisko 3000 miejsc na całym świecie, nawet na Antarktydzie, będzie można usłyszeć Przedwiośnie Stefana Żeromskiego podczas dzisiejszego wielkiego finału akcji Narodowe Czytanie. 

  • Wyjątkowy charakter z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości 

Tegoroczna edycja ma wyjątkowy charakter - w związku z Jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego podczas finału akcji, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości.  To przygotowany specjalnie na tę okazję zbiór powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.  Lista 44 tekstów Antologii Niepodległości

 

  • Narodowe Czytanie na wszystkich kontynentach 

Zobacz także: Minister Kolarski o Narodowym Czytaniu: To największa kampania na rzecz promocji czytelnictwa - W tym roku akcja Narodowe Czytanie będzie miała rekordowy zasięg: Przedwiośnie Stefana Żeromskiego odczytane zostanie w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 miejscach poza granicami Polski, w 33 krajach. Powieść czytana będzie na wszystkich kontynentach. Dosłownie na wszystkich, bo nawet na Antarktydzie polscy polarnicy w Bazie Arctowskiego sięgną po tę lekturę – zapowiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.

 

Narodowe Czytanie odbywać się będzie w różnych strefach czasowych. Rozpocznie się w Nowej Zelandii w Christchurch. Potem Przedwiośnie czytane będzie m.in. w japońskiej Bibliotece Esperanto w Shimonoseki, w Biszkeku, Astanie i Kokczetawie, w Baku, gdzie rozgrywają się fragmenty powieści, w Wilnie, Lwowie i kilkunastu innych miejscach na Ukrainie, Litwie i Białorusi, a także m.in. w Londynie, Edynburgu, Dublinie, Lyonie, Barcelonie, Rzymie, Monachium. Przedwiośnie będzie można usłyszeć także w Nowym Jorku i Toronto, a najpóźniej w Chicago.

 

 

  • Finał Narodowego Czytania z Parą Prezydencką 

W Warszawie Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim zainauguruje o godzinie 11.00 Para Prezydencka. We wspólnym czytaniu Przedwiośnia wezmą udział znani aktorzy m.in. Antoni Pawlicki, Grażyna Szapołowska, Piotr Cyrwus, Jolanta Fraszyńska, Ewa Wiśniewska, Joanna Trzepiecińska, Edyta Jungowska, a towarzyszyć im będzie muzyka na żywo w wykonaniu wybitnych muzyków i multiinstrumentalistów. Zabrzmi tu także prawdziwy głos Stefana Żeromskiego. Oryginalne nagranie wypowiedzi pisarza znajduje się w zbiorach Muzeum Lat Szkolnych. Wypowiedź ta została zarejestrowana w 1924 roku podczas spotkania w studiu, znajdującym się w Hotelu Europejskim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie odbyła się dyskusja na temat utworów Żeromskiego.

 

O godzinie 16.00 Prezydent wraz z Pierwszą Damą wezmą też udział w Narodowym Czytaniu w ogrodzie Domu Artystów Weteranów Scen Polskich im. Wojciecha Bogusławskiego w Skolimowie, a wieczorem, o godz. 22.00, powrócą do Ogrodu Saskiego, aby zakończyć tegoroczną akcję. 

 

Podczas finału w Ogrodzie Saskim podstawę sceny będzie stanowiła łąka, o której Żeromski pisał: Łąka zawierała wszystkie uczucia, zdawała się znać na wskroś serce człowieka. Każde jej źdźbło wyrastało nie z ziemi, nie z gliny, lecz z duszy. Każdy kwiat z głębi szczęścia. Pisarz stworzył jedne z najpiękniejszych opisów łąk, jakie powstały w polskiej literaturze.

 

 

 

 

  • Przedwiośnie -  najwybitniejsza polska powieść XX wieku 
Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.
 
Przedwiośnie jest uznawane za najwybitniejszą polską powieść XX wieku. Jednocześnie wywołało wiele dyskusji i sporów. Jedni widzieli w powieści poparcie dla komunizmu i rewolucji, jeszcze inni dostrzegali negację przewrotu. Sam Żeromski gorąco zaprzeczał takim interpretacjom. Pisał: Oświadczam krótko, iż nigdy nie byłem zwolennikiem rewolucji, czyli mordowania ludzi przez ludzi z racji rzeczy, dóbr i pieniędzy. (…) Chciałem „uderzyć w sumienie polskie”, wezwać do stworzenia wielkich, wzniosłych, najczyściej polskich, z ducha naszego wyrastających idei. Nie rozumiano ohydy, okropności, tragedii pochodu na Belweder – sceny, przy której pisaniu serce mi się łamało.
 
Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Powieść doczekała się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).  Zobacz rękopis Przedwiośnia Stefana Żeromskiego
 

Wrażliwość artystyczna i czuły „słuch społeczny” pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce – testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski pozostawił II Rzeczypospolitej – napisał o Przedwiośniu Prezydent Andrzej Duda w liście z okazji Narodowego Czytania.

 

 

  • Stefan Żeromski - sumienie polskiej literatury 

Stefan Żeromski (1864-1925)  jest jednym z najznamienitszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej, był uczniem gimnazjum w Kielcach, działał w tajnych kołach młodzieżowych. Pracował m.in. jako guwerner w Nałęczowie i bibliotekarz w Polskim Muzeum Narodowym w Rapperswilu.

 

W swoich utworach często piętnował niesprawiedliwość społeczną, opowiadając się za potrzebą walki z krzywdą i cierpieniem. Wiele miejsca poświęcił tematyce niepodległościowej, nawiązując dialog z tradycją polskiej literatury patriotycznej. Był również inicjatorem powstania Polskiej Akademii Literatury, a także współtwórcą i pierwszym prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich. Założył także polski oddział Pen Clubu.

 

W 1924 roku Stefan Żeromski otrzymał mieszkanie w oficynie Zamku Królewskiego jako swoisty symbol wdzięczności narodu i wyróżnienie za patriotyczny charakter twóczości. To właśnie z tego miejsca Para Prezydencka zaprasza w spocie do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. 

 

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Poleć znajomemu