Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 17 września 2018

79. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

  |   Prezydent złożył wieniec przed warszawskim Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie Prezydent złożył wieniec przed warszawskim Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie Prezydent złożył wieniec przed warszawskim Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie Prezydent złożył wieniec przed warszawskim Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie Wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego pojawiła się specjalna iluminacja

W 79. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed warszawskim Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. 

 

Prezydentowi towarzyszyli harcerze. Na zakończenie uroczystości na Skwerze Matki Sybiraczki na Muranowie odegrano na trąbce sygnał „Śpij Kolego” ku pamięci ofiar sowieckiej napaści.

 

Wieczorem, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlona została okolicznościowa iluminacja.

 

 

79 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

 

Tego dnia o godz. 3 w nocy (według obowiązującego w Polsce czasu środkowoeuropejskiego była godzina pierwsza) do Komisariatu Spraw Zagranicznych w Moskwie wezwany został ambasador RP Wacław Grzybowski, któremu Władimir Potiomkin – zastępca Mołotowa – odczytał treść uzgodnionej wcześniej z Berlinem noty.

 

Władze sowieckie oświadczyły w niej m.in.: „Wojna polsko-niemiecka ujawniła wewnętrzne bankructwo państwa polskiego. W ciągu dziesięciu dni działań wojennych Polska utraciła wszystkie swoje ośrodki przemysłowe i centra kulturalne. Warszawa, jako stolica Polski, już nie istnieje. Rząd polski uległ rozkładowi i nie przejawia oznak życia. Oznacza to, że państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć. Tym samym utraciły ważność umowy zawarte pomiędzy ZSRS a Polską”. Ambasador Grzybowski zdecydowanie odmówił przyjęcia sowieckiej noty.

 

W tym samym czasie Armia Czerwona rozpoczęła napaść na Polskę. Między godz. 3 do godz. 6 rano jej wojska przekroczyły na całej długości granicę z Polską, łamiąc tym samym polsko-sowiecki pakt o nieagresji.

 

 

Poleć znajomemu